Chleb bezglutenowy włoski
Dzisiaj coś innego a mianowicie chleb bezglutenowy włoski. Dla mnie chleb bezglutenowy włoski jest odkryciem z ostatnich miesięcy. Przygotowany ze skrobi z tapioki, z suszonymi pomidorami i ziołami należy do moich ulubionych chlebów bezglutenowych. Może, dlatego że w smaku przypomina chleb pszenny? Muszę przyznać, że suszone pomidory uwielbiam, podobnie jak oliwki, dlatego ta właśnie kompozycja jest dla mnie wymarzoną! Jakieś dodatki na wierzch albo nie, wystarczy coś do posmarowania ala tapenada i można jeść, i jeść, i jeść … Mówimy na niego w domu chleb włoski, właśnie za sprawą pomidorów, oliwek i przypraw z mieszanki ziół prowansalskich. To jeden z niewielu chlebów z których możecie ukształtować chleb bez formy, ot taki zwykły bochenek lub bułeczki :D
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski – składniki:
- 500 g skrobi z tapioki
- 125 g jogurtu naturalnego (u mnie sojowy ale może być zwierzęcy)
- 2 łyżeczki cukru
- 10 sztuk suszonych pomidorów z zalewy olejowej drobno pokrojonych
- 50 ml oleju z pomidorów
- garść oliwek
- 1 łyżka suszonych lub świeżych ziół
- 1 łyżeczka soli
- 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór.
- 80 ml chia (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
- 500-520 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
- 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy włoski – przygotowanie:
- W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, jogurt, cukier i drożdże.
- Pomidory i oliwki szatkuję drobno.
- Do miski wlewam i wsypuję wszystkie składniki chleba. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
- Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu kolejne 30-40 minut, nacinam i wstawiam na blasze do nagrzanego do 220 stopni piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
- Piekę około 60-70 minut. Studzę na kratce i na noc wstawiam do lodówki.
- Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. PS. Jedzony na ciepło będzie gumowaty. Musi całkowicie wystygnąć. Chleb bezglutenowy włoski uwielbiają dzieci!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Magda napisał
Pieklam wczoraj ten chlebek. Wszystko tak jak w przepisie. Urosl pieknie i na poczatku i potem juz jako bochenek a w piekarniku jeszcze bardziej! Pieklam 70 minut. Niestety na dole 1 cm zakalca a skorka za bardzo spieczona ( spalona nawet). Co moglabym poprawic?
Ania napisał
Witam,
A jaka rolę odgrywa babka płesznik? Spulchniającą, wiążącą? Zagęszczającą? Czy coś się stanie jak jej nie dodam? Albo co dać w zamian?
Olga Smile napisał
Ania – jak jej nie dodasz nic nie wyjdzie z tego chleba :(
zdrzala napisał
Moj chcleb wyrasta ale obawiam sie,ze nie wyjdzie :( Tez sie pogubilam z babka i zamiast 125ml dalam na wage 125g bo pomyslalam ze blad w opisie zwyczajnie,a teraz po przeczytaniu komentarzy wyglada na to,ze popelnilam blad. Ciasto ciezko sie wyrabialo wiec dodalam wody ale wciaz dosc twarde. Zobaczymy czy cos z tego bedzie…
Olga Smile napisał
zdrzala – w mililitrach, po prostu połowa szklanki. Jeśli ciasto jest bardzo twarde i gęste, to dodaj wody koniecznie!!!
zdrzala napisał
Ciasto jest takie gumiate bardziej niz suche ale ciezko sie wyrabia. Troszke uroslo po pol godziny ale slabo. Dodam wody po wyrosnieciu.
Kacper napisał
zrobiłem zgodnie z przepisem – z zewnątrz wygląda ładnie, a w środku jedna wielka dziura i zakalec na spodzie
Olga Smile napisał
Kacper – coś nie tak było, bo wychodzi taki jak na zdjęciu. Obstawiam, że z konsystencją coś było nie tak lub jeśli jest dziura, za drugim razem nie wyrobiłeś zbyt dobrze i po złożeniu nie zlepiła się masa w całość. Wtedy nawet w pszennych robi się dziura. Był jeliton albo ispagul?
ula napisał
Dzień dobry trafiłam na ta strone niedawno i chciałam zapytac dlaczego nasiona chia i babka jajowata podane sa w ml a nie w gramach,czy te nasiona najpierw trzeba namoczyc?
Olga Smile napisał
ula – podane są w ml nie trzeba ich moczyć, dodajesz na sucho.