BURACZKI DO OBIADU
Zrobiłam specjalnie buraczki do obiadu takie do podania zarówno na ciepło jak i na zimno. U nas w domu rodzinnym buraki często gościły na naszym stole. Zawsze gdy widzę takie buraki do obiadu czuje zapach domu, lata za oknem, parujących ziemniaków i skwierczących kotletów na patelni. Zawsze wtedy zjadałam ziemniaki, buraki i uciekłam z kuchni. Zapach mięsa jakoś nigdy nie powodował u mnie ślinotoku. Dobrze doprawione buraki są wspaniałym dodatkiem także do kanapek, rozmaitych past i ryb lub mięsa na zimno. Smaczne, delikatne, starte na grubszej tarce, ręcznie lub w malakserze. Do tego dodaję sporo usmażonej cebuli, dwa soczyste jabłka, sól i pieprz do smaku, dwie łyżki miodu albo syropu klonowego oraz dla tych co lubią chrzan podobną ilość chrzanu. Ja uwielbiam takie połączenia, przełamują smak i co jak co trzeba przyznać, że takie buraczki są po prostu przepyszne! Domowe smaki zawsze wygrywają! A Ty lubisz buraki? Masz na nie jakieś szczególne pomysły? Często goszczą na twoim stole? U nas różnie z tym bywa. Zazwyczaj kupuję buraki w hurtowni, wtedy przyjeżdża dziesięcio lub piętnastokilometrowy worek. No i rozpoczyna się burakowe szaleństwo. Nie umiem sobie wydzielać, jeśli chodzi o jedzenie u nas jest zawsze na bogato. Czasami rozpędzam się i robię buraczki na zapas, zamykam je w słoiku i są na później. Zapraszam was dzisiaj na buraczki do obiadu takie do podania zarówno na ciepło jak i na zimno
BURACZKI DO OBIADU
BURACZKI DO OBIADU – składniki:
- 1 kg buraków (polecam wybrać buraki ekologiczne!)
- 2 jabłka (najlepiej winne i bardzo soczyste)
- 2 cebule, u mnie bardzo duże, ja po prostu lubię ich dodatek
- 2 łyżki miodu, syropu daktylowego lub ryżowego
- 1 łyżeczka soli – do smaku dobierz ilość, zależnie od rodzaju soli i swojej wrażliwości na słony smak
- szczypta lub dwie mielonego pieprzu do smaku
- 2 czubate łyżki chrzanu (opcjonalnie ja lubię)
- 2 łyżki oleju
BURACZKI DO OBIADU – przepis:
- Buraki gotuję -> jak ugotować buraki lub piekę w piekarniku -> jak upiec buraki. Osobiście wolę buraki piec niż gotować, mają pełniejszy, lepszy i bardziej intensywny smak.
- Cebule obieram, szatkuję w drobniutką kostkę i podsmażam na oleju. Dodaję obrane i starte jabłka. Duszę je, aż zrobią się miękkie.
- Buraki studzę, ścieram na tarce o grubych oczkach lub możecie na cieńszych jeśli wolicie.
- Buraki przekładam do garnka, dodaję przyprawy, miód lub syrop daktylowy, sól oraz pieprz. Mieszam bardzo dokładnie i podgrzewam ponownie, aż do zagotowania razem z chrzanem.
- Buraczki podaję do obiadu lub wcinam oddzielnie.
ŁYSA napisał
Zupa typu barszczyk, krem na słodko lub ostro, dipy z burakami, ciasto z buraczkami, babeczki tez, salatka z buraczkami, buraczane nalesniki, buraczane burgery, buraczane ciastka, pasta na kanapki
Małgorzata napisał
Zakwas z buraków przez całą zimę i uwielbiane carpaccio
Mirosława napisał
na różne sposoby, ostatnio zrobiłam kwas buraczany (do świątecznego barszczu) pozostały kwas buraczany wypiłam (samo zdrowie), a że mi zasmakował nastawiłam kolejne 2 litry i tu problem, bo już 5 dni minęło a tu ani bąbelków, ani piany, ani nawet zapachu kwasu, Powiedzcie mi gdzie zrobiłam błąd ?
Dorota napisał
W każdej postaci! Uwielbiam?
Dominika R napisał
Rozumiem ze mozna tak zrobione buraczki wlozyc do słoikow zeby byly na pozniej. Czy wystarczy je tylko nałozyc do słoikow, zakrecic i zagotowac (jak dlugo?) czy cos jeszcze trzeba zrobic? Przepraszam za glupie pytanie ale dopiero sie zaczelam interesowac robieniem przetworow etc i nie mam duzego doswiadczenia. Z gory dziekuje za odpowiedz.