CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
A czy tu nie chodzi o glifosat który jest w pszenicy? To on jest sprawcą alergii i nietolerancji. Niszczy jelita. Ale trzeba zwalić na gluten, bo roundap został dopuszczony w Polsce i rolnicy leją go na wszystko, nie tylko na chwasty.
Anonim napisał
My jesteśmy na keto. Problemy z układem pokarmowym się skończyły :)
Anonim napisał
Anna A. Drozdowska problemy z myśleniem były,z zadawaniem pytań,zawieszenia czasem
Od 2 msc nie je glutenu,nabiału,jaj-zmiana jest.
Anonim napisał
Tak, zdjagnozowana celiakia, plus hasimoto, plus eliminacja histaminy
Anonim napisał
Anna A. Drozdowska niczym nie zastępujemy. Poczytaj o dietach niskowęglowanowych ☺️ błonnik mamy z warzyw, plus dodajemy extra błonnik do chlebka z ziaren, których jemy sporo ☺️
Anonim napisał
Absolutnie nie unikam glutenu, gdyż on jest nieszkodliwy JEŚLI zboże jest naturalnie uprawiane. Najprościej po prostu używać orkisz. Pszenica jest najwięcej prysksna, więc najbardziej szkodliwa. Chyba że wybierasz plaskurke albo samopsze. A te NIETOLERANCJE pokarmowe to dopiero jest MANIPULACJA na Światową skalę. Najczęściej organizm jest odwodniony lub żołądek niezakwaszony. Ale lekarze wola przypisywać sterydy i maści zamiast leczyć. A ludzie cierpią i wydają kasę.
Anonim napisał
Nie
Anonim napisał
Olga Smile u mnie nietolerancja – staram się wykluczyć gluten ale ciężko ? szczególnie że mieszkam nad piekarnią?
Anonim napisał
Zbóż unikam. Nawet zwykły ocet źle na mnie wpływa
Anonim napisał
Ja nie ale mój pies owszem