CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
Tak Dzieki temu czujemy sie wyśmienicie
Olga Smile napisał
Także, gdy piekę ciasta z glutenem dla czytelników, to mam oddzielny piekarnik do tego celu :D
Anonim napisał
Tak, unikamy że względu na alergię pokarmowa :)
Anonim napisał
Kolejna durna moda. Pomijając osoby u których faktycznie wykryto celiakię. Ja tam jestem inna – mi szkodzi żyto i makarony razowe. Za to produkty z mąki typu 0 nie. I pszenne bułki. Zależy jaki kto ma przewód pokarmowy.
Anonim napisał
Nie tak do końca, tylko pszenicę staram się unikać a chleb pieke sama z mąki orkiszowej(w sumie to też pszenica ale bez tych modyfikacji) . Bardziej skupiam uwagę na jakości źródel pochodzenia glutenu, niż na samej jego eliminacji
Anonim napisał
Wykluczałam z diety produkty pszenne. Mam zdiagnozowaną IO, przy tym schorzeniu jest to konieczne.
Anonim napisał
A komu szkodzi ta moda, że taka durna?
Anonim napisał
Mam to samo i mi dl odmiany eliminowali nabiał i węglowodany.
Anonim napisał
Myślę, że u większości osób nie tyle gluten jest problemem, co produkty z białej mąki pszennej. Dmuchane bułeczki, ciasta i ciasteczka. Faktycznie, jeśli ktoś z takich nawyków zrezygnował i zaczął stosować dietę bez glutenu, to może być odczuwalna pozytywna zmiana. Ale może tak samo byłoby gdyby po prostu zmienić mąkę glutenową bialą na razową. Oczywiście, nie mówię o chorych na celiakię czy alergikach.
Anonim napisał
Alergia pokarmowa wiec gluten wyeliminowany