CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
Prościej i taniej po prostu nie jeść mąki pszennej.
Anonim napisał
I piszemy którymś przez ó.
Anonim napisał
Co to ?
Olga Smile napisał
Małgorzata Kadłubska cieszę się :)
Olga Smile napisał
Krzysztof Leśniewski nie wiem kto „pierdzieli” ja tam się nie wypowiadam o glutenie ;) Jednak jako dietetyk jestem zdania, że trzeba obserwować siebie, swój organizm i polegać na badaniach, które teraz są łatwo dostępne :) My jak idziemy rodzinie na imprezy to nic nie jemy :(
Anonim napisał
Olga Smile jak ktoś jest chory to rozumiem ale nie modę na jedzenie bezglutenowe.
Anonim napisał
Ja wykluczam, chociaż czasem uda mi się komuś rozgryźć kawałek czegoś dla smaku z tęsknoty. Nie mam badań, przez przypadek w trakcie wyjazdów kilku miesiecznych na daleki wschód odkryłam, że moje samopoczucie się poprawia. Zanim pojawiały się artykuły o celiakii czy nietolerancji. Za każdym razem jak jak próbowałam wrócić znów nasilenie ostre tradziku, podwyższona temperatura, zatrzymywanie wody w organizmie/ opuchlizna, problemy z oddychaniem i całą gamą objawów „chyba załapałam wirusa”, z iście wściekła, niegdyś przewlekła chrypa. :(
Anonim napisał
Nie, bardzo lubimy produkty z glutenem, makarony,pieczywa
Anonim napisał
Nie unikam. Nie mamy ku temu wskazań.
Anonim napisał
Karolina Gałczyńska Nilsson a co jecie? W sensie: czym zastępujecie produkty zbożowe?