CHLEB GRYCZANY Z CZARNUSZKĄ
Dzisiaj rano upiekłam chleb gryczany z czarnuszką i suszoną cebulką. Lubię dodawać do chleba różne dodatki, dlatego chleb gryczany z czarnuszką czy na przykład pestkami słonecznika, czosnku i suszoną cebulą przypadł mi do gustu już dawno. Nie jestem fanka białego chleba, chociaż nie powiem tęsknię za pszenną bułką kajzerką taką jeszcze ciepłą i posmarowana grubo pesto a na wierzchu z czerwonym, malinowym pomidorem. Wspomnienia dawnych lat, widać, że te smaki mnie nie opuszczają. Skończył się nam chleb, więc nie było wyjścia na szybko zdecydowałam, że chleb gryczany z czarnuszką i suszoną cebulką będzie świetnym rozwiązaniem. Podpowiem w tym miejscu, że jeśli chcecie użyć prażonej cebulki, to osoby na diecie bezglutenowej muszą szukać typowej certyfikowanej ponieważ właściwie wszystkie dostępne w dużych marketach i na allegro maja w składzie mąkę pszenną. Ja swoją prażoną cebulkę kupiłam w sklepie internetowym. CHLEB Z DODATKAMI jak pestki słonecznika, siemię, czarnuszka, czosnek, cebula czy CHLEB BEZ DODATKÓW? Zapraszam na prosty, domowy bezglutenowy chleb gryczany z czarnuszką, ziemniakami i cebulką, taki codzienny, świetny do kanapek!
CHLEB GRYCZANY Z CZARNUSZKĄ
CHLEB GRYCZANY Z CZARNUSZKĄ – składniki:
- 350 g ugotowanych ziemniaków (około 400 g ugotowanych w mundurkach lub obranych, 350 ma być po obraniu)
- 500 g gryczanej mąki
- 150 g mąki ziemniaczanej (inaczej – skrobi ziemniaczanej)
- 2 łyżeczki soli
- 3 łyżeczki czarnuszki
- 60 ml (4 czubate łyżki) prażonej cebulki
- 2 łyżki oleju
- 30 g drożdży świeżych lub 2 łyżeczki suszonych
- 600 ml wody +/- 50 ml
- opcja – ja dodałam 2 czubate łyżki zakwasu dla podniesienia kwasowości chleba
CHLEB GRYCZANY Z CZARNUSZKĄ – przepis:
- Obrane ziemniaki gotuję, studzę. Wkładam do kielicha blendera, dolewam letnią wodę, dodaję drożdże, sól, (zakwas) olej i miksuję.
- W missce mieszam mąkę gryczana, czarnuszkę, cebulkę i skrobię ziemniaczaną, dolewam rozmącone ziemniaki z drożdżami. Mieszam ciasto. Powinno być lekko lejące.
- Zostawiam w missce do wyrośnięcia na 30-50 minut musi podwoić objętość. Mieszam dokładnie, odpowietrzam.
- Szykuję sobie formę do chleba u mnie blaszka 27/13/10cm. Wykładam ją papierem do pieczenia, przelewam chleb po 15-35 minutach kolejnego rośnięcia gdy ładnie się podnosi (czas zależy od temperatury w domu) szykuję do pieczenia.
- Włączam piekarnik, w tym czasie chleb rośnie drugi raz. Średnio po 20 minutach wstawiam go do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piekę przez 60 minut.
- Wyjmuję, studzę na kratce. Zawijam w ściereczkę, wkładam w folię i trzymam w lodówce. U nas kromki zawsze idą do tostera przed jedzeniem, kochamy chleb na ciepło! No a domowy bezglutenowy chleb gryczany z czarnuszką, ziemniakami i cebulką, taki codzienny jest wprost idealny do kanapek!
Czytelnik przepisu napisał
Łukasz Drążewski orkisz ma dużo białka więc łatwiej zrobić ciasto o większej hydracji i utrzymać kształt. Łukasz spróbuj na drugi dzień zjeść pizze :) to właśnie są drożdże jak nie zjesz natychmiast to potem jest suche i kruszeje i staje w gardle :)… chleb zwykle używamy kilka dni i przez ten okres powinien być w każdym momencie doskonały… chleby żytnie na zakwasie praktycznie po dwóch, trzech dniach osiągają dopiero pełnię smaku
Czytelnik przepisu napisał
Dominik Nowak dla mnie ta dyskusja trochę nie ma sensu :) To tak, jakby chcieć, żeby wszystkie owoce trzymały świeżość tak długo jak jabłka. A tymczasem głupie truskawki, nadają się tak krótko do jedzenia, to pal licho z nimi, zostaję przy tych jabłkach! ? Nikt nikomu nie każe jeść tej samej bagietki przez tydzień, jeny. Bardzo ciekawą książką o pieczywie na drożdżach jest „Flour, water, salt, yeast” Kena Forkisha. Polecam poza tym dwa hasła do zgłębienia: biga, lub też inaczej nasza swojska, staropolska podmłoda.
Czytelnik przepisu napisał
Znam to wszystko :) pozdrawiam