Buchty
Buchty to nic innego jak słodkie bułki drożdżowe, które wspaniale smakują i zawsze szybko znikają ze stołu. Są delikatne w konsystencji, puchate i pachnące. Moje dziecko je uwielbia, ja również nie pogardzę jedną lub dwoma buchtami, zwłaszcza, jeśli pojawią się one w towarzystwie kawy zbożowej z dużą ilością mleka. Taka kawa z mlekiem kojarzy mi się z dzieciństwem, z wyjazdami z dziadkami nad morze, z ośrodkową stołówką, kanapką z dżemem i roznoszoną w dużych dzbankach kawą zbożową i słodką herbatą. Teraz najbardziej lubię kawę zbożową niesłodzoną, za to wymieszaną pół na pół z mlekiem zbożowym. W takiej formie piję ją z wielką przyjemnością. Do tego buchta lub drożdżówka i błogi spokój nastaje. Jeszcze tylko potrzebne jest słońce, urlop i dobra książka do poczytania. Moje buchty pszenne przygotowuje najczęściej bez jajek, ponieważ nie wszyscy w naszym domu mogą jeść jajka. Zresztą nie czuję specjalnej różnicy w smaku czy się je doda czy nie. Masło dla wegan można zastąpić margaryna bezmleczną. To też dobre rozwiązanie i sprawdza się bez najmniejszych problemów. Polecam buchty, to smaczne połączeniu bułki ze słodkim ciastem drożdżowym. Dla mnie to coś pomiędzy, nie ważne gdzie to sobie w głowie szereguję, ważne, że buchty są smaczne, wszyscy u mnie w domu je lubią i z wielką przyjemnością zjadają.
Buchty
Buchty – składniki:
• 500 g mąki
• ½ szklanki cukru
• 1 niepełna szklanka mleka krowiego lub zbożowego
• ¼ kostki masła lub margaryny
• 2 jajka (opcjonalnie ja nie zawsze daję)
• szczypta soli
• 3 łyżeczki drożdży
• cukier puder do posypania
• 2 łyżki masła ekstra do posmarowania bułek
Buchty – przepis:
1. Masło rozpuszczam. Dodaję do niego mleko. Czekam aż płyn będzie ciepły, ale nie gorący.
2. W misce mieszam wszystkie składniki, dodaję mleko z masłem i wyrabiam gładkie i elastyczne ciasto. Miskę przykrywam szczelnie folią i pozostawiam ciasto aby urosło na około 1,5 godziny.
3. Na oprószony blat wykładam ciasto, formuję w wałek i dzielę go na pół, każdą połowę na pół a tą jeszcze na pół. W ten sposób powstanie 16 kawałków ciasta.
4. Smaruję dowolną blachę masę i układam w odstępach od siebie uformowane w kulkę w kawałki ciasta. Na koniec smaruję je rozpuszczonym masłem i przykrywam folią do wyrośnięcia. Po 40-50 minutach wstawiam buchty do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piekę około 20 minut. Studzę i posypuję cukrem pudrem.
Hania napisał
Zrobilam, kompletnie niepodobne do tych na zdjęciu. Musiałam dodać mleka, bo niepełna szklanka na pół kilo= gniot, nawet nie miało to struktury ciasta. Bułki wyszły blade, te na zdjęciu wyglądają tak, jak robione przeze mnie pszeniczne.
Olga Smile napisał
Hania – na jakiej mące piekłaś? Te są pszenne, przepis jest z mąki pszennej nie jest bezglutenowy, nie ma oznaczenia bezglutenowego. Więc jasne, że wyglądają jak pszenne :D
Olga Smile napisał
Hania – bezglutenowe buchty możesz zrobić z tego przepisu na jagodzianki https://www.olgasmile.com/jagodzianki-bezglutenowe.html
urszula napisał
Fantastyczne te buchty! Pani Olgo dla mnie mistrzostwo, pierwszy raz mi wyszły. Puchate jak u babci!
Hania napisał
Upieklam na mixB, Schar.Spróbuje jagodzianki, dziękuję ☺.
AgaKa napisał
czy w tym przepisie można użyć oleju zamiast margaryny?
W tych margarynach bez mleka jest sama chemia (z resztą w tamtych też), nie chcę jej podawać tego świństwa, a malutka ma uczulenie na nabiał, więc muszę czymś zastąpić. Myślałam o tym żeby dodać około pół szklanki oleju. No i bez jajek oczywiście też.
Ciężkie jest życie alergika :(
Olga Smile napisał
AgaKa – nie wyjdzie, chyba lepiej pominąć. Jednak nie zgodzę się, że margaryny bez mleka to sama chemia. Ja używam takich:
Pytacie mnie już już na prv jakie są eko margaryny bezmleczne, juz piszę :) Jest:
– MARGARYNA BIO 250 g – ALSAN skład: tłuszcz palmowy*, tłuszcz kokosowy*,olej rzepakowy*, woda, koncentrat soku z marchwi*,emulgator: lecytyna słonecznikowa, koncentrat soku z cytryny*, olej cytrynowy tłoczony na zimno*(*składniki eko)
– MARGARYNA DO PIECZENIA I SMAŻENIA BIO 500 g – VITAQUELL skład: tłuszcze roślinne*(olej palmowy*, olej kokosowy*, olej słonecznikowy*, woda, sok z marchwi*,emulgator: lecytyna słonecznikowa*, sok z cytryn*, naturalne aromaty* (*certyfikowany składnik ekologiczny)
– MARGARYNA KOKOSOWA COCOVIT BIO 250 g – VITAQUELL skład: woda, olej rzepakowy*, olej kokosowy* 18%, masło shea*, sok z marchwi*, sok cytrynowy*, emulgator: lecytyna słonecznikowa, sól morska (0,11%) (*certyfikowany składnik ekologiczny)
i kilka innych :D
M. napisał
olej rzepakowy jest bardzo niezdrowy.