Dzisiaj kolejna klasyka z kuchni polskiej, czyli boczek pieczony na kanapki. Znam go doskonale z domu rodzinnego. Boczek pieczony na kanapki, karkówka pieczona lub rzadziej szynka były przygotowywane przez moją mamę w czasach mojego dzieciństwa. Krojone w cienkie plasterki i położone na świeżym chlebie posmarowanym musztardą, do tego ogórek kiszony, stanowiły częsty element śniadań. Było to w czasach, gdy wędliny były na kartki a półki sklepowe świeciły pustkami. Teraz można kupić wędliny w każdym sklepie w setkach wariantów smakowych. Jest jednak bardzo znacząca różnica. Zmienił się diametralnie skład wędlin, które można teraz nabyć. W związku z tym wiele osób wraca do korzeni, do przygotowywania wędlin w domu, do pieczenia mięsa, robienia pasztetów oraz past na kanapki. Obserwuję dwa przeciwstawne obecnie trendy. Jeden to zupełna rezygnacja z gotowania i kupowanie tak zwanych diet pudełkowych. Drugi to gotowanie w domu, ale takie od podstaw. Pieczenie chleba na zakwasie, przygotowywanie masła, pieczenie mięsa, robienie wędlin. Ja osobiście zdecydowanie stawiam na ten drugi trend z kilku powodów. Po pierwsze diety pudełkowe są mało smaczne, no niestety. Smak jest ustalony dla wszystkich taki sam. To raczej jedzenie z przymusu niż z przyjemności. Przynajmniej ja miałam okazję spróbować takich właśnie dań w wydaniu „na wynos”. Po drugie góry śmieci i plastik, a po trzecie ja lubię wiedzieć dokładnie co jem. I właśnie przygotowywanie dań od podstaw w domu daje tą szansę. Pozawala na odpowiednie doprawienie, na dostosowywanie smaku, konsystencji i wyglądu posiłków do naszych indywidualnych preferencji smakowych. Mam pytanie, a Ty jakie pieczesz mięso na kanapki? Taki boczek pieczony na kanapki zachowuje długo świeżość. Może być bardziej aromatyczny za sprawą czosnku i majeranku lub mniej. Pamiętajcie, że doprawienie mięsa jest bardzo indywidualną sprawą. Ja dzisiaj zapraszam na sprawdzony przepis, bardzo lubiany przez rodzinę i znajomych. Ponieważ boczek pieczony na kanapki znam od dziecka, to jego smak jest dla mnie tradycyjny, normalny i taki domowy. Przywodzi mi na myśl czasy dzieciństwa, spokojnych śniadań przed szkołą, zabaw na podwórku przy piaskownicy.
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI – składniki:
- 1,2 kg boczku bez skóry
- 1 główka czosnku
- 3 łyżki majeranku
- 2 cebule
- sól i pieprz
- 2 łyżki miodu
- ostra papryka w płatkach około 1 łyżeczki
- 1 szklanka piwa lub kwasu chlebowego
BOCZEK PIECZONY NA KANAPKI – przepis:
- Boczek myję, osuszam.
- Czosnek obieram i przepuszczam przez prasę.
- Boczek solę z obu stron, układam na desce. Smaruję miodem, posypuję majerankiem i ostrą papryką i nacieram czosnkiem. Zwijam ciasno i obwiązuję sznurkiem lub wkładam tak jak na zdjęciach widać w siatkę wędliniarską.
- Boczek obsypuje pozostałym majerankiem.
- Boczek układam w garnku lub formie o 20 cm średnicy, obkładam obraną i pokrojoną w piórka cebulą oraz podlewam piwem.
- Piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 1,5 godziny. Od czasu do czasu polewam lub obracam na drugą stronę, żeby się boczek równo przyrumienił.
- Boczek pieczony podaję na ciepło jako element obiadu lub na zimo jako wędlinę do kanapek. W sumie pewnie wszyscy znają taki boczek pieczony na kanapki, czy każde inną mięso pieczone do kanapek, jest klasyką w kuchni polskiej!
na który pasztet przepis podać?
jak można, to na wszystkie trzy ?
Będę wdzięczna za wszystkie 3 przepisy?pozdrawiam ?
Ja tez prosze!!
Również proszę o 3 przepisy na pasztety:)
Drogie Panie przepisy poniżej. Miłego pieczenia, przyprawiania według własnego smaku i przyjemnych doznań smakowych :-)
Pasztet z selera.
2 duże selery korzeniowe
1 marchewka
2 cebule
3-4 ząbki czosnku
4 jajka
kostka (200 gr) masła
1 szklanka bułki tartej
sól, pieprz, majeranek, inne ulubione zioła i przyprawy.
Selery i marchewkę obrać, zetrzeć na grubej tarce. Cebulę i czosnek drobno posiekać. Masło rozpuścić na głębokiej patelni, wyłożyć wymieszane warzywa, dodać około pół szklanki gorącej wody i dusić 20 min. W razie potrzeby, gdyby został płyn z duszenia trzeba go odparować. Warzywa ostudzić, dodać żółtka, bułkę tartą, przyprawy i dobrze wymieszać. Z białek ubić sztywną pianę i delikatnie wmieszać ją w masę. Keksówkę (10×20) wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć masę. Piec w temp 170 (góra-dół) ok 1 godzinę 9do zrumienienia).
Pasztet z cukinii
2 średnie cukinie
2 marchewki
1 duża cebula
15 dkg sera żółtego
4 jajka
0,5 szkl kaszy manny
4-5 łyżek oleju
1 szkl bułki tartej
2-4 ząbki czosnku
sól, pieprz, papryka ostra w proszku, ulubione zioła i przyprawy.
Cukinie (ze skórką, więc muszą być młode) zetrzeć na tarce o grubych ockach, posolić, odstawić aż puszczą sok. Odcisnąć na sitku i włożyć do miski. Dodać starte tak samo marchewki i ser, oraz posiekaną drobno, podsmażoną na 1 łyżce oleju i wystudzoną cebulę. Wbić jaja, dodać kaszę, resztę oleju, bułkę tartą, przeciśnięty czosnek. Doprawić solą, pieprzem i przyprawami. Dokładnie wymieszać. Przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 180 (góra dół) przez ok 1 godzinę.
Pasztet z soczewicy.
25 dkg soczewicy czerwonej
3 marchewki
1 cebula
1 pietruszka
1 mały seler korzeniowy (lub ćwiartka dużego)
4 ząbki czosnku
1 łyżka koncentratu pomidorowego
3 jajka
olej
2 liście laurowe, 2 ziarenka ziela angielskiego, słodka mielona papryka, mielone chili, curry, imbir, sól, pieprz.
Soczewicę opłukać, włożyć do garnka zalać 2 szklankami zimnej wody, dodać ziele angielskie i liście, gotować często mieszając, aż soczewica rozpadnie się na papkę.
Cebulę i czosnek drobno posiekać, resztę warzyw zetrzeć na grubej tarce. Na patelni rozgrzać 2-3 łyżki oleju z przyprawami, dodać warzywa, wymieszać i smażyć na małym ogniu. Gdy zmiękną, połączyć z purre z soczewicy, dodać koncentrat pomidorowy. Wystudzić. Dodawać po jednym jajku, dokładnie mieszając. Przed pieczeniem masa będzie rzadka. Wlać do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 40 min w tem 180.
Agnieszka bardzo dziękuję ?
Pieczeń rzymska czyli inaczej klops ?
Pieczony schab ?
Mięska z szynkowara robilam pasjami, ale szynkowar został w Polsce, a ja emigrowalam.
Lubię też suszone mięsa „z pończochy”
Ale i tak schab na szaro nie ma konkurencji ( schab natarty solą, czosnkiem, majerankiem, 3dni w lodowce, a potem 20 minut gotowany w worku do pieczenia i zostawiony do wystudzenia)
Tak ale nigdy nie zdąży na kanapki bo zjemy jeszcze ciepłe ?