Dzisiaj coś innego a mianowicie chleb bezglutenowy włoski. Dla mnie chleb bezglutenowy włoski jest odkryciem z ostatnich miesięcy. Przygotowany ze skrobi z tapioki, z suszonymi pomidorami i ziołami należy do moich ulubionych chlebów bezglutenowych. Może, dlatego że w smaku przypomina chleb pszenny? Muszę przyznać, że suszone pomidory uwielbiam, podobnie jak oliwki, dlatego ta właśnie kompozycja jest dla mnie wymarzoną! Jakieś dodatki na wierzch albo nie, wystarczy coś do posmarowania ala tapenada i można jeść, i jeść, i jeść … Mówimy na niego w domu chleb włoski, właśnie za sprawą pomidorów, oliwek i przypraw z mieszanki ziół prowansalskich. To jeden z niewielu chlebów z których możecie ukształtować chleb bez formy, ot taki zwykły bochenek lub bułeczki :D
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski – składniki:
- 500 g skrobi z tapioki
- 125 g jogurtu naturalnego (u mnie sojowy ale może być zwierzęcy)
- 2 łyżeczki cukru
- 10 sztuk suszonych pomidorów z zalewy olejowej drobno pokrojonych
- 50 ml oleju z pomidorów
- garść oliwek
- 1 łyżka suszonych lub świeżych ziół
- 1 łyżeczka soli
- 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór.
- 80 ml chia (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
- 500-520 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
- 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy włoski – przygotowanie:
- W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, jogurt, cukier i drożdże.
- Pomidory i oliwki szatkuję drobno.
- Do miski wlewam i wsypuję wszystkie składniki chleba. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
- Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu kolejne 30-40 minut, nacinam i wstawiam na blasze do nagrzanego do 220 stopni piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
- Piekę około 60-70 minut. Studzę na kratce i na noc wstawiam do lodówki.
- Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. PS. Jedzony na ciepło będzie gumowaty. Musi całkowicie wystygnąć. Chleb bezglutenowy włoski uwielbiają dzieci!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Piekłam ten chlebek już drugi raz i za każdym razem jest jakoś za dużo składników mokrych, wychodzi zupa a nie żadna masa z której można uformować kulę :( dosypuję wtedy mąkę ale robi się dość twarda ta masa i wychodzi minimalny zakalec od spodu.
ola – dajesz 125 ml preparatu babki Jeliton albo Ipagul? I mielisz chia na mąkę? U mnie ta masa jest bardzo twarda, czasami dodaje jeszcze wody, to raczej kwestia tego, jaką wchłanialność ma używany przez ciebie preparat z babki. Ten chleb piekę 2 razy w tygodniu, zawsze wychodzi bezbłędnie taki sam. Piekę na Ipagul i mielonych chia.
Chia mielę, nawet młynek specjalnie zakupiłam żeby wszystko było tip top :D kupię jeszcze ten Jeliton, bo na razie stosuję coś co się nazywa Błonnik Witalny i tam jest łuska+ziarna, niezmielone.
Z masy wyszła naprawdę prawie że zupa (no może gęsta zupa krem jeśli chodzi o konsystencję ;) ), ale dam mu jeszcze szansę bo mimo wszystko mi bardzo smakuje, nawet z tym małym zakalcem :) dziękuję za odpowiedź
ola – kup ISPAGUL jest najtańszy i świetnie się do chlebów sprawdza. Ja kupuję na allegro :D
Witam!
Mam pytanie odnosnie Babki. Czy ten preparat, ktorego uzywasz jest zmielony czy nie? Ja mam dostep do zmielonej babki. Mozesz mi powiedziec ile babki juz zmielonej powinnam dodac do chleba?
Sylwia – nie wiem, to jest taki proszek ala zmielone siemię. Ilość nasion do łupin jest bardzo ważna, bo to one decydują o wchłanialności wody.
Olgo, mam ambicję wypróbować wszystkie Twoje chleby bezglutenowe i teraz przyszedł czas na włoski. Wyszedł mi spektakularny zakalec, nad nim wielka dziura i wreszcie skóra. Jak sądzisz, co może być przyczyną?
Twój Smile i wieloziarnisty wychodzą mi pierwszorzędne, a włoski zapowiada się obłędnie (nawet zakalec jest smaczny i mam zamiar go zjeść tak czy inaczej), dlatego nie zamierzam odpuścić. Co robię źle?
Dorota – masa była za twarda a przed drugim wyrastanie zapewne się dobrze nie skleił. Napisz jakie składniki dodałaś do skrobi?
Witam,
Czy ten chleb mogę upiec w automacie?
Jeśli tak to jaki program wybrać? (automat zepter z trybem bezglutenowym)
Anna – raczej nie