CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Czytelnik przepisu napisał
?
Juli napisał
Kasza gryczana niepalona ze „zwykłego sklepu” czy z oznaczeniem przekreślonego kłosa?
Olga Smile napisał
Julia – zależnie jak możesz i potrzebujesz!
Mamtrs napisał
Hej, czy można zastąpić drożdże sodą oczyszczoną? Ile jej użyć?
Czytelnik przepisu napisał
Ale łatwo.
Marta napisał
Ja nie wiem, robiłam wszystko jak w przepisie…tak się wydawało,nie wiedziałam jakie drożdże, dałam świeże-źle. Bardzo chciałabym żeby w podobnych przepisach od razu były podawane takie szczegóły jak : rodzaj drożdży, pieczenie na termoobiegu czy nie. To niby nic a bardzo ważne. Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Marta – ja piekę góra + dół NIGDY chleba z termo nie piekę, generalnie jak gdzieś coś z termo upiekę to zawsze o tym piszę :D Jaki miałaś problem z tym chlebem? Tu jest duża kwestia mąki, każda niestety jest inna, sama piekę z kilku mąk różnych marek – i za każdym razem trzeba ciut modyfikować ilość wody do mąki. Drożdże piekarnicze lub świeże stosuję zamiennie bez wczuwania się :)
Asia napisał
Chleb wychodzi przepyszny!Mysli Pani,ze mozna tego przepisu uzyc z kasza jaglana?