Zapraszam dzisiaj na chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie. To fantastyczny, domowy chleb gryczany bezglutenowy, a do tego jeszcze chleb bez dodatku skrobi. Często prosicie mnie o przepisy na chleby bezglutenowe bez mąki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej lub tapioki. Bardzo proszę, to właśnie chleb spełniający wasze oczekiwania :) Smacznego! Mój chleb gryczany na zakwasie ma fajną i dobrą strukturę, nie kruszy się, utrzymuje długo świeżość, jest dość ciężki no, ale coś, za coś. Z podanych proporcji w przepisie wychodzi jedna blaszka o wymiarach 23 cm x 12 cm. Taka klasyczna blaszka chlebowa.
Ten chleb gryczany przygotowałam na zakwasie z gotowej mąki sklepowej. Była to mąka gryczana pełnoziarnista, dlatego jest taka ciemna. Nawet ciemniejsza niż myślałam. Moja mąka gryczana, która przygotowuję sama jest znacznie jaśniejsza. Ale nic to, chleb jest bardzo smaczny!
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie – składniki:
- 500 g mąki gryczanej pełnoziarnistej
- 60 ml chia
- 60 ml mielonego siemienia lnianego
- 60 ml ziaren, u mnie jest to konopia łuskana
- 60 ml babki płesznik (psyllium seed husk – Plantago ovata)
- 100 ml zakwasu (jeśli młody) lub 4 łyżki, gdy starszy
- około +/- 300-400 ml wody do konsystencji
- 1 łyżka cukru lub syropu klonowego, miodu itd.
- 1 łyżeczka soli
- olej i mąka do wysypania formy do pieczenia
Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie – przygotowanie:
- W młynku do kawy mielę chia i siemię.
- W misce mieszam mąkę gryczaną z chia, siemieniem, babką, solą, cukrem. Dodaję zakwas i wodę. Mieszam. Czekam 5 minut i sprawdzam konsystencję ciasta, zazwyczaj wtedy staje się bardzo zwarte i trzeba dodać wody. Musicie uzyskać konsystencję gęstego ciasta.
- Miskę przykrywam folią, nakłuwam w wielu miejscach i zostawiam do wyrośnięcia na noc (8-12 godzin) w piekarniku z zapalonym światełkiem lub na kaloryferze.
- Rano smaruję formę olejem, wysypuję mąką i delikatnie bez ugniatania przekładam ciasto. Mokrą dłonią wyrównuje wierzch. Wstawiam do piekarnika z zapalonym światełkiem na 1-2 godziny do powtórnego wyrośnięcia. Ciasto musi się podnieść!
- Włączam piekarnik w opcji góra + dół. I ustawiam na 240 stopni. Po osiągnięciu temperatury zmniejszam do 170 i piekę około 50 minut.
- Chleb studzę na kratce. Zimny, zawijam w papier do pieczenia, następnie folię aluminiowa i przetrzymuję w lodówce. Chleb gryczany bezglutenowy na zakwasie ma zdecydowanie więcej zwolenników niż mogłam się spodziewać :)
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Dzień dobry:) Na początek: wielbię i szanuję bloga!!!
A pytanie takie: chcę zrobić chleb na zakwasie żytnim z mąki gryczanej, najprostszy…
Czy jeśli na 250 g aktywnego zakwasu dodam 400 g mąki gryczanej, sól, łyżeczkę miodu i ok. 350 ml wody, ew. jakieś ziarna, to ma szansę powodzenia?
Jak sądzisz??
Serdecznie pozdrawim, Basia
Basia – na oko wydaje mi się, że tak a czym zwiążesz masę – skrobia, chia, siemię?
Dziękuję Olgo! No właśnie, dobre pytanie;) mam i siemię i chia… Tylko ile ich??
Basia
Basia – daj trochę mniej niż w przepisie i reguluj gęstość wodą.
Olgo, bardzo dziękuję! Ściskam:)
Basia – powodzenia! i Ściskam również :)
Witam,
Proszę o radę. Kiedy z tego przepisu podebrać trochę ciasta na kolejny zakwas? Wyczytałam w komentarzach do robienia zakwasu, że „starter” na następny chleb odkłada się z ciasta z samej mąki, wody i zaczynu, a dopiero potem dodaje się ziarna. A tu dopiero po zmieszaniu razem „mąki gryczanej z chia, siemieniem, babką, solą, cukrem” dodaje się zakwas. Kiedy odłożyć do lodówki zakwas na następny chleb?
PS Odrobiną zakwasu ryżowo-gryczanego zaszczepiłam mieszankę mąki żytniej razowej i orkiszowej, i muszę przyznać, że ten drugi zakwas jest dużo łatwiejszy w „obsłudze”. Lepiej rośnie, nie opada. Będzie chlebek dla rodziców.
Marta – ja odbieram od wielu miesięcy ze wszystkim i nic złego się nie dzieje :D
Pani Olgo, bardzo dziękuję za porady i przepisy!!! Muszę się pochwalić, że chleby upieczone. Przez noc w misie urosły, ale po przełożeniu do blaszek już prawie w ogóle, a stały kolejne 12 godzin w ciepłym. Niziutkie i o wyraźnym kefirowym smaku, ale całkiem dobre.
Natomiast zakwas w lodówce jest strasznym głodomorem!! Stoi tam półtorej doby, a już zdążył opaść. Przetrzymam go jeszcze z dzień przynajmniej, i chyba znów dokarmię.
Pozdrawiam!
Marta
Czy ten cukier i inne słodziki rzeczywiście są potrzebne w tym chlebie?Czy to chodzi o smak mąki gryczanej czy o coś innego, że konieczny jest cukier? Pozdrawiam :)