Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, który można zrobić w domu. Chleb bezglutenowy piekę często ponieważ te, które kupić można w sklepach. Bardzo często zmieniam receptury, ponieważ po pierwsze lubię różnorodność, po drugie zawsze mam ochotę na jakieś nowe połączenia. U mnie nie ma nudy w kuchni, co to, to nie! Często pytacie mnie w czym piekę chleb bezglutenowy. Po pierwsze w formach do chleba, takich typowych prostokątnych, stalowych pokrytych teflonem. Po drugie w formach szklanych. Świetny chleb bezglutenowy wychodzi również w multikookerze, automacie do pieczenia chleba, garnkach kamiennych oraz zwykłym garnku żeliwnym. Wszystkie formy dozwolone, właściwie najważniejsze pytanie jest takie, w jakim kształcie preferujesz chleb bezglutenowy, okrągły czy podłużny? Na facebooku pokazywałam ich sporo, zresztą na blogu ilość różnych chlebów bezglutenowych sięga 50 sztuk, także jest w czym wybierać. Zapraszam zatem na mój nowy chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do pieczenia chleba. Z jakimi makami chcesz przepis na chleb bezglutenowy?
CHLEB BEZGLUTENOWY
CHLEB BEZGLUTENOWY- składniki:
- 600 g mąki gryczanej
- 300 g mąki ziemniaczanej
- 120 ml mleka w proszku krowiego lub sojowego, może być też gryczane, kokosowe lub ryżowe
- 100 g mąki kukurydzianej
- 2 łyżki chia
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka cukru
- 750 ml wody
- 2 łyżki oleju jadalnego dowolnego
- + 250 ml wody do zaczynu
- około 40 g drożdży świeżych
CHLEB BEZGLUTENOWY – przepis:
- W niedużym garnuszku lub sporej misce mieszam drożdże z wodą, cukrem, kilkoma łyżkami mąki gryczanej, łyżką mleka w proszku i mieszam. Zostawiam do wyrośnięcia na 15 – 20 minut.
- W innej misce mieszam wszystkie suche składniki, dodaję zaczyn z mąką, wodę, olej i drewnianą łyżką mieszam do czasu aż ciasto chlebowe stanie się jednorodne.
- Przekładam ciasto do natłuszczonego i wysypanego mąką dużego garnka żeliwnego. Zostawiam na 10 minut. Następnie zostawiam do wyrośnięcia a około 45-60 minut, zależnie od temperatury otoczenia. Wstawiam chleb do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza i piekę przez około 80 minut. Sprawdzam patyczkiem, czy jest już chleb gotowy!
- Studzę cały chleb na kratce. Wkładam do torebki i przechowuję w lodówce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Znajdziecie u mnie bardzo dużo przepisów na chleby bezglutenowe, a tu pokazane stanowią tylko fragment bogatej biblioteki przepisów. Zapraszam zatem na CHLEB BEZGLUTENOWY i różne przepisy bezglutenowe dodatkowo.
Droga Olgo, jutro chcialabym upiec chlebek. Jaka konsystencje powinno miec ciasto w momencie nakladania do blaszek? Nie posiadam duzego miksera, tylko maly reczny z przystawka do ubijania lub ucierania oraz rece :). Jesli tego nie da rady przygotowac tym co mam, to ktory chleb moglabym?
Luśka – gęste i lepiące. Nie da się uformować kuli bo się rozjeżdża.
Z mąki konopnej i kokosowej. Baaardzo poproszę.
Dzien dobry. Jesli zamiast mleka w proszku dodam zwyklego mleka(czy roslinnego) to ile wtedy dac wody? Jesli dam 120 ml mleka to adekwatnie odjac tyle wody od tych 750ml?
Asia – dodaj mleko krowie w proszku.
wlasnie jestem na diecie bez laktozy. nie wiem czy jest mleko bez laktozy w proszku.
Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące wypieku chlebka bezglutenowego? czytam przepisy i nie bardzo wiem w czym je piec? w naczyniu żaroodpornym? w foremce do wypieków? nie mam nic konkretnie do chleba…
Be4ata – im cieńsza forma tym lepiej, te chleby muszą się osuszyć, więc metalowa jest OK, szklana również.
Pani Olgo, dziś był mój debiut chlebka bezglutenowego z ziołami i co?? totalna porażka :(
Pięknie wyrósł, cudny bochenek, gruba chrupiąca skórka a w środku klejący gęsty glut. Przy próbie pokrojenia zapadł się i po prostu górna i dolna skórka skleiły się ze sobą a wysoki był na 15 cm.
Co mogłam zrobić nie tak??
Agata Skórka – jak nic, coś czuję, że kroiłaś na ciepło :( One muszą być zupełnie zimne!