CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
U mnie w rodzinie nie ma tego problemu
Anonim napisał
Olga Smile wrzucaj więcej przepisów bezglutenowych :-) chciałabym ograniczyć A twoja strona jest zawsze dla mnie inspiracją ???
Anonim napisał
Anonim napisał
Nie. Pszenicę toleruję najbardziej. Następne w kolejności jest żyto. Nie unikam glutenu, bo kilku alergologów powiedziało, że nie powinno się go unikać, jeżeli jesteśmy zdrowi. Ostatnio mąkę pszenną staram się zastępować orkiszową, ale białą,, ponieważ mój organizm nie toleruje dużej ilości błonnika.
Anonim napisał
Iwona Klepacz Bednarz dokładnie tak. Jak nie jesteś chory jedz ziarna z glutenem.
Anonim napisał
Anna Boj problemem nie jest mąka a dodatki do chleba jakie obecnie stosują w piekarniach.
Anonim napisał
Gosia Baczynska bo wszystkie blogerki pierdziele o szkodliwości glutenu czy jesteś zdrowy czy nie. Bez poparcia tego jakimikolwiek badaniami. Piszą takie bzdury że czasami nawet piekarze co pieką chleb naturalnie wymiekaja. Jedna wielka panika. Podam przykład gotuję bardzo często na imprezach duże ilości i jak jest za darmo nikt nie zapyta czy zasmażkę robię na mące bezglutenowej czy nie. Jak jest płatne to te same osoby zaraz pytają czy to bezglutenowe czy nie…nagle stan zdrowia się pogorszył…
Anonim napisał
Ania Przeslawska dokładnie.
Anonim napisał
Patrycja Biernacka sernik na jaglanej też smaczny polecam
Anonim napisał
Paulina Jaworska najprawdopodobniej jest to spowodowane kturyms z dodatków funkcyjnych do mąki a są trzy antyzdrylacz, przeciwgrzybiczny i napowietrzający. Proszę spróbować mąki z małych młynów regionalnych lub bio maki. Problem zniknie.