Dzisiaj coś innego a mianowicie chleb bezglutenowy włoski. Dla mnie chleb bezglutenowy włoski jest odkryciem z ostatnich miesięcy. Przygotowany ze skrobi z tapioki, z suszonymi pomidorami i ziołami należy do moich ulubionych chlebów bezglutenowych. Może, dlatego że w smaku przypomina chleb pszenny? Muszę przyznać, że suszone pomidory uwielbiam, podobnie jak oliwki, dlatego ta właśnie kompozycja jest dla mnie wymarzoną! Jakieś dodatki na wierzch albo nie, wystarczy coś do posmarowania ala tapenada i można jeść, i jeść, i jeść … Mówimy na niego w domu chleb włoski, właśnie za sprawą pomidorów, oliwek i przypraw z mieszanki ziół prowansalskich. To jeden z niewielu chlebów z których możecie ukształtować chleb bez formy, ot taki zwykły bochenek lub bułeczki :D
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski – składniki:
- 500 g skrobi z tapioki
- 125 g jogurtu naturalnego (u mnie sojowy ale może być zwierzęcy)
- 2 łyżeczki cukru
- 10 sztuk suszonych pomidorów z zalewy olejowej drobno pokrojonych
- 50 ml oleju z pomidorów
- garść oliwek
- 1 łyżka suszonych lub świeżych ziół
- 1 łyżeczka soli
- 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór.
- 80 ml chia (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
- 500-520 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
- 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy włoski – przygotowanie:
- W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, jogurt, cukier i drożdże.
- Pomidory i oliwki szatkuję drobno.
- Do miski wlewam i wsypuję wszystkie składniki chleba. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
- Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu kolejne 30-40 minut, nacinam i wstawiam na blasze do nagrzanego do 220 stopni piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
- Piekę około 60-70 minut. Studzę na kratce i na noc wstawiam do lodówki.
- Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. PS. Jedzony na ciepło będzie gumowaty. Musi całkowicie wystygnąć. Chleb bezglutenowy włoski uwielbiają dzieci!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Grzgorz – chleby glutenowe to zupełnie inna para kaloszy, to jak pieczenie i wędzenie. Moim zdaniem popełniasz jeden błąd przy wszytskich przepisach i go powtarzasz stąd masz dziwne przypuszczenia. Chleby bezglutenowe muszą mieć określoną konsystencję, ilość białka, strukturę, zawsze w przepisach podaję jak nie w składnikach to w komentarzach jakich marek produktów używam. W przypadku tego chleba jest to skrobia, Ispagul i chia. Aż 125 ml suchego Ipsagulu i 80 ml mielonego chia zagęszcza wszystko! Jeśli pominąłeś któryś ze składników lub go zmieniłeś nie miał prawa ten chleb wyrosnąć. U mnie piecze go nawet moje dziecko, więc kwestia trzymania się proporcji.
Grzegorz – kłania się czytanie ze zrozumieniem, po dodaniu komentarza pojawia się komunikat, że oczekuje on do moderacji – wtedy włączając mogę odpisać.
Gdzie można kupic olej z pomidora?
Czym można zastąpić jogurt? mleko roślinne? kefir wodny? jakaś mieszanka?
Gosia – mleko jak najbardziej OK :D
Nie rozumiem za bardzo proporcji Ispagulu. Piszesz coś o jednej szklance podczas gdy 125ml odwazone na wadze to ponad 60% opakowania czyli zdecydowanie więcej.
Czyżby błąd polegał na tym ze podajesz wagę a w rzeczywistości
mierzysz objętość jaką zajmuje?
Chleb nie wyszedł, a niestety był najdroższym jaki próbowałam dotąd upiec.
Agata – a czego nie rozumiesz? Jest 125 ml czyli 1/2 szklanki, to nie waga a objętość. Za to 1/3 szklanki czyli 80 ml jest chia. To prosty strasznie chleb, wychodzi za każdym razem, nawet moje dziecko samo go robi. Nie podaję wagi podaję objętość ponieważ sama odmierzam miarka piekarniczą :)
Tylko po co podajesz objętość, czegoś co jest sypkie? Raczej przywyklo się,że to co sypkie podaję się w gramach a ciecze w ml. Może rzeczywiście mój błąd, ale czytając komentarze widzę, że sporo osób miało z tym problem chcąc np rozpuszczac Ispagulu i chia w wodzie.
Agata – objętości piekarnicze często są w ml, w każdym sklepie z wyposażeniem, zastawą, marketach w dziale ze sitkami czy pudełkami itd, no nawet w IKEA są miarki piekarnicze o pojemności 250, 125, 80, 60, 30, 15, 5, 2,5, ml Nic się nie rozpuszcza, gdy coś trzeba rozpuścić, to o tym piszę, gdy wsypać, no to wsypać a nie wlać.
Chleb rewelacyjny! Pulchny, wilgotny, dobrze się kroi i nie kruszy. Zamiast skrobi z tapioki użyłam skrobi ziemniaczanej. Chleb wyszedł idealny. Tak bardzo tesknilam za „normalnym” pieczywem i w końcu mam ❤
Dziękuję za ten przepis, najlepszy chleb bezglutenowy jaki jadłam ?