Budyń jaglany truskawkowy
Dzisiaj klasyka czyli budyń jaglany truskawkowy, Przyznam się, że budyń jaglany jest dla mnie nowością ale sam budyń jest takim daniem z dawnych lat, wspomnieniem dzieciństwa i prostego deseru z sokiem malinowym. Moja mama przygotowywała najczęściej budyń waniliowy lub śmietankowy. Taki zwyczajny, na mleku krowim, z łyżką lub dwoma łyżkami masła i cukrem. Bardzo go lubiłam, bardzo. Smakował lepiej niż niejedno ciasto. A jak jeszcze było dużo soku, to już rewelacja! Odkąd mam swoje dziecko, staram się znajdować zdrową alternatywę dla różnych smaków z dzieciństwa. Tak właśnie powstał mój serek jaglany, kluski jaglane, chleby i kilka pysznych serników jaglanych. Wszyscy wiedzą, że kasza jaglana jest zdrowa i lekkostrawna. Do tego jest zasadotwórcza, ma duże ilości krzemu i witamin. Prawidłowe ugotowanie kaszy nie stanowi żadnego problemu, trzeba ją jednak przelać na sicie kilka razy wodą do czasu aż zacznie lecieć czysta i sparzyć wrzątkiem, aby straciła charakterystyczną goryczkę. Świetnie tężeje w budyniach, serkach. Jest rewelacyjnie elastyczna w smaku. Można przygotować z niej dania wytrawne, ale również słodkie Powinno się jeść ją jak najczęściej! Dzisiaj proponuję na słodko z truskawkami w końcu mamy środek sezonu na te wspaniałe owoce!
Budyń jaglany truskawkowy
Budyń jaglany truskawkowy – składniki:
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 3 szklanki niepełne mleka (sojowe lub zwierzęce) + ewentualnie 1 szklanka mleka lub jogurtu
• 3 łyżki cukru trzcinowego, inuliny, cukru, syropu daktylowego, syropu z agawy lub miodu
• 3 szklanki obranych i pokrojonych na mniejsze kawałki truskawek
• 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub cukru wanilinowego
• 2 łyżki tłuszczu kokosowego lub masła
Budyń jaglany truskawkowy – przepis:
1. Kaszę jaglaną płuczę dokładnie, przelewam wrzątkiem i wsypuję na gotujące się 3 szklanki mleka, dodaję 2 łyżki tłuszczu. Gotuję do miękkości.
2. Truskawki obieram i rozdrabniam na mus blenderem, dodaję cukru, syropu lub miodu oraz ekstrakt waniliowy.
3. Gorącą kaszę przekładam do miski, dokładam mus z truskawek i rozdrabniam blenderem. W razie potrzeby dolewam jeszcze mleka lub jogurtu.
4. Budyń przekładam do miseczek i zostawiam w temperaturze pokojowej a potem wstawiam do lodówki. Podaję z owocami, jogurtem lub sokiem. Budyń jaglany truskawkowy ma swój urok!
15 motyli napisał
Uwielbiam zdjęcia na tym blogu.
maniaka78 napisał
Mój ci on, będę robiła nie raz a wiele razy! :)
Joan napisał
Rewelka, Pani Olgo, ale ekstra!
veriz napisał
Bardzo dziekuję za ten przepis, moje dzieci będą zachwycone <3
Mati napisał
Gdy czytam takie przepisy zdaje sobie sprawę jak mało jestem kreatywna w kuchni i jak mało jeszcze wiem. Dzięki Pani uczę się przez cały czas. Dziękuję Mati
Arunia napisał
Kochana Pani Olgo dziękuję kolejny raz za wspaniały przepis. Pozdrawiam ze Szczecina Arunia
Edwina Sz napisał
Kocham panią za te przepisy!
Aleksandra napisał
To lubię!
Donaldowa napisał
Nie, no jasne, że dzisiaj zrobię, jak ma być inaczej :DDDDD
Sandra napisał
Róży wybitnie! A jak pachnie, mniam!!!!!!!!!