Zapraszam dzisiaj na chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie. To fantastyczny, domowy chleb gryczany bezglutenowy, a do tego jeszcze chleb bez dodatku skrobi. Często prosicie mnie o przepisy na chleby bezglutenowe bez mąki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej lub tapioki. Bardzo proszę, to właśnie chleb spełniający wasze oczekiwania :) Smacznego! Mój chleb gryczany na zakwasie ma fajną i dobrą strukturę, nie kruszy się, utrzymuje długo świeżość, jest dość ciężki no, ale coś, za coś. Z podanych proporcji w przepisie wychodzi jedna blaszka o wymiarach 23 cm x 12 cm. Taka klasyczna blaszka chlebowa.
Ten chleb gryczany przygotowałam na zakwasie z gotowej mąki sklepowej. Była to mąka gryczana pełnoziarnista, dlatego jest taka ciemna. Nawet ciemniejsza niż myślałam. Moja mąka gryczana, która przygotowuję sama jest znacznie jaśniejsza. Ale nic to, chleb jest bardzo smaczny!
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie – składniki:
- 500 g mąki gryczanej pełnoziarnistej
- 60 ml chia
- 60 ml mielonego siemienia lnianego
- 60 ml ziaren, u mnie jest to konopia łuskana
- 60 ml babki płesznik (psyllium seed husk – Plantago ovata)
- 100 ml zakwasu (jeśli młody) lub 4 łyżki, gdy starszy
- około +/- 300-400 ml wody do konsystencji
- 1 łyżka cukru lub syropu klonowego, miodu itd.
- 1 łyżeczka soli
- olej i mąka do wysypania formy do pieczenia
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie – przygotowanie:
- W młynku do kawy mielę chia i siemię.
- W misce mieszam mąkę gryczaną z chia, siemieniem, babką, solą, cukrem. Dodaję zakwas i wodę. Mieszam. Czekam 5 minut i sprawdzam konsystencję ciasta, zazwyczaj wtedy staje się bardzo zwarte i trzeba dodać wody. Musicie uzyskać konsystencję gęstego ciasta.
- Miskę przykrywam folią, nakłuwam w wielu miejscach i zostawiam do wyrośnięcia na noc (8-12 godzin) w piekarniku z zapalonym światełkiem lub na kaloryferze.
- Rano smaruję formę olejem, wysypuję mąką i delikatnie bez ugniatania przekładam ciasto. Mokrą dłonią wyrównuje wierzch. Wstawiam do piekarnika z zapalonym światełkiem na 1-2 godziny do powtórnego wyrośnięcia. Ciasto musi się podnieść!
- Włączam piekarnik w opcji góra + dół. I ustawiam na 240 stopni. Po osiągnięciu temperatury zmniejszam do 170 i piekę około 50 minut.
- Chleb studzę na kratce. Zimny, zawijam w papier do pieczenia, następnie folię aluminiowa i przetrzymuję w lodówce. Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie ma zdecydowanie więcej zwolenników niż mogłam się spodziewać :)
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Jupi! To już coś! Ze słodkich rzeczy mogę syrop z agawy, syrop klonowy i z daktyli. Ewentualnie jeszcze melasę z karobu, ale w moim eko sklepie będzie dopiero w przyszłym tygodniu jak dobrze pójdzie…
Tunia – klonowy najlepszy :)
Naprawdę mogę dodać syrop?! Wow! Bo już się bałam, że będę musiała czekać na ten zakwas do przyszłęgo tygodnia, a potem jeszcze tyle dni aż się zrobi!! Pani Olgo jest Pani najlepsza na świecie!!!!! Dziękuję za cierpliwość przy tych wszystkich pytaniach!!!!!!!!!!
Tunia – dziękuję za miłe słowa! Powodzenia!!!!
Dzień dobry :) Mój piekarnik grzeje tylko od dołu (stary, gazowy piekarnik), jestem noga w pieczeniu, więc chcę Panią zapytać, czy to czy ma znaczenie? No i gdzieś kiedyś słyszałam, że chleb wstawia się do nagrzanego piekarnika, dlatego jestem trochę zdezorientowana.
Pozdrawiam :)
Pani Olgo melduje się męczybuła ;) Wstawiłam zakwas, na razie go nie zabiłam ;) Ale męczy mnie kiedy dodać mąkę ziemniaczaną? (na sam koniec jak dodaję wszystko co mi zostało?) I czy mąka i skrobia ziemniaczana to to samo? Bo w domu mam tylko skrobię. No i najważniejsze! Powiedzmy że mam już w słoiku gotowy zakwas (nie mam pojęcia ile ml tego wyjdzie) ale załóżmy, że 500. Więc mam te 500ml i dodaję 100ml do tego pysznego chleba gryczanego na który się napalam odkąd go zobaczyłam ;) Chlebek oczywiście będzie mi smakował i będę go piec co 3 dni (takie przyjmijmy założenia choć nie wykluczam, że zjem go w jeden dzień ;) ) I teraz powstaje dylemat prawdziwej blondynki! Co zrobić z resztą (400ml) zakwasu oryginalnego? Bo czytałam, że potem z ciasta mam sobie dołożyć trochę do słoika (ILE to jest trochę? ;) ) I teraz mam dwa zakwasy (400ml oryginalnego) i ileś nowego i co ja mam z nimi zrobić żeby za 3 dni upichcić nowy chlebek? :) Pani Olgo za cierpliwość to daję osobistego Nobla i proszę o informacje gdzie mogę wykupić wszystkie Pani książki? :)
Ania – można tak i tym w przypadku bezglutenowych moje doświadczenie mówi, że jeśli wyrasta pod światełkiem w piekarniku, to żeby nie opadł, wystarczy tylko włączyć.
Tunia – tak zdawkowo odpisuję ponieważ mam bardzo dużo komentarzy/pytań do odpisania.
– Mąka i skrobia ziemniaczana to to samo. Dodaj tyle mąki aby konsystencja była taka, żeby się zakwas nie rozwarstwiał na wodę i mąkę.
– Jeśli masz młody zakwas to najpierw dodajesz około 300 ml. Pierwszy chleb jest niższy i bardziej kwaśny. Kolejne są wyższe i mniej kwaśne. Resztę zakwasu proszę zamrozić, będzie na wypadek, gdyby używany na co dzień odmówił współpracy z jakiś przyczyn. Wtedy w dwa dni jest nowy zakwas po rozmrożeniu.
– Do słoika trzeba odłożyć tak około 150 ml z ciasta chlebowego. I tylko na tym pieczesz, bo „pierwszy zakwas” zamrożony :)
Pozdrawiam i powodzenia!
Witam serdecznie, mam pytanie od „leniwca”, czy chleb na zakwasie, można upiec w wypiekaczu do chleba? Chciałabym upiec smaczny niekruszący sie chleb ale z powodu lenistwa , ;) w wypiekaczu do chleba
joannaznikad – raczej nie, chyba, że można ustawic mu ręcznie 12-14 godzinny cykl wyrastania.