CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
Aleksandra np osobom, które musza być na tej diecie. Sytuacja sprzed miesiąca: w restauracji pani głośno domaga się opcji bezglutenowej: dostaje zupę bg, drugie danie ale deseru bezglutenowego nie ma. Wiec pani zamawia zwykły „zglutenowy” deser. Obsługa, wyszkolona czy nie, głupieje. I to się odbija na celiakch, osobach z nietolerancja. Bo po co ta cała szopka z oddzielnym miejscem do przygotowania potraw bg, skoro pani potem zamawia sobie zwykle ciastko.
Anonim napisał
Monia Gwiazdowska może i są przypadki unikania glutenu dla mody, ale są też różne jednostki chorobowe przy których trzeba go eliminować, bądź ograniczyć.
Anonim napisał
Niestety tak
Anonim napisał
Unikam bo mój organizm się buntuje w tym temacie…
Anonim napisał
teraz tak
Anonim napisał
Anna Boj tez tak mysle. Jestem na pewnej grupie z przepisami, większość osób wychwala m.in brak glutenu, bo tak zdrowo itp. Tylko nie widza tego, ze po prostu przestali jeść śmieciowe jedzenie, włączyli do diety warzywa i owoce itp
Anonim napisał
Nie unikam glutenu, walczę z nim przy pomocy działka neutronowego własnej konstrukcji. Dzięki mnie ludzkość jeszcze nie zginęła. No taki jestem…
Anonim napisał
Unikam maki z glutenem
Anonim napisał
Nie
Anonim napisał
Unikam jak tylko się da(Hashimoto)lepiej czuję się nie jedząc mąki pszennej a produktów bezglutenowych należy się bać bo ich sklady strasząstaram się jeść produkty które naturalnie nie posiadają glutenu.