Chleb bezglutenowy ryżowy
Zapraszam dzisiaj na chleb bezglutenowy ryżowy. Ostatnio obiecałam, że pokażę ten chleb bezglutenowy ryżowy więc jest :) W ostatnich miesiącach generalnie pokazywałam na stronie kilka przepisów na chleb bezglutenowy. Chleb bezglutenowy ryżowy jest propozycją z kilku moich ulubionych chlebów bezglutenowych, które regularnie powstają w zaciszu kuchni. Piekę, co drugi dzień, ale są takie dni, jak dzisiejszy, że musiałam upiec drugi bochenek chleba ryżowego, gdyż pierwszy zjedliśmy jeszcze ciepły do naszego ulubionego białego barszczu bezglutenowego. Opisywałam go jakiś czas temu, wspaniały jest, przepyszny, delikatny, kwaskowy i wyrazisty. Wracając do chleba :) Tym razem przyszła pora na chleb przygotowany nie z gotowej mieszanki do wypieku a z mąki ryżowej lub ze zwykłego ryżu. Jeśli nie macie w domu mąki ryżowej ani możliwości jej dostania, wystarczy kupić ryż w ziarnach i zmielić w młynku do kawy. Wygodniej mają właściciele Thermomix’a lub Vitamix’a gdyż oba te urządzenia mają funkcję mielenia zbóż i ziaren. Ja zmieniłam ryż biały długoziarnisty i ryż brązowy długoziarnisty. W sklepach ze zdrowa żywnością można dostać mąkę ryżową pełnoziarnistą i mąkę ryżową białą. Obie są dobre, chociaż ta pełnoziarnista z oczywistych względów jest zdrowsza. Ale, no właśnie, zawsze jest jakieś ale :) Mąka ryżowa pełnoziarnista, tak samo jak mąka pełnoziarnista pszenna czy żytnia jest bogata w błonnik, który chłonie wodę. Chłonąc wodę chleb robi się gliniasty, niczym poligonowy z dodatkiem ziemniaków. Dlatego właśnie mieszam mąki, aby pogodzić smak z konsystencją. Teraz słów kilka o gumie ksantanowej – xanthan gum. Guma ksantanowa to produkt naturalny otrzymywany w wyniku poddania fermentacji substratu węglowodanowego, najczęściej kukurydzianego cukru działaniu bakterii Xanthomonas campestris. Dlatego guma ta należy do biogum, czyli gum biologicznych. Gumę możecie nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach www i popularnych serwisach aukcyjnych. Chleb bezglutenowy ryżowy poleca się do pieczenia.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy – składniki:
• 250 g mąki ryżowej pełnoziarnistej (lub ryżu)
• 250 g maki ryżowej białek (lub ryżu)
• 500 ml ciepłej wody
• 3 łyżeczki drożdży suszonych
• 2 łyżeczki gumy ksantanowej (xanthan gum)
• 1 łyżka cukru lub syropu daktylowego czy z agawy
• 1/2 łyżeczki soli
• 3 łyżki oleju lub oliwy
Chleb bezglutenowy ryżowy – przygotowanie:
1. Jeśli nie macie mąki, ryż zmielić w młynku lub blenderze.
2. Do miski wyspać wszystkie składniki sypkie i wymieszać. Dodać składniki mokre i dokładnie utrzeć lub wymieszać mikserem.
3. Masę przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką formie do pieczenia lub formie do chleba (wtedy najczęściej nie ma konieczności smarowania). Powierzchnię wygładzić mokrą dłonią i oprószyć mąką. Pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia na około 40 minut. Chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piec 50 minut. Wystudzić na kratce chleb bezglutenowy ryżowy.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
ikaika napisał
Witam! Mam pytanie. Czy ten chlebek można podać dwulatkowi uczulonemu na wiele produktów m/in białka mąki pszennej. Lekarz powiedział żeby unikać glutenu także. To mój wnuczek. Jutro przyjeżdża a ja nigdy nie piekłam nic dla alergików. Nic takiego w mojej okolicy też nie ma w sklepach. Spróbuję więc upiec. Ale czy tą gumę ksantanową można użyć dla takiego małego dziecka? No i mam tylko drożdże takie świeże w kostce. Ile tych drożdży trzeba dać?
Anna napisał
a co można dać zamiast drożdży? bo i na to jestem uczulona. Może być proszek do pieczenia?
Olga Smile napisał
Anna – na proszku nigdy go nie piekłam ale spróbuj.
Iwona napisał
Mam pytanie, czy w przepisie (i w wielu innych) łyżeczka to 5 ml? Te które mam w domu mają 2,5 ml. Duża różnica jeśli chodzi o ilość drożdży czy gumy. Z dzieciństwa pamiętam, że łyżeczka to była łyżeczka, łyżka to łyżka, a nie takie maleństwa jak dziś;)))
Olga Smile napisał
Iwona – u mnie łyżeczka to 5 ml, łyżka to 15 ml.
Iwona napisał
Dziękuję za odpowiedź. Dlatego w kuchni mam miarki:)
Olga Smile napisał
Iwona – ja też :D
liliawodna napisał
Czy gumę ksantanową można zamienić na gumę guar? Czym różnią się ich właściwości?
ola napisał
Można zastąpić gumę ksantową gumą guar? Mam tylko taką. Będzie inny smak albo konsystencja? :(
Olga Smile napisał
ola – można :)