Budyń jaglany truskawkowy
Dzisiaj klasyka czyli budyń jaglany truskawkowy, Przyznam się, że budyń jaglany jest dla mnie nowością ale sam budyń jest takim daniem z dawnych lat, wspomnieniem dzieciństwa i prostego deseru z sokiem malinowym. Moja mama przygotowywała najczęściej budyń waniliowy lub śmietankowy. Taki zwyczajny, na mleku krowim, z łyżką lub dwoma łyżkami masła i cukrem. Bardzo go lubiłam, bardzo. Smakował lepiej niż niejedno ciasto. A jak jeszcze było dużo soku, to już rewelacja! Odkąd mam swoje dziecko, staram się znajdować zdrową alternatywę dla różnych smaków z dzieciństwa. Tak właśnie powstał mój serek jaglany, kluski jaglane, chleby i kilka pysznych serników jaglanych. Wszyscy wiedzą, że kasza jaglana jest zdrowa i lekkostrawna. Do tego jest zasadotwórcza, ma duże ilości krzemu i witamin. Prawidłowe ugotowanie kaszy nie stanowi żadnego problemu, trzeba ją jednak przelać na sicie kilka razy wodą do czasu aż zacznie lecieć czysta i sparzyć wrzątkiem, aby straciła charakterystyczną goryczkę. Świetnie tężeje w budyniach, serkach. Jest rewelacyjnie elastyczna w smaku. Można przygotować z niej dania wytrawne, ale również słodkie Powinno się jeść ją jak najczęściej! Dzisiaj proponuję na słodko z truskawkami w końcu mamy środek sezonu na te wspaniałe owoce!
Budyń jaglany truskawkowy
Budyń jaglany truskawkowy – składniki:
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 3 szklanki niepełne mleka (sojowe lub zwierzęce) + ewentualnie 1 szklanka mleka lub jogurtu
• 3 łyżki cukru trzcinowego, inuliny, cukru, syropu daktylowego, syropu z agawy lub miodu
• 3 szklanki obranych i pokrojonych na mniejsze kawałki truskawek
• 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub cukru wanilinowego
• 2 łyżki tłuszczu kokosowego lub masła
Budyń jaglany truskawkowy – przepis:
1. Kaszę jaglaną płuczę dokładnie, przelewam wrzątkiem i wsypuję na gotujące się 3 szklanki mleka, dodaję 2 łyżki tłuszczu. Gotuję do miękkości.
2. Truskawki obieram i rozdrabniam na mus blenderem, dodaję cukru, syropu lub miodu oraz ekstrakt waniliowy.
3. Gorącą kaszę przekładam do miski, dokładam mus z truskawek i rozdrabniam blenderem. W razie potrzeby dolewam jeszcze mleka lub jogurtu.
4. Budyń przekładam do miseczek i zostawiam w temperaturze pokojowej a potem wstawiam do lodówki. Podaję z owocami, jogurtem lub sokiem. Budyń jaglany truskawkowy ma swój urok!
Pusia napisał
Zabieram się za robienie, będzie pysznie :D
apka napisał
Samo zdrowie!
Jasia napisał
Pani Olgo, pyszny wyszedł!!!!!!
inka napisał
O mamuńcu jaki zdrowy – biorę do ulubionych :))
alusia napisał
Wspaniały kolor, taki dziewczęcy :) Moje córki będą go uwielbiać!
Buddy napisał
Pychota i ślicznota normalnie!
Rosik napisał
MNIAMCIU
Latawiec napisał
naprawdę apetyczne!!!!!!
AGuśka napisał
Kasza się gotuje a truskawki obiera córka, to będzie nasz deser dzisiaj :)
Agnieszka napisał
Nie jestem na diecie ale staram się zdrowo gotować dla mojej rodziny. Synkowi budyń bardzo smakował. Dziękuję Pani Olgo za cudowne, domowe przepisy.