CHLEB GRYCZANY
Dzisiaj mam dla was domowy chleb gryczany. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleby bezglutenowe to chleb gryczany jest w sam raz. Jak większość z Was pewnie wie, gryka naturalnie nie zawiera glutenu. Może go jednak nabyć w procesie koncesjonowania czy zbioru. Dlatego jeśli masz celiakię lub ostrą nietolerancję czy alergię a gluten wybieraj tylko kasze lub maki certyfikowane. Ja do przygotowania chleba użyłam kaszy gryczanej niepalonej. Z takiej właśnie kaszy produkuje się chleby, mąki i makarony. Kasza gryczana palona nadaje się za to wspaniale do gotowania, ponieważ jej orzechowy smak ma wiele do zaoferowania w połączeniu z delikatniejszymi gulaszami i dodatkami warzywnymi. Chleb gryczany wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Zastanawiam czy ilu z moich czytelników jest na diecie bezglutenowej? U nas zależny na kogo patrzeć w rodzinie :) do wyboru – celiakia, nietolerancja i alergia pokarmowa hahahah Ach jej … Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb gryczany, taki prosty, najprostszy i bardzo dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba.
CHLEB GRYCZANY
CHLEB GRYCZANY – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB GRYCZANY – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb gryczany przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
Anonim napisał
Nie. Jeszcze mnie na szczęście do tego stopnia nie popier****
Anonim napisał
Nie, nie na takiej potrzeby, nikt w rodzinie nie ma nietolerancji. Gdy chciałam schudnąć parę kilo, zamieniłam pszenne pieczywo na razowe i pełnoziarniste, tak samo makaron, nie eliminowałam nigdy do zera. Ale celiakia to poważna sprawa, gdy idę do kogoś o kim wiem, że nie toleruje glutenu, piekę specjalnie coś bezglutenowego (na razie w repertuarze mam tylko jabłecznik na bazie kaszy jaglanej, może z czasem coś nowego dojdzie ).
Anonim napisał
Nie, ale jak mogę zastępuje mąkę pszenną inną. Tak dla urozmaicenia.
Anonim napisał
Jesteśmy na low carb, nie jemy produktów zbożowych więc tym samym jesteśmy na diecie bezglutenowej. Dobrze nam z tym i zdrowiej ☺️
Anonim napisał
U mnie IO ustąpiła po przejściu najpierw na lchf, po czasie na low carb. Od 6 lat bez glutenu i cukru.
Anonim napisał
Tak, niestety
Anonim napisał
Staram się unikać pszenicy
Anonim napisał
Tak!!!
Anonim napisał
Nie.
Anonim napisał
Nie, wręcz przeciwnie :-D Czasem kupuję gluten w proszku, by wzbogacić „słabą” makę. A czasem jadam w postaci seitanu :-)