Dzisiaj zapraszam na chleb bezglutenowy z ziołami, jest on moją kolejną propozycją na prosty, domowy chleb bezglutenowy, taki, który przygotujesz bez większych problemów. Ostatnio pokazywałam mój chleb bezglutenowy włoski, to teraz przyszedł czas na chleb bezglutenowy z ziołami. Muszę przyznać, że przygotowuję pieczywo sama od wielu lat. Gdy ma się w domu osoby na diecie bezglutenowej pieczenie chleba staje się dosłownie koniecznością. Niestety chleby bezglutenowe, które można kupić w sklepach są zwyczajnie nie smaczne. Do tego strasznie drogie. Może powinnam napisać delikatniej, że ich smak pozostawia wiele do życzenia, ale to chyba za delikatne określenie. Czasami zastanawiam się, czy producenci takie chleba, sami chcieliby go jeść? Wata, niesmaczna wata i tyle! Chleb bezglutenowy z ziołami pachnie oszałamiająco, wspaniale smakuje i jest naprawdę smacznym chlebem. Takim, którym zajadają się dorośli i dzieci. Jedyną jego wadą, jest to, że przed jedzeniem musi zupełnie wystygnąć. Ja lubię jeszcze ciepły chleb, no nie tym razem.
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami – składniki:
• 500 g skrobi z kukurydzy lub tapioki (tym razem zrobiłam z kukurydzy, ale tapiokę stosuję naprzemiennie)
• 2 łyżeczki cukru
• 2 łyżki suszonych lub świeżych ziół prowansalskich lub innych,
• 1 łyżeczka soli
• 125 ml babki jajowatej lub płesznik (łuski , ewentualnie połączenie nasiona + łuski) Ja używam preparatów spożywczych, które kupuję w aptece. Na rynku jest duży wybór. Ja dodaję najczęściej babki jajowatej (Plantaginis ovatae seminis tegumentum) zmieszanych z nasionami babki jajowatej (Mantaginis ovatae semen). Używam preparatu, który zawiera 2:1 łupin w stosunku do nasion i to świetne proporcje w tym chlebie. U mnie najczęściej Ispagul bo jest najtańszy
• 80 ml siemienia lnianego (odmierzonego i następnie zmielonego w młynku)
• 625 ml mleka roślinnego, zwierzęcego lub wody (u mnie sojowe)
• 2 łyżeczki suszonych drożdży
Chleb bezglutenowy z ziołami – przygotowanie:
1. Odmierzam siemię i mielę w młynku.
2. W garnku lekko podgrzewam i mieszam mleko, cukier i drożdże.
3. Do miski wysapuję skrobię, babkę, siemię, zioła i sól. Wlewam mleko z cukrem i drożdżami. Dokładnie wyrabiam. Ciasto będzie gęstniało. Formuje kulę, natłuszczam, wkładam do miski i zostawiam do wyrośnięcia na około 45 minut.
4. Wyrabiam powtórnie, jeśli jest potrzeba dodaję kilka łyżek wody. Kształtuję chleb pozwalam wyrosnąć mu około 30 minut i wstawiam na blasze do nagrzanego piekarnika. Świetnie sprawdza się blacha do pizzy z dziurkami.
5. Piekę około 60 minut w 200 stopniach. Chleb podczas opukiwania z każdej strony musi wydawać głuchy odgłos.
6. Studzę na kratce i jak coś jeszcze zostanie, to na noc wstawiam do lodówki.
Po kilku godzinach chleb jest znakomity, pyszny, można kroić go cienko i się nie kruszy. Zapraszam, chleb bezglutenowy z ziołami jest pyszny!
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Katolina – to za twardy był, tapioka OK ale myślę że kolor babka zmaniła – co dosypałaś?
Olga – dokładnie jak w przepisie, czyli siemię i babka w proporcjach jak podałaś :) Chleb jest już na wykończeniu, więc za kilka dni zrobię znowu dla porównania. Od kilku miesięcy eksperymentuję z wypiekami bez zbóż i nie wierzyłam, że z tapioki wyjdzie chleb, bo już kilka razy wyszła mi ciecz nienewtonowska :)
Karolina – polecam Ispagul ja nim piekę. Tapioka + ispagul + zioła i drożdże – daje najlepsze efekty :) Siemienia nie daję bo mam alergie wstrząsową więc drożdże i zakwas u nas w grę wchodzą.
Pani Olgo pomocy z przepisem :) Drugi raz piekę chleb bezglutenowy, z tapioką, zamiast mleka dodaję wodę, reszta jak w przepisie i po raz drugi mokry zakalec. Co może być „nie tak”, zależy mi bardzo na powodzeniu tego wypieku, bo to początek zmiany diety u młodego alergika i zakazów jest sporo. Pozdrawiam, nie poddaję się i proszę o jakąś podpowiedź :)
Justyna – zacznijmy od początku, na bank dojdziemy co jest nie tak. Mąka manioku (tapioka) + jaki preparat (babka) + drożdże (suche czy świeże) + woda (ten chleb potrzebuje białka dla drożdży). Żeby drożdże lepiej pracowały po to jest mleko :) Napisz jakie synek może.
Dzień dobry! Czy można dodać trochę suszonych pomidorów z oleju? Osuszylabym je ręcznikiem papierowym i posiekała? I mam sporo nasion chia więc chętnie zamienię siemię lniane, czy w związku z tym muszę dodać więcej płynów? Bo przecież chia też bardzo wchłania wodę.. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Karina – oj tak, dolewaj powoli ile chcesz dodać chia? Mielone czy w całości?
Dodałam nawet mniej siemienia lnianego niż w przepisie, a mimo wszystko chleb wyszedł w środku jak guma. Taki aż nie do zjedzenia. Dlaczego tak mogło się stać?
Sonia – kroisz zupełnie wystudzony? Wstaw go do lodówki w torebce, dnia następnego będzie zupełnie inny :)
Mójchleb nie rośnie odstawiony do wyrośniecia ;( czy mleko kokosowe mogło sie przyczynić nie moge sojowego ani krowiego