CHLEB BEZGLUTENOWY
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, który można zrobić w domu. Chleb bezglutenowy piekę często ponieważ te, które kupić można w sklepach. Bardzo często zmieniam receptury, ponieważ po pierwsze lubię różnorodność, po drugie zawsze mam ochotę na jakieś nowe połączenia. U mnie nie ma nudy w kuchni, co to, to nie! Często pytacie mnie w czym piekę chleb bezglutenowy. Po pierwsze w formach do chleba, takich typowych prostokątnych, stalowych pokrytych teflonem. Po drugie w formach szklanych. Świetny chleb bezglutenowy wychodzi również w multikookerze, automacie do pieczenia chleba, garnkach kamiennych oraz zwykłym garnku żeliwnym. Wszystkie formy dozwolone, właściwie najważniejsze pytanie jest takie, w jakim kształcie preferujesz chleb bezglutenowy, okrągły czy podłużny? Na facebooku pokazywałam ich sporo, zresztą na blogu ilość różnych chlebów bezglutenowych sięga 50 sztuk, także jest w czym wybierać. Zapraszam zatem na mój nowy chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do pieczenia chleba. Z jakimi makami chcesz przepis na chleb bezglutenowy?
CHLEB BEZGLUTENOWY
CHLEB BEZGLUTENOWY- składniki:
- 600 g mąki gryczanej
- 300 g mąki ziemniaczanej
- 120 ml mleka w proszku krowiego lub sojowego, może być też gryczane, kokosowe lub ryżowe
- 100 g mąki kukurydzianej
- 2 łyżki chia
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka cukru
- 750 ml wody
- 2 łyżki oleju jadalnego dowolnego
- + 250 ml wody do zaczynu
- około 40 g drożdży świeżych
CHLEB BEZGLUTENOWY – przepis:
- W niedużym garnuszku lub sporej misce mieszam drożdże z wodą, cukrem, kilkoma łyżkami mąki gryczanej, łyżką mleka w proszku i mieszam. Zostawiam do wyrośnięcia na 15 – 20 minut.
- W innej misce mieszam wszystkie suche składniki, dodaję zaczyn z mąką, wodę, olej i drewnianą łyżką mieszam do czasu aż ciasto chlebowe stanie się jednorodne.
- Przekładam ciasto do natłuszczonego i wysypanego mąką dużego garnka żeliwnego. Zostawiam na 10 minut. Następnie zostawiam do wyrośnięcia a około 45-60 minut, zależnie od temperatury otoczenia. Wstawiam chleb do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza i piekę przez około 80 minut. Sprawdzam patyczkiem, czy jest już chleb gotowy!
- Studzę cały chleb na kratce. Wkładam do torebki i przechowuję w lodówce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszystkie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Znajdziecie u mnie bardzo dużo przepisów na chleby bezglutenowe, a tu pokazane stanowią tylko fragment bogatej biblioteki przepisów. Zapraszam zatem na CHLEB BEZGLUTENOWY i różne przepisy bezglutenowe dodatkowo.
Iskierka napisał
Olgo, mam pytanie, czy jeśli używam drożdży w proszku w maszynie do pieczenia, to ile wody powinno być w tym przepisie?
Olga Smile napisał
Iskierka – tyle samo :)
Gosia napisał
strasznie rzadkie ciasto mi wyszło i mleko w proszku się zbryla strasznie, dodałam trochę wiecej mąki kukurydzianej i trochę ispagula, zagęściło się, ale nie wiem co z tego mojego eksperymentu wyjdzie :(
Marta napisał
Ten olej to do smarowania garnka czy do ciasta ? Dodalam do ciasta. Pozatym troche malo napisane o konsystencji …przelozyc do formy to jakby ciasto o scislej konsystencji a z tych proporcji wyszlo mi ciasto lejace …
Olga Smile napisał
Marta – do ciasta – ale jak lejące, ono dość gęste jest! odczekałaś chwile?
letka82 napisał
A ja mam pytanie odnośnie przechowywania. Piszesz Olgi o torebce. Jakieś? Foliowej czy materiałowej? Ile on może leżeć w lodówce?
Już wiem by następnym razem proporcje podzielić na pół, bo mi wyszedł bochen o wadze ponad 1.7 kg
Olga Smile napisał
letka82 – ja owijam ścierka kuchenną i wkładam do torebki foliowej. Do Lodówki, kroje w kromki i przed podanie wkładam do tostera. Wtedy chleb jest najsmaczniejszy.
letka82 napisał
Dziękuję. Idę wsadzić w worek, bo mam póki co w poszewce ?
Patrycja napisał
Mam bardzo ważne pytanie, czym mogę zastąpic mleko w proszku? Wolałabym je pominąć i dodać zwykłe mleko krowie lub roślinne. Rozumiemem , że woda zastępuje mleko w proszku. Ile powinnam wtedy użyć świeżego mleka w płynie? Może częściowo wykorzystać jogurt? Bardzo proszę o podpowiedź.
Olga Smile napisał
Patrycja – pomiń i dodaj do konsystencji.