CHLEB BEZGLUTENOWY Z KAPUSTĄ KISZONĄ
Mam dzisiaj dla was pomysł na chleb bezglutenowy z kapustą kiszoną. Dlaczego? Z kilku powodów. Taki chleb bezglutenowy z kapustą kiszoną jest po prostu pyszny, dłużej zachowuje świeżość, jest zdrowszy i ma bardzo fajną konsystencję. Lubię dodać kiszonki do chleba, podnoszą jego kwasowość, co zdecydowanie dobrze wpływa na chleb jak i na nasz przewód pokarmowy. Ja za jednym zamachem przygotowuję taki chleb bezglutenowy z kapustą kiszoną z podwójnej porcji. Jeden dla siebie, drugi dla rodziców. Wchodzą mi dwie blaszki o piekarnika :) Staramy się chleba nie kupować, bo te świeże mogą być mocno wymacane, no a te w foli … no cóż, sami wiecie. Zazwyczaj nie układam kapusty na wierzchu jednak doszłam do wniosku, że ułożę tym razem, żebyście mogli zobaczyć, że kapusta w przepisie użyta była, co widać, bo czuć niestety przez monitor się nie da. Muszę jednak przyznać, że układanie takie kapusty bardzo mi się spodobało. Fajnie pachnie podczas pieczenia, zdecydowanie na plus oceniam taki pomysł. Potrzeba matką wynalazków. A Ty jaki chleb lubisz? Ja lubię białe pszenne ale nie mogę ich jeść, więc staram się o nich zapomnieć. Z rozsądku lubię gryczane bezglutenowe chleby ale nie do końca takie czyste, wybieram mieszane z innymi mąki. Uważam, że są najsmaczniejsze. Zapraszam zatem, na mój chleb bezglutenowy z kapustą kiszoną, który od kilku dni nieprzerwanie króluje na moim stole!
CHLEB BEZGLUTENOWY Z KAPUSTĄ KISZONĄ
CHLEB BEZGLUTENOWY Z KAPUSTĄ KISZONĄ – składniki:
- 350 g ugotowanych ziemniaków (około 400 g ugotowanych w mundurkach lub obranych, 350 ma być po obraniu)
- 300 – 350 g białej mąki ryżowej (zależy od soczystości kapusty)
- 300 g gryczanej mąki (u mnie pełnoziarnista – sama mielę)
- 150 g mąki ziemniaczanej (inaczej – skrobi ziemniaczanej)
- 1 szklanka soku z kapusty kiszonej
- 1 szklanka kapusty kiszonej (odciśniętej z soku)
- 3 łyżki oleju
- 30 g drożdży świeżych lub 2 łyżeczki suszonych
- 350 ml wody +/- 50 ml
CHLEB BEZGLUTENOWY Z KAPUSTĄ KISZONĄ – przepis:
- Obrane ziemniaki gotuję, studzę. Wkładam do kielicha blendera, dolewam letnią wodę, sok z kapusty kiszonej, większość kapusty, dodaję drożdże, sól, olej i miksuję.
- W missce mieszam mąkę gryczaną, ryżową i skrobię ziemniaczaną, dolewam rozmącone ziemniaki z kapustą. Mieszam ciasto. Powinno być lekko lejące.
- Zostawiam w missce do wyrośnięcia na 30 minut. Mieszam dokładnie, odpowietrzam i zostawiam na kolejne 15 minut.
- Szykuję sobie formę do chleba u mnie blaszka 27/13/10cm. Wykładam ją papierem do pieczenia, przelewam chleb po 15 minutach kolejnego rośnięcia. Rozprowadzam na wierzchu układam pozostałą część kapusty kiszonej.
- Włączam piekarnik, w tym czasie chleb rośnie trzeci raz. Po 20 minutach wstawiam go do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piekę przez 60 minut.
- Wyjmuję, studzę na kratce. Zawijam w ściereczkę, wkładam w folię i trzymam w lodówce. U nas kromki zawsze idą do tostera przed jedzeniem, kochamy chleb na ciepło!
- Polecam, chleb bezglutenowy z ziemniakami z mąki ryżowej i gryczanej jest pyszny!
Ewa napisał
Proszę mi powiedziec czy mąkę gryczana robi Pani z kaszy palonej czy nie palonej?
Chlebek zapowiada sie pysznie ?
Olga Smile napisał
Ewa – tylko niepalona :)
Anonim napisał
Kocham chleby bezglutenowe!
Anonim napisał
Olga dziękuję pięknie
?
Jola napisał
Najbardziej na świecie lubię chleb żytni z masłem i ciepłymi prażonymi jabłkami :) Jak u Babci :)
Anonim napisał
Pani Olgo, właśnie piekę?ale ile tej soli? W składnikach nie ma, natomiast w wykonaniu jest???
Olga Smile napisał
Czytelnik – ja nie dodaje, bo dla mnie sok z kapusty i sama kapusta jest wystarczająco słona.
Alina napisał
Olga, właśnie upiekłam, wyszły mi 3 ;). Mam nadzieję, że wyszedł, tzn. będzie jadalny. Należę do tych co nigdy chleb z gara nie wychodzi, a inne rzadko. Nie wiem co robię źle. Dlaczego u mnie chleb nie ma takiej pięknej górnej „opalenizny” i blasku? Czym go posmarować z wierzchu? I co zrobić, żeby nie było zakalca? Jakieś złote zasady? Pozdrawiam
A ten z ogórkami też muszę upiec :)
Michał napisał
Dzięki za przepis. Zamierzam wykonać. Pytanie, czy można zastąpić mąkę ziemniaczaną np. kukurydzianą? Czy wtedy zmniejszyć ilość?