Chleb bezglutenowy na zakwasie
Prosiliście mnie o chleb bezglutenowy na zakwasie. Mój domowy chleb bezglutenowy na zakwasie jest stosunkowo łatwy do zrobienia, no, o ile ma się pracujący zakwas oczywiście ale o tym za chwilę. Mój chleb bezglutenowy wyrósł na zakwasie gryczano-ryżowym. Sam zakwas ryżowy jest bardzo delikatny, gryczany natomiast pikantny i niezwykle szybko pracuje. Połączenie mąki gryczanej z ryżową daje świetne efekty smakowe. Podane proporcje są na bardzo dużą formę, oczywiście możecie wszystko podzielić na pół i wyjdzie wtedy taki bochenek w sam raz. Do chleba bezglutenowego na zakwasie dodałam pestek słonecznika, dyni i chia zamiast siemienia lnianego, ale śmiało możecie dać siemię, które polepszy dzięki swojej glutowatej konsystencji strukturę chleba. Tym razem obyło się również bez gumy ksantanowej przez co chleb jest bardziej kruchy niż te, który możecie kupić w sklepach. Zapraszam zatem na Chleb bezglutenowy na zakwasie! Słów kilka o zakwasie. Jeśli mieliście do czynienia z zakwasem pszennym lub żytnim, to bez problemu sobie poradzicie. Możecie zakwas bezglutenowy wyhodować od podstaw lub zakupić na allegro, ewentualnie uśmiechnąć się do kogoś z silnie pracującym kolegą. Jak to mój małżonek, alchemia w lodówce to u nas codzienność. Nie wiem, czy jest potrzeba opisywania przepisu na zakwas bezglutenowy, jeśli tak zrobię to w kolejnym wpisie na stronie.
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie – składniki:
• 500 g mąki gryczanej
• 500 g mąki jaglanej
• 500 g mąki ryżowej
• 375 ml (tak ml) mąki ziemniaczanej
• 125 ml pestek ze słonecznika
• 125 ml pestek dyni
• 5 łyżek chia lub siemienia lnianego1 łyżka cukru
• 2 łyżeczki soli
• 1250 ml wody letniej
• zakwas bezglutenowy – u mnie świeży zakwas ryżowy, 6 dniowy jakieś 400-500 ml
Chleb bezglutenowy na zakwasie – przygotowanie:
1. Wszystkie składniki zmieszać dokładnie. Przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką foremki. Masy nie powinno być więcej niż 2/3 wysokości. Ciasto przykrywam folia do pieczenia i odstawiam do wyrośnięcia na mniej więcej 6 godzin. Czasami chleb potrzebuje nawet 8 godzin, zależnie od temperatury w domu.
2. Zdjąć folię, wstawić chleb do piekarnika nagrzanego do 240 stopni na 20 minut. Następnie zmniejszam temperaturę do 180 i piekę kolejne 40 minut. Można sprawdzać patyczkiem.
3. Chleb wyjmuję i studzę na kratce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Agata Śleszycka na FaceBook napisał
Niestety w poprzednim komentarzu zaszła pomyłka, tak to jest kiedy wciska się „Enter” bez wcześniejszego prześledzenia tekstu a autokorekta jest nieubłagana :P . Oczywiście chodziło mi o biorezonans. Pozdrawiam
Ala Banaś na FaceBook napisał
A odrobaczacie się? Przepraszam, bo to pytanie pewnie z kosmosu wg większości ludzi, ale mam potwierdzenia z życia, że regularne odrobaczanie się niweluje wiele alergii. Dr Wartałowska wiele o tym pisała.
Olga Smile na FaceBook napisał
Ala Banaś – my regularnie się odrobaczamy, raz na 5 miesięcy :)
Ala Banaś na FaceBook napisał
Olga Smile – brawo! Super. To rzadkość, muszę przyznać :) ale szkoda z tej strony, że to niestety, nie przynosi wymiernych korzyści w postaci zmniejszenia tych alergii…. ech… ściskam i życzę siły <3
Olga Smile na FaceBook napisał
Ala Banaś – a ja sobie myślę, że daje wielki efekt. Jako osoba dorosła byłam chora średnio przez 2 a nawet 3 tygodnie w miesiącu. Antybiotyk co 14 dni to był standard. Odkąd zmieniłam dietę, do tego zrobiłam badania IGG, odstawiałam jeszcze produkty z listy, to nie miałam kataru od czterech lat! Moje szkolne dziecko NIGDY nie brało antybiotyku, nigdy, nie było takiej potrzeby! Większość alergenów nie jemy od lat więc i tak nie jest źle. Nie chorujemy, nie przeziębiamy się, nie kaszlemy, nie mamy gila nawet, kiedy wszyscy inni w koło są rozłożeni. To plus odpowiedniego żywienia, diety i odrobaczania. W temacie parazytologii uświadomił mnie pediatra z Warszawy dr Ozimek :) Odtąd odrobaczamy nie tylko nasze wszystkie zwierzęta ale i siebie!
Ala Banaś na FaceBook napisał
Olga Smile – kocham takie mądre kobiety! <3 Cudowny i wspaniały głos w dyskusji i odrobaczaniu – dziękuję za niego! :) Ach, i korzystając z tej chwilowej wymiany, chciałam Ci podziękować za istnienie, Twoje przepisy są cudowne, korzystam z nich, choć nie mam czasem możliwości finansowych na wszystkie, natrafiam na ograniczego typu brak młynka do ziaren, itp. ale Twoje przepisy to wielkie serce które wkładasz w ich tworzenie, dlatego – dziękuję Ci, w imieniu swoim, dzieci i małżonka :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Ala Banaś – dziekuję bardzo za dobre słowo. Piszę właśnie tekst o toksokarozie, o odrobaczaniu ludzi, bo psa się odrobacza (chociaz niektórzy robią to rzadko!), a jak pies ma robaki, to ich jaja wydalane są nawet w oddechu. Z toxocara kocia jest podobnie! Do tego jeszcze dochodzi glista ludzka, bardzo popularna wbrew pozorom, motylice itd. Wystarczy zrobić proste badanie z krwi, żeby wiedzieć, czy ma się toxocare w organizmie. Poza tym praktycznie 100% piaskownic przebadanych przez firmę Bayer miało w piachu larwy toxocary. Przerażające! A larwa migrująca to nie jest bajka!!! Można stracić wzrok, mieć uszkodzenia stałe, nieodwracalne albo tylko uszkodzony system nerwowy. Wśród moich znajomych tylko 1/3 dzieci w badaniach nie miała toxocary! A domy czyste, normalne i kochające a nie jakaś tam patologia. Po prostu piaskownica, podwórko, niesprzątane odchody zwierząt, zwierzęta itd.
Ala Banaś na FaceBook napisał
Dokładnie tak, jak piszesz, Olga Smile. Taka wiedza i takie podejście jest bardzo ważne. A jeszcze podpytam – czym się dokładnie odrobaczacie?
Olga Smile na FaceBook napisał
poszło na prv :)
Ala Banaś na FaceBook napisał
Ech, nic nie dostałam :( jeśli mogę prosić, to wyślij na alunia77@gmail.com – tam na pewno dojdzie. Stokrotnie dziękuję :) ech.. czuję się wyróżniona :P miłego wieczorku!