Blender ręczny Braun MultiQuick 9 MQ 9087X
Dzisiaj pokażę wam ręczny blender nowej generacji Braun MultiQuick 9. Czasami w przepisach wskazuję, żeby użyć blendera ręcznego, ponieważ lepiej się spisze niż blender kielichowy do rozdrobnienia określonego dania. Zasada ta dotyczy zazwyczaj bardzo gęstych produktów, jak kasze czy masy budyniowe przygotowywane z kaszy jaglanej. Dlatego też doszłam do wniosku, że czas pokazać blendery ręczne. Bardzo często dostaję prośby w emailach i komentarzach, żebym stworzyła taki sam ranking blenderów ręcznych jak kielichowych, kto wie, może kiedyś? Jak już wiecie, piszę z wielką przyjemnością o rozmaitym sprzęcie AGD przydatnym w kuchni i codziennym gotowaniu, dlatego dzisiaj odpowiadam na prośby i emaile czytelników i pokazuję blender ręczny, wielofunkcyjny Braun MultiQuick 9.
Zacznę może od tego, że Braun MultiQuick 9 wyposażony jest w kilka fajnych dostawek. To właśnie funkcjonalne akcesoria z systemem EasyClick+ „Nowy MQ 9087X to nie tylko mocny, profesjonalny blender ręczny, ale też baza dla wszechstronnych przystawek, które zmieniają go w niezastąpioną pomoc w codziennym gotowaniu. Możesz w prosty sposób rozbudować urządzenie i korzystać z jego wszystkich możliwości. System EasyClick Plus umożliwia szybki montaż akcesoriów, dzięki łatwym w obsłudze przyciskom oraz mocowaniom. Funkcjonalne przystawki otworzą przed Tobą niezliczone formy kulinarnych kreacji”. Jest wśród dostawek misa o pojemności 1,5 litra z opcją rozdrabniania, ugniatania, szatkowania i ścierania na różnych tarczach. Jest także mniejsza misa o pojemności 350 ml do rozdrabniania, która przyda się do szatkowania ziół i orzechów. Jest trzepaczka ze stali nierdzewnej, pomocna w ubijaniu majonezów, bitej śmietany i mieszaniu różnych sosów aby uzyskać z nich kremową lub jednorodną emulsję. Można wykorzystać ją do robienia omletów, naleśników i lodów. Wysoki pojemnik o pojemności 600 ml, z poręczną podziałką, wolny od BPA idealnie współpracujący z trzepaczką i metalową końcówką rozdrabniającą. Jest także dostawka do przecierania, mam ja pierwszy raz. Można robić z jej udziałem puree z groszku, ugotowanej marchewki, z kalafiora i innych warzyw. Jak widzicie, jeden blender a wiele możliwości.
Na potrzeby testu blendera ręcznego Braun MultiQuick 9 przygotowałam kilka dań, aby pokazać jego możliwości i mocne strony. Myślę, że będziecie zadowoleni, ponieważ dadzą wam one obraz wszechstronności jaką osiągnąć można posiadając dobry blender ręczny. Przygotowałam różne przepisy ze składnikami twardymi i miękkimi oraz takie przepisy, w których pokazuję ubijanie, rozdrabnianie, szatkowanie i robienie puree:
- Masło orzechowe – o to często proszą mnie czytelnicy.
- Pasta z fasoli do kanapek, taki hummus w innej wersji.
- Majonez bez jajek.
- Rozdrobniłam grzybki i śliwki na Sos tatarski.
- Zupa krem z pieczarek.
- Puree z groszku.
Jak czytamy na stronie marki Braun: „Dzięki, opracowanym przez specjalistów Braun, rozwiązaniom technologicznym jest urządzeniem nowej generacji. Rozszerzona strefa aktywnego blendowania – dla szybszego i skutecznego mieszania, technologia SPLASHControl, zapobiegająca chlapaniu oraz dodatkowe ostrze POWERBell Plus gwarantują jeszcze lepsze efekty pracy. Możesz z łatwością i bez wysiłku przetwarzać większe i twardsze składniki. Tak nowoczesny sprzęt, wraz z zestawem wszechstronnych akcesoriów, to nie tylko profesjonalne wsparcie w kuchni, ale też szansa na uwolnienie kreatywności i poszerzenie repertuaru serwowanych dań.”
Rozdrabnianie twardych składników w przepisie na masło orzechowe.
Chciałam sama sprawdzić te możliwości blendowania twardych składników, dlatego podeszłam do mojego testu kreatywnie i bez żadnych ustępstw. Często czytelnicy proszą mnie, gdy przygotowuję testy blenderów, abym zrobiła masło orzechowe. Jest ono poniekąd wyznacznikiem możliwości danego sprzętu, ponieważ musi mieć on zarówno moc jak i obroty, aby rozdrobnić aż do upłynnienia prażone orzeszki ziemne. To trudne zadanie. Zdecydowanie nie każdy blender radzi sobie z masłem orzechowym. Jak się okazuje Braun MultiQuick 9 (wyposażony w najmocniejszy silnik Braun, o mocy aż 1000 W) w kilka chwil zblenduje twarde składniki, np. orzechy na krem, pestki słonecznika na pastę czy warzywa oraz skruszy lód. Do tego jak podaje producent, „… jego wydajność i ergonomia pozwalają sprostać nawet najtrudniejszym kulinarnym wyzwaniom. Z jego pomocą z łatwością przygotujesz zdrową zupę krem na obiad, potrawkę z ulubionymi dodatkami oraz posiłek dla dziecka, a także poszatkujesz składniki surówki i sałatki, wyczarujesz słodki deser lub orzeźwiający koktajl. Silnik automatycznie dostosowuje moc do potrzeb urządzenia: zapewnia pełną moc, gdy blendujesz twarde produkty, a oszczędza energię, kiedy rozdrabnia np. miękkie owoce. Pomimo tak dużej mocy silnika, dzięki optymalnej sile ssania, łatwo utrzymać urządzenie w dłoni i kontrolować jego pracę”. To bardzo ciekawe, bo blender ręczny często uznawany jest za gorszy niż blender kielichowy a tu raczej powiedziałabym, że jest to inny sprzęt i warto swoją większą lub mniejszą domową kuchnię wyposażyć w oba takie urządzenia. Ja sama mam kilka blenderów kielichowych i kilka blenderów ręcznych, każdy z nich ma swoje zalety i warto z nich korzystać.
Wracając do orzeszków. Blender Braun MultiQuick 9 poradził sobie z masłem orzechowym bez żadnego problemu. Co więcej możecie z jego udziałem przygotować porcję masła orzechowego na przykład z 1 szklanki orzechów, a nie jak w przypadku blenderów kielichowy z 600 g na raz. Chcę w tym miejscu powiedzieć, że Braun MultiQuick 9 pozwala na zrobienie mniejszej porcji w razie potrzeby. To ważne dla mniejszych rodzin i osób, które gotuję tylko dla siebie. Wiem doskonale, że sporo osób uzależnia zakup urządzenia od minimalnej wielkości porcji, w tym miejscu napiszę, że Braun MultiQuick 9 zrobi masło orzechowe z 1/2 szklanki orzechów lub większej ilości jeśli potrzebujecie. To bardzo wygodne urządzenie! Widoczne na zdjęciach masło orzechowe przygotowałam z 250 g orzechów i 2 łyżek oleju. Po prostu wsypałam orzechy do wysokiego pojemnika dołączonego do zestawu, dolałam olej i zmiksowałam końcówką przeznaczoną do rozdrabniania, która jest w komplecie blendera Braun MultiQuick 9.
Rozdrabnianie miękkich składników w przepisie na pastę do kanapek.
Zrobienie domowej pasty do kanapek, do smarowania pieczywa czy maczania warzyw lub chipsów podczas imprez jest wielka przyjemnością. Wpływa również na nasze zdrowie, ponieważ możemy wykorzystać proste składniki, bez konserwantów, aby w kilka chwil powstała jedyna w swoim rodzaju pasta do kanapek. Ja przygotowałam pastę na bazie fasoli, suszonych pomidorów, smażonej cebuli oraz wędzonej papryki, soli i czosnku. Napiszę od razu, że jest wspaniała, kremowa, pyszna, wyrazista w smaku i idealna w strukturze.
Na zdjęciu chciałam pokazać wam, że miska dołączona do zestawu świetnie sprawdza się w roli malaksera. Posiekasz w niej cebulę do smażenia, a także zmiksujesz wszystkie potrzebne składniki.
Pastę na kanapki przygotowałam z moich ulubionych składników. Znalazła się w niej fasola, ale równie dobrze możecie użyć ciecierzycy, soczewicy czy łuskanego bobu lub grochu. Jeśli będzie gęsta nadaje się jako smarowidło, gdy rozrzedzicie ją, posłużyć może jako dip lub sos do makaronu na przykład, więc wpisze się świetnie w koncepcję zdrowego, pożywnego i szybkiego obiadu.
Składniki:
- 2 szklanki ugotowanej fasoli,
- 10 suszonych pomidorów
- 3 usmażone cebule
- 2 ząbków czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżka wędzonej papryki (u mnie słodka)
- 1 ostra papryczka (u mnie marynowana)
Przygotowanie:
- Cebule obieram, przekrawam na pół i szatkuję w pojemniku z wirującym nożem Przekładam na patelnię i smażę na złoto.
- Do pojemnika malaksera wkładam odcedzoną fasolę, dodaję pomidory z zalewy oliwnej, ostrą paprykę, obrane ząbki czosnku, przyprawy oraz cebulę. Miksuję przez chwilę aż pasta na kanapki osiągnie idealną konsystencję. Jeśli pasta będzie za gęsta wystarczy rozrzedzić ją kilkoma łyżkami przegotowanej wody.
- Pastę przekładam na szczelnego pojemnika i trzymam w lodówce do czasu zjedzenia.
„MultiQuick 9 jest pierwszym na świecie blenderem z technologią ACTIVEBlade. To rozwiązanie zapobiega powstawaniu tzw. martwego pola, czyli wolnego miejsca nad i pod stopą, w którym składniki tylko wirują, zamiast trafiać pod noże. Innowacyjna technologia ACTIVEBlade zapewnia ruch ostrzy w górę i w dół, co pozwala z łatwością zblendować wszystkie, nawet najtwardsze składniki dania, oszczędzając aż 40%* wysiłku wkładanego w pracę. Ruchome ostrze zapewnia aż o 250% większą strefę aktywnego blendowania, gwarantując precyzyjne rozdrobnienie produktów i uzyskanie oczekiwanej konsystencji za każdym razem! Dzięki niemu Twoje zupy kremy, sosy i koktajle będą zawsze jedwabiście gładkie. *W porównaniu do blenderów ręcznych Braun bez systemu ACTIVEBlade”.
To bardzo ciekawe, w praktyce oznacza, że masa rozdrabniania, zwłaszcza ta gęsta nie zbija się pomiędzy nożem a obudową. Czasami trzeba było wydłubywać ją ręcznie, a w przypadku blendera Braun MultiQuick 9 nie ma takiej konieczności. To praktyczne ułatwienie pracy, zwłaszcza w przypadku blendowania na przykład zdrowej kaszy jaglanej na krem lub masy do serników jaglanych, zwanych jagielnikami. Można przygotować je na dziesiątki sposobów, co jeden to lepszy smakowo i zdrowotnie! Polecam mój sernik jaglany, warto spróbować.
Tu pomocna jest funkcja Smart Speed gwarantująca prostą regulację obrotów szybkości ostrza. Zapewnia ona pełną kontrolę pracy urządzenia, a korzystanie jest niezwykle proste – wystarczy mocniej nacisnąć przycisk, aby blender przyspieszył. Im mocniej naciskasz, tym większe obroty uzyskujesz. Możesz intuicyjnie wybierać wszystkie prędkości, bez przerywania blendowania. Ta funkcja ułatwia także dopasowanie stopnia rozdrobnienia składników do danej potrawy, np. zupy czy sosu. W przypadku kaszy jaglanej funkcja Smart Speed jest bardzo pomocna!
Funkcja ubijania składników w przepisie na majonez bez jajek.
Często czytelnicy proszą mnie o przepisy takie, które dostosowane są do ich diety i możliwości domowych. Ponieważ sporo osób ma alergię na białka jajka postanowiłam pokazać wam, że majonez bez jajek można również przygotować w blenderze ręcznym Braun MultiQuick 9 a nie tylko w kielichu wysokoobrotowego blendera. To ciekawe, ponieważ trzepaczka w blenderze Braun MultiQuick 9 kręci się z taką prędkością, że wspaniale zemulgowała mieszaninę mleka sojowego, octu i oleju tak, że uzyskałam wspaniały, gęsty i elastyczny majonez!
Składniki:
- 150 ml mleka sojowego (u mnie naturalne ekologiczne, zazwyczaj marki Natumi)
- 550-650 ml oleju (u mnie z pestek winogron)
- 2 czubate łyżka musztardy
- 5 łyżek octu – ja dałam ocet ryżowy do sushi, bo jest słodszy, może być winny lub jabłkowy a nawet kokosowy jeśli wolisz
- 1 łyżka soli kala namak (czasami trochę więcej, ale ja lubię słony smak majonezu – widać różową sól obok majonezu na zdjęciu)
- 1 łyżka syropu z agawy (lub miodu lub melasy lub syropu kukurydzianego lub cukru pudru)
- 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
Zobaczcie jaki gęsty majonez wyszedł. Odwrócony do góry dnem nie wypływa!
Przygotowanie:
- Do wysokiego kielicha, który dołączony jest do zestawu blendera Braun MultiQuick 9, wlewam mleko, dodaję ocet, musztardę, pieprz, cukier, sól i miksuję przez chwilę.
- Cienkim strumieniem dolewam olej przy ciągle chodzącym blenderze z dołączoną trzepaczką. Używam największych obrotów. Gdy olej się skończy wyłączam blender i próbuję majonez. Gdy jest idealny przekładam do słoików, jeśli chce go jeszcze doprawić, doprawiam i włączam na chwilę blender. Gdy jest za gęsty dolewam odrobinę gorącej wody, jeśli zbyt rzadki warto dolać więcej oleju.
- Majonez wegański bez jajek można przechowywać w lodówce przez wiele dni. Nadaje się wyśmienicie do sosów, do sałatek i jako dodatek do kanapek.
Funkcja szatkowania składników w przepisie na sos tatarski.
Do zestawu Braun MultiQuick 9 dołączona jest mała szatkownica o pojemności 350 ml. Stworzona została do sprawnego krojenia i szatkowania mniejszych porcji składników, co bardzo ułatwia codzienne prace w kuchni. Pomoże w mieleniu przypraw, czerstwego pieczywa na bułkę tartą, twardych serów oraz orzechów i migdałów do deserów lub ciast. Można także siekać w tej szatkownicy świeże zioła z czosnkiem i przyprawami do marynat do mięs czy do sałatkowych dressingów. Poszatkujesz też cebulę. Ja dla odmiany użyłam jej do poszatkowania grzybków w occie, które są dość miękkie, więc ważny jest ostry nóż, żeby rozdrobnił a nie rozgniótł. Użyłam małej szatkownicy również do rozdrobnienia śliwek w occie, ogórków w occie, do sosu tatarskiego oraz do rozdrobnienia cebuli przed smażeniem.
Sos tatarski – składniki:
- 2 szklanki majonezu bez jajek
- 2 cebule
- 5 ogórków konserwowych
- 20 śliwek w occie (muszą być twarde)
- ½ szklanki grzybków w occie (odsączonych)
- 2 łyżki oleju
- pieprz mielony
Sos tatarski – przygotowanie przepisu:
- Cebule obieram, kroję w drobną kosteczkę i podsmażam na złoto na patelni.
- Ogórki, śliwki i grzybki szatkuję w drobną kostkę.
- W misce mieszam majonez z podsmażoną cebulą i rozdrobnionymi ogórkami, śliwkami i grzybkami. Doprawiam pieprzem mielonym i cynamonem. Przekładam do słoików sos tatarski i trzymam w lodówce.
Funkcja rozdrabniania składników w przepisie na zupę krem z pieczarek.
Podstawowym zadaniem każdego blendera ręcznego jest rozdrabnianie. Każdy patrząc na blender widzi obraz idealnej zupy krem lub musu owocowego. Nie dziwne, ponieważ właśnie do tego najczęściej potrzebne są nam blendery. Cytuję ze strony marki: „Używając blenderów MultiQuick 9, możesz cieszyć się doskonałymi rezultatami pracy, bez obaw o zachlapania ubrań i kuchni. Technologia SPLASHControl niweluje rozpryskiwanie składników, aby zapewnić pełną wygodę i higienę pracy. Nieważne jak dużo składników i z jaką prędkością przetwarzasz, ten profesjonalny system zapobiega wszelkim zabrudzeniom podczas blendowania.” To fajna opcja, nie ma ubrudzonej kuchni, nic nie strzela, nic nie pryska, najmocniej odczuwa się różnicę podczas przygotowywania zupy pomidorowej lub paprykowej, gdy czerwony, intensywny kolor warzyw trudno jest domyć z blatów, kafelków i doprać z bluzki.
Przystawka do robienia puree na przykładzie przepisu puree z groszku.
Pierwszy raz mam taka przystawkę i całkiem fajnie się sprawdza. Jak można przeczytać na stronie producenta i w opisach tego urządzenia to: „Praktyczna pomoc w przygotowaniu aromatycznego purée z ulubionych warzyw lub owoców, np. ziemniaków, batatów, marchwi, groszku, topinamburu, fasoli czy bobu. Pozwala uzyskać perfekcyjnie gładką, kremową konsystencję i zachować pełnię smaku wszystkich składników.” Ja zrobiłam puree z groszku, bardzo je lubimy ze względu na smak i cudowny wprost kolor, nie można mu niczego zarzucić!
DANE TECHNICZNE
Blendera Braun MultiQuick 9 MQ 9087X
Fizyczne
- Wielkość pojemnika roboczego 1.5 l.
- Wykonanie pojemnika roboczego : Tworzywo sztuczne.
- Regulacja obrotów: Mechaniczna-płynna.
- Końcówka miksująca: Stal nierdzewna.
Parametry
- Kolor: Czarny.
- Załączone wyposażenie: Trzepaczka, Szatkownica, Karta gwarancyjna, Instrukcja obsługi w języku polskim, kielich do miksowania.
- Gwarancja: 24 miesiące.
Funkcje
- Funkcje dodatkowe: Technologia PowerBell, SmartSpeed
- Funkcje: Ucieranie, Rozdrabnianie (siekanie), Ubijanie piany, Miksowanie, Wyrabianie ciasta
- Praca pulsacyjna: Nie
- Funkcja Turbo: Tak
Techniczne
- Zasilanie: Sieciowe
- Moc: 1000W
- Mocowanie na ścianie: Nie
- Nazwa producenta/importera: BRAUN
Podsumowanie Blender ręczny Braun MultiQuick 9 MQ 9087X
To jest dobry blender ręczny, Braun MultiQuick 9 MQ 9087X jest wszechstronnym urządzeniem i pomocnikiem domowym. Przy jego pomocy zrobicie koktajle owocowo i warzywne, skruszycie lód, przygotujecie soki z błonnikiem, pasty do chleba i hummusy, rozdrobnicie zupy na jedwabiste kremy, kolorowe i zdrowe aksamitne puree warzywne a także upłynnicie orzechy na masło oraz poradzicie sobie z twardymi warzywami i owocami. Ruchome ostrze ACTIVEBlade, uzupełnione systemem POWERBell PLUS umożliwia rozdrabnianie nawet miąższu orzechów kokosowych czy korzeni imbiru. Do tego Blender MQ 9087X charakteryzuje elegancki, ponadczasowy design. Dopracowany, ergonomiczny kształt umożliwia pewny chwyt i wygodne blendowanie jedną ręką. Smukła rękojeść została zaprojektowana tak, aby zapewnić pełen komfort użytkowania, a jej głęboki, czarny kolor doskonale komponuje się ze stopą ze stali nierdzewnej. Poszczególne jego części można myć w zmywarce a dostawki wolne są od BPA. To bezpieczny, funkcjonalny, wygodny i wszechstronny blender ręczny, który sprawdzi się każdej kuchni, profesjonalnej i domowej!
Czy wiesz, że testowany blender nadaje się także do smoothie?
Sprawdź na stronie >> Jaki blender wybrać? Blender do smoothie
Karolina Wolska-Tuz napisał
Mamy turboblender 1600W. Śmiga jak marzenie :)
Marta Malinowska napisał
Thermomix :) ze wszytkim sobie poradzi
Zuzanna Szwach napisał
ja mialam ten taki z pokrywka Boscha (chodzi mi o to po lewej, nie ten model) i po zepsuciu sie czwartej pokrywki kupilam w koncu Blendtec..
Małgorzata Małgorzata napisał
Olgo, a czy zdecydowałaś się już na jakiś sprzęt do mielenia ziarna? Jakiś czas temu rzuciłaś ten temat. Jestem ciekawa, bo sama szukam. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Marta Malinowska – ale to blender kielichowy minimum 11 razy droższy niż ten blender ręczny :) I nic tak nie zmieli ugotowanej kaszy jaglanej jak żyrafa na sernik. Sama sprawdziłam wiele razy. Właściwie każdy kielichowy odmawia tej gęstości a ręczne o ile są mocne – śmigają :) Ale zgadzam się Thermomix jest fajny :D
Edyta Maksymowicz napisał
Ja mam zwykły ręczny i też daje radę
Lilianna napisał
Chyba wkradł się błąd w symbol urządzenia. Nie powinno być 9087 zamiast 99087?
Justyna Strażnik napisał
Mój z Lidla 5 rok kręci masło orzechowe
Marta Mańko Niewolik napisał
Olga- jaka jest różnica między MQ 9087 a 9087x. Bo ten z X jest droższy i tylko na amazon go widzę. Ten bez x jest wszedzie i parę stówek tańszy. W czym rzecz? Ktoś wie?
Marzycielka napisał
Jedyny blender, jaki mam w domu, to zwykła żyrafa bez żadnych dodatkowych funkcji. Od dawna marzę o tym, żeby mieć coś zdecydowanie bardziej funkcjonalnego i jak czytam ten wpis, jak oglądam te zdjęcia, to zaraz leciałabym do sklepu.