CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
niet
Anonim napisał
Staram się
Anonim napisał
Nie ma czegoś takiego jak zakwaszenie organizmu. To jest dopiero bajka psuegonaukoqa. Jak macie Panie zakwaszony organizm to lądujecie w szpitalu! Mamy cały system buforów w naszym organizmie który chroni nas od wieków, analogicznie jak mamy doskonała termoregulacje. Jakby to nie działało to byśmy jako gatunek nie przetrwali.
Anonim napisał
bo z wujkiem nie miała kolacji :D
Anonim napisał
Ależ się rozleniwiłam! Kupuję gotowe. Muszę znów wrócić do niego! Dziękuję za przypomnienie!
Anonim napisał
dwa-trzy dni czekania i masz chleb na tydzień :) piekę często, z siemieniem lnianym, z makiem – wychodzą z tego chleba pyszne, chrupiące tosty :)
Anonim napisał
Kamila Klimas wiem, pamiętam! Ja z kminkiem robiłam nawet bez drożdży. Mroziłam (bo zanim zjadłam to pleśniał) i tostowalam. Pycha!
Anonim napisał
Aż strach pomyśleć co by jadła z wujkiem ??
Anonim napisał
pizza :D
Anonim napisał
Bez drożdży, pewnie ?. Trzymam w lodówce