Chleb bezglutenowy z siemieniem
Dzisiaj u mnie smacznie jest chleb bezglutenowy z siemieniem. Och gdy powstaje taki chleb bezglutenowy z siemieniem jest to dla mnie wielką przyjemnością. Lubię ten moment, kiedy chleb zaczyna rosnąc, to taka chwila oczekiwania, czy się uda, czy nie. Czy będzie smakował rodzinie, czy stwierdzą, że woleliby inny.Domowy chleb bezglutenowy jest znacznie smaczniejszy niż część gotowych produktów dostępnych na rynku. Przetestowałam już chyba wszystkie chleby i bułki bezglutenowe kilku firm. Część z nich jest zwyczajnie okropna w smaku a inne jedynie zjadliwe. Kilka razy mogłam powiedzieć bez zawahania, że pieczywo jest smaczne. Nie ma łatwo. Chleb bezglutenowy ma troszkę inną konsystencję niż pieczywo pszenne, żytnie lub orkiszowe. Brak glutenu zmienia ich spoistość, sprężystość i zwartość. Jeśli korzystacie z mieszanek mąk, takich przeznaczonych do pieczenia chleba zawsze znajdują się w niej zagęstniki poprawiające strukturę. Są to najczęściej guma ksantanowa, guma guar, lub hydroksypropylometyloceluloza. Nadają one chlebom bezglutenowym elastyczność, tą, która znana jest w wyrobów pszennych. Tym razem obyło się bez dodatków a gluten w mące został zastąpiony siemieniem lnianym. Osobiście, nie często dodaję siemię do potraw z prostego powodu – mam na niego alergię. I mimo, że siemię ma wiele cennych składników, kwasów tłuszczowych to jednak jak widać, nie każdemu służy. Dlatego podchodzę dość ostrożnie do zachwalania zdrowotności poszczególnych składników diety. Dla każdego coś innego aż chciałoby się powiedzieć. Chleb bezglutenowy z siemieniem pasuje d tego powiedzenia jak ulał!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem – składniki:
• 1,5 szklanki mąki gryczanej
• 1,5 szklanki mąki ryżowej
• ½ szklanki mąki z amarantusa lub komosy
• 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
• około 500-550 ml wody
• 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego
• 2 łyżeczki suchych drożdży lub 30 g świeżych drożdży
• 2 łyżeczki cukru, syropu daktylowego, klonowego, inuliny, cukru lub innego słodu
• 1 łyżeczka soli
• 2 łyżki oleju
Chleb bezglutenowy z siemieniem – przygotowanie:
1. Zmielone siemię lniane zalać 200 ml wrzątku (porcja odjęta z 500 ml wody). Zaparzyć i rozmieszać blenderem ręcznym.
2. Wsypać do miski wyspać wszystkie składniki sypkie i wymieszać. Dodać składniki mokre: siemię, wodę czyli jakieś 300 ml, olej, drożdże i wymieszać mikserem. Masa powinna mieć konsystencję budyniu. Jeśli jest zbyt gęsta należy dodać jeszcze wody.
3. Ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką formy do pieczenia lub formy do chleba (wtedy najczęściej nie ma konieczności smarowania). Powierzchnię wygładzić mokrą dłonią i oprószyć mąką. Pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia na około 40 – 60 minut. Zależnie od panującej temperatury otoczenia. Chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piec 50 minut. Wystudzić na kratce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Alicja napisał
Pani Olgo czy ja u Pani na stronie znajdę jakiś artykuł odnośnie stosowania zakwasu na chleb? bo mój pierwszy zakwas kończy się już powoli robić, ale nie wiem jak go stosować. Np. ten przepis to chleb na drożdżach, a gdybym chciała go zrobić na zakwasie? Nie wiem ile danego zakwasu dodaje się do jakich chlebów – mówimy o zakwasie bezglutenowym i o chlebach gluten free. Inny chlebek, np. ten https://www.olgasmile.com/chleb-bezglutenowy-na-zakwasie.html – tu dała Pani świeży zakwas ryżowy, a czy jak dam ten bezglutenowy ryżowo-gryczany to dać go tyle samo? itd., itd. Proszę o wyczerpującą odpowiedź, żebym nie musiała zadawać tysiąca pytań, jak ja to zawsze potrafię ;-)
sabina napisał
czy mąke z amarantusa lub komosy można zastąpić inna? Jak tak to jaką/
Olga Smile napisał
sabina – a jaką masz?
Alicja napisał
Jaki dać olej? bo mam tylko kujawski lub ekologiczny kokosowy oraz masło klarowane. Mąka ryżowa obojętnie jaka? bo i tak sama wszystko mielę młynkiem do kawy to może być brązowy ryż? czy lepiej inny. Czytam, że wielu osobom wyszedł zakalec – czy Pani chleby piecze na termoobiegu czy pieczenie góra/dół? Z tych proporcji wychodzi jedna blaszka o jakich wymiarach? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Alicja napisał
Jeszcze raz przeczytałam wszystkie komentarze i raz napisała Pani pół szklanki zakwasu młodego + tyle samo mąki więcej, a raz, że szklankę zakwasu. Przy okazji też się już dowiedziałam, że piecze Pani na góra+dół. Czy jak zmieszam mąki i dam tylko te 300-350ml wody + ksylitol + zakwas to będzie ok żeby z tego pobrać porcję do następnego zakwasu? a potem dopiero olej i siemię? Jak się uda Pani odpowiedzieć na te wszystkie pytania to już chyba będzie max informacji o tym chlebie, bo ja zawsze mam pytań najwięcej ;) i wtedy będę już spokojna, w końcu to mój pierwszy chleb na zakwasie, do tego bezglutenowy, tyle pracy i jakościowo dobrych składników eko, że człowiek chce żeby mu wszystko wyszło :)
Olga Smile napisał
Alicja – jeśli chodzi o ilość zakwasu, im młodszy zakwas, tym potrzeba go więcej. Im kwaśniejszy, tym mniej. Czasami młody zakwas nie jest bardzo kwaśny, innym razem prawie jak ocet. Nie da się wtedy dać szklanki, bo chleb będzie mega kwaśny. Tu nie ma sztywnych reguł. Piekę góra + dół. Najczęściej ostatnio, po przełożeniu ciasta do blaszek wstawiam do piekarnika z lampką włączoną i tam sobie w spokoju rośnie przez około 2 godziny. Następnie włączam termostat na 240 i niech grzeje. Po osiągnięciu temperatury, czekam 10 minut i zmniejszam do 180-170 stopni i tak dopiekam przez 40 minut. Przed końcem nakłuwam patyczkiem czy chleb już jest upieczony. Nie dawaj do chleba ksylitolu! Ksylitol zatrzymuje wzrost, daj cukier, melasę, miód, syrop z agawy lub coś innego. Gdy zostawisz ciasto na noc, rano odbierz porcję zakwasu, tak właśnie ze 200 ml do następnego pieczenia. Dlatego ja najczęściej piekę z podwójnej ilości składników, bo zawsze mam wrażenie, że będzie za mało ciasta. Trzymam kciuki!!! I koniecznie daj znać, czy wyszedł.
Olga Smile napisał
Alicja – dowolny, ja nawet czasami nie daje, jak zapomnę. Maka dowolna. Ja mam blachy 24x7x11 cm kilkanaście sztuk i tylko w nich piekę. Z tych porcji wyjdzie taka jedna blaszka.
Alicja napisał
Dobrze, to w takim razie na te proporcje co w przepisie dam pół szklanki zakwasy czyli ok 125-150ml, nie mam doświadczenia żeby stwierdzić czy zakwas jest wystarczająco kwaśny, a nie chcę żeby chleb był kwaśny, bo mam nadkwasotę i wszystko jest dla mnie kwaśne. Ja tylko się gubię jak czytam sprzeczne informacje. Teraz pisze Pani by porcję zakwasu odebrać po nocy, a ja chciałam od razu, żeby nie było w nim ziaren tak jak Pani pisała, bo się psują hmmmmm…..
Alicja napisał
A to Pani ma w przepisie ksylitol stąd i ja o nim napisałam :)
Olga Smile napisał
Alicja – możesz tak i tak. Ja odkładam od miesięcy z pełnego ciasta wyrośniętego. Nic mu nie jest ale piekę często. Zmieniam chleby, mąki i nadal jest OK. Wszystko kwestia czy chcesz upiec raz a następny chleb za dwa miesiące, czy będziesz piekła raz w tygodniu. Chociaż ja teraz w ogóle nie zwracam uwagi na pestki i piekę z ukwaszonego ciasta podebranego zawsze z gotowego chleba.