Dzisiaj zapraszam na chleb bezglutenowy z ziołami, jest on moją kolejną propozycją na prosty, domowy chleb bezglutenowy, taki, który przygotujesz bez większych problemów. Ostatnio pokazywałam mój chleb bezglutenowy włoski, to teraz przyszedł czas na chleb bezglutenowy z ziołami. Muszę przyznać, że przygotowuję pieczywo sama od wielu lat. Gdy ma się w domu osoby na diecie bezglutenowej pieczenie chleba staje się dosłownie koniecznością. Niestety chleby bezglutenowe, które można kupić w sklepach są zwyczajnie nie smaczne. Do tego strasznie drogie. Może powinnam napisać delikatniej, że ich smak pozostawia wiele do życzenia, ale to chyba za delikatne określenie. Czasami zastanawiam się, czy producenci takie chleba, sami chcieliby go jeść? Wata, niesmaczna wata i tyle! Chleb bezglutenowy z ziołami pachnie oszałamiająco, wspaniale smakuje i jest naprawdę smacznym chlebem. Takim, którym zajadają się dorośli i dzieci. Jedyną jego wadą, jest to, że przed jedzeniem musi zupełnie wystygnąć. Ja lubię jeszcze ciepły chleb, no nie tym razem.
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami – składniki:
• 500 g skrobi z kukurydzy lub tapioki (tym razem zrobiłam z kukurydzy, ale tapiokę stosuję naprzemiennie)
• 2 łyżeczki cukru
• 2 łyżki suszonych lub świeżych ziół prowansalskich lub innych,
• 1 łyżeczka soli
• 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór. Ja dodaję najczęściej babki jajowatej (Plantaginis ovatae seminis tegumentum) zmieszanych z nasionami babki jajowatej (Mantaginis ovatae semen). Używam preparatu, który zawiera 2:1 łupin w stosunku do nasion i to świetne proporcje w tym chlebie. U mnie najczęściej Ispagul bo jest najtańszy
• 80 ml siemienia lnianego (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
• 625 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
• 2 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy z ziołami – przygotowanie:
1. Odmierzam siemię i mielę w młynku.
2. W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, cukier i drożdże.
3. Do miski wysapuję skrobię, babkę, siemię, zioła i sól. Wlewam mleko z cukrem i drożdżami. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 45 minut.
4. Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu około 30 minut i wstawiam na blasze do nagrzanego piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
5. Piekę około 60 minut w 200 stopniach. Chleb podczas opukiwania z każdej strony musi wydawać głuchy odgłos.
6. Studzę na kratce i jak coś jeszcze zostanie, to na noc wstawiam do lodówki.
Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. Zapraszam, chleb bezglutenowy z ziołami jest pyszny!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Pani Olgo,
upiekłam chlebek ziołowy na mące z tapioki. Wyrósł pięknie po wymieszaniu i ponownym zagnieceniu. Podrósł jeszcze w piekarniku. Miałam go właśnie wyjmować, gdy chlebek…eksplodował w piekarniku, zrobiło się puff,skórka pękła na długość i szerokość. Piętki pozostały jednak OK. Co mogło być przyczyną?
Beata – pierwszy raz o takim przypadku słyszę, serio? O matko, coś z odgazowaniem ciasta się działo a jaką miał konsystencję?
Serio, serio. Obok niego jednoczasowo piekł się chleb na skrobi kukurydzianej. Bardzo podobny, nieomal identyczny przepis jak tu na stronie. Tek kukurydziany piekę od lat. Z tapioki był po raz pierwszy. Przed upieczeniem miał podobna konsystencję do kukurydzianego, z tym , ze rósł szybciej- skrobia tapiokowa jest chyba lżejsza od kukurydzianej.
Tak sobie myślę, cy podczas pieczenia nie miałam za długo na opcji grzałka dolna- wyrósł może za bardzo. Dość późno przełączyłam na góra- dół, ale tak zwykle robiłam z kukurydzianym. Po bokach wyszedł ok, w środku, tam gdzie eksplodował- zakalec. W smaku pycha.
Beata – u mnie zawsze góra + dół, nawet nie mam opcja odłączania grzania blaszki, mogę co najwyżej kolejną włączyć z grillem :)
No to już chyba wiemy gdzie był Hund pogrzebany:0). Jeszcze dopytam – góra dół z termoobiegiem czy bez? Dziękuję za przeszłe i przyszłe odpowiedzi.
Beata – bez termoo, tylko góra + dół :) Trzeba zabić dość szybko drożdże, żeby się bardzo nie rozbuchały ;)
No to teraz już wszystko całkiem jasne. U mnie ta grzałka dolna, na której gros czasu piekły się chlebki, jest z termoobiegiem. Czyli konkluzja jest, że mogę chlebkowi dać ładnie wyrosnąć ale potem góra + dół tylko. Dziękuję
Dziękuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie pod innym chlebem. Domyślam się, że czasem pytania się powielają, staram się czytać komentarze ale jest ich tyle że się nie da czasem znaleźć potrzebnej informacji. Nie poddam się, będę z zakwasem walczyć dalej, nie mogę się poddać bo przez najbliższe miesiące moje dziecko więcej rzeczy nie może jeść niż może więc albo upiekę ten chleb albo chleba jeść nie będzie. Ale do rzeczy jednym ze składników zabronionych są drożdże czy mogę w tym chlebie a także w innych drożdże zamienić zakwasem? W jaki sposób? Czy skrobia z tapioki, skrobia kukurydziana i skrobia ziemniaczana moga byc stosowane zamiennie? Dziękuję i pozdrawiam.
Czy chleb na tapioce ma szanse wyjsc tak jak na skrobii kukurydzianej? Przeciez to 2 odmienne skrobie, o troche innych wlasciwosciach?
Mi chleb ze skrobii kukurydzianej w miare wyszedl, z tapioki zrobila sie miekka kluska po upieczeniu.
Natomiast w obu przypadkach mam problemy: chleb robi sie bardzo twardy w czasie formowania (czy tak ma byc, czy dodac wiecej wody?), a drugi problem to zbytnie rosniecie w piekarniku i przypalanie sie od gory juz po 20 minutach pieczenia (pieke w 230 stopni, gora dol, bez termoobiegu). Co moze byc problemem?
Pozdrawiam.
mama Mili – podobne skrobie, to chleb skrobiowy więc trzeba regulować ilość wody. Tą ilość wody tez zależy od tego, czy dajesz chia czy siemię i czy Ispagul czy inną łuskę. Jeśli tak szalenie wyrasta, to włóż do niższej temperatury, niestety każdy piekarnik jest inny i inaczej rozprowadza powietrze. Sama mam dwa to dwie inne bajki :D