Dzisiaj zapraszam na chleb bezglutenowy z ziołami, jest on moją kolejną propozycją na prosty, domowy chleb bezglutenowy, taki, który przygotujesz bez większych problemów. Ostatnio pokazywałam mój chleb bezglutenowy włoski, to teraz przyszedł czas na chleb bezglutenowy z ziołami. Muszę przyznać, że przygotowuję pieczywo sama od wielu lat. Gdy ma się w domu osoby na diecie bezglutenowej pieczenie chleba staje się dosłownie koniecznością. Niestety chleby bezglutenowe, które można kupić w sklepach są zwyczajnie nie smaczne. Do tego strasznie drogie. Może powinnam napisać delikatniej, że ich smak pozostawia wiele do życzenia, ale to chyba za delikatne określenie. Czasami zastanawiam się, czy producenci takie chleba, sami chcieliby go jeść? Wata, niesmaczna wata i tyle! Chleb bezglutenowy z ziołami pachnie oszałamiająco, wspaniale smakuje i jest naprawdę smacznym chlebem. Takim, którym zajadają się dorośli i dzieci. Jedyną jego wadą, jest to, że przed jedzeniem musi zupełnie wystygnąć. Ja lubię jeszcze ciepły chleb, no nie tym razem.
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami – składniki:
• 500 g skrobi z kukurydzy lub tapioki (tym razem zrobiłam z kukurydzy, ale tapiokę stosuję naprzemiennie)
• 2 łyżeczki cukru
• 2 łyżki suszonych lub świeżych ziół prowansalskich lub innych,
• 1 łyżeczka soli
• 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór. Ja dodaję najczęściej babki jajowatej (Plantaginis ovatae seminis tegumentum) zmieszanych z nasionami babki jajowatej (Mantaginis ovatae semen). Używam preparatu, który zawiera 2:1 łupin w stosunku do nasion i to świetne proporcje w tym chlebie. U mnie najczęściej Ispagul bo jest najtańszy
• 80 ml siemienia lnianego (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
• 625 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
• 2 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy z ziołami – przygotowanie:
1. Odmierzam siemię i mielę w młynku.
2. W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, cukier i drożdże.
3. Do miski wysapuję skrobię, babkę, siemię, zioła i sól. Wlewam mleko z cukrem i drożdżami. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 45 minut.
4. Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu około 30 minut i wstawiam na blasze do nagrzanego piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
5. Piekę około 60 minut w 200 stopniach. Chleb podczas opukiwania z każdej strony musi wydawać głuchy odgłos.
6. Studzę na kratce i jak coś jeszcze zostanie, to na noc wstawiam do lodówki.
Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. Zapraszam, chleb bezglutenowy z ziołami jest pyszny!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Olgo ja mam chyba jakieś magiczne drożdże ! :D Bo jak pisałam wcześniej, chlebek nic a nic nie urósł, po żadnym wyrabianiu, a rozrósł się w piecu. Dałam wszystkie składniki jak w przepisie. I chlebuś wyszedł doskonały, idealny – troszkę śmiesznie pachnie, bo go przetrzymałam 7 min dłużej w piekarniku, i skórkę podczas studzenia zmiękczałam wilgotną szmatką bo taka twarda się zrobiła. A tak bardzo się bałam, że okaże się pusty w środku. Nawet mój mąż się zainteresował domowym chlebkiem :D
Gosia – wspaniale! Drożdże jak kobieta zmienne są hahaha :D
Olga pieke wlasnie drugi chleb. Pierwszy lniany wyszedl super. Teraz drugi, ziolowy…. zobaczymy, nie dodalam ziol, czytalam, ze babka lancetowata ma dzialanie przeczyszczajace i nie podaje jej sie malym dzieciom, pominelam ja i masa wyszla bardzo rzadka. Dodalam maki kukurydzianej do tapioki i zobaczymy, poki co rosnie i zaraz wrzucam do piekarnika :) Mam pytanie: czy te wszystkie przepisy moge uzywac w maszynie do pieczenia chleba? dzieki
Olgo ten chleb jest wspaniały! miękki, puszysty nawet w kolejnym dniu. Ważne pytanie – czy Ty wiesz czy skrobie: ziemniaczana, kukurydziana czy z tapioki podwyższają poziom cukru we krwi?
Akinom
Na tym preparacie Ismogul jest napisane by nie dawac dzieciomponizej 12 rz czy Pani dala mlodszemu dziecko? Mam 4 latkena diecie BG.
LL – ja podawałam w chlebie, samego nie.
Ciekawa jestem, czy ktoś robił ten chleb w Thermomix a jeśli tak, to jakie ustawienia by go dobrze wyrobić?
Zrobiłam dwa podejścia i nie wychodzi ? po prostu mi nie wyrasta. Robie wszystko wg przepisu ? raz dodałam drożdży normalnych, nie wyrósł, użyłam suchych- również ?
A ja dalej nie wiem czy ryzykować i upiec z ziołami na mące tapiokowej czy szukać skrobi…..¿
Kocham Panią za ten przepis. Upiekłam już kilkadziesiąt chlebów bezglutenowych. niektóre były nie do zjedzenia a inne w miarę ok. Ale ten to jest petarda. Jadłam aż mi się uszy trzęsły. Musiałam się powstrzymywać żeby nie zjeść całego, żeby coś zostało na następny dzień. Z jeszcze większym zapałem będę piekła inne chleby z Pani przepisów.