Chleb jaglany bezglutenowy
I bardzo proszę :) Chleb jaglany bezglutenowy jest u nas w domu królem wszystkich chlebów. Zdrowy, smaczny, delikatny taki nasz jest wspaniały. Przygotowuję go dość często, ponieważ wszyscy go lubimy. Jest lekki i pyszny! Bardzo pasuje do delikatnych domowych past kanapkowych, odsmażany na patelni też jest niczego sobie. Zdrowy chleb jaglany bezglutenowy, przede wszystkim zdrowy. Taki właśnie jest nasz jaglanek, jak go nazywamy potocznie chleb jaglany bezglutenowy. Pierwszy raz chleb jaglany bezglutenowy przygotowałam kilkanaście tygodni temu, eksperymentując dalej z chlebami, zdrowymi wypiekami i możliwościami kaszy jaglanej. Muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Lubię delikatne wypieki, lubię kaszę jaglana, wcześniej z rozsądku od wielu miesięcy ze smaku :) Mąkę jaglaną kupuję organiczną w sklepach ekologicznych ale znacznie lepsza jest własną! I tak jak pisałam, można też mąkę przygotować łatwo w domu, wystarczy zmielić kaszę na pył. Można to zrobić w zwykłym młynku do kawy lub w przeznaczonych do tego młynkach zbożowych. Tapiokę kupuję najczęściej w sklepach internetowych. Specjalnie dla wszystkich, którzy jedzą gluten a chleb jaglany chcieliby spróbować opisałam również wersję klasyczną – glutenową z mąka pszenną. Trzymajcie się proporcji a wszystko wyjdzie jak ta lala. Lubię ciasta drożdżowe są takie żywe. W przypadku chleba jaglanego struktura ciasta jest dość delikatna. Najczęściej, gdy ciasto rośnie przykrywam go taką samą blaszką odwróconą do góry nogami. Tak też piekę, aby ciasto nie opadło i nie wysuszyło się za bardzo, do czego ciasta bezglutenowe mają tendencje. Nie ma takiej konieczności, to moja wariacja z chlebem jaglanym.
Chleb jaglany bezglutenowy
Chleb jaglany bezglutenowy – składniki:
• 2 szklanki mąki jaglanej (koniecznie zrób sam!)
• wersja bezglutenowa -> 1 szklanka mąki ziemniaczanej + 1 niepełna szklanka mąki z tapioki + 1 łyżeczka gumy ksantanowej (opcjonalnie ja daję) albo wersja z glutenem -> 2 płaskie szklanki mąki pszennej 550 lub 650 + 4 łyżki mąki ziemniaczanej
• 1,5 szklanki kefiru wodnego (może być kefir lub maślanka zwierzęca jeśli wolicie. Jeśli użyjecie innego kefiru niż wodnego, dodajcie 2 łyżeczki cukru )
• ½ szklanki wody lub mleka roślinnego
• 1 łyżka drożdży suszonych
• 1 łyżeczka soli
• 3 łyżki masła lub margaryny o temperaturze pokojowej
• płatki jaglane do posypania
Chleb jaglany bezglutenowy – przygotowanie:
1. W misce mieszam wszystkie składniki sypkie: wszystkie gatunki mąki oraz sól.
2. Podgrzewam lekko w garnuszku kefir wodny lub mleko. Odlewam ½ szklanki, dodaję mąkę i drożdże (jeśli samo mleko bez kefiru wodnego to dodaję cukier). Mieszam i pozostawiam na 10 minut, aby ruszyły.
3. W misce łączę wszystkie składniki razem mąki, mleko, kefir wodny. Wyrabiam mikserem lub łyżką dość gęste ciasto, ale bardzo wilgotne. Przekładam do blaszki i pozostawiam do wyrośnięcia na około 30-40 minut. Posypuje płatki jaglanymi. Wstawiam do nagrzanego piekarnika do 170 stopni i piekę przez 30 minut. Najczęściej, gdy ciasto rośnie przykrywam go taka sama blaszką odwróconą do góry nogami. Tak tez piekę, aby ciasto nie opadło i nie wysuszyło się za bardzo, do czego ciasta bezglutenowe mają tendencje.
Chleb jaglany bezglutenowy
Mam jeszcze pytanie dodatkowe – Co pokazać na dniach? Wolicie żywy kefir jaglany, żywy jogurt jaglany czy zupę jaglaną. A może ser, taki do topienia na bazie kefiru wodnego, za to bez mleka i tłuszczy zwierzęcych? Też cały czas pracuje No bo chleb jaglany, jak widać po komentarzach bardzo oczekiwany :)
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Miss Murdestone napisał
nie czytam bloga natchnionej (miksy bezglutenowe to dla mnie śmieci, a autorka tylko takich uzywa), jednak odwiedzając go, trafiłam kiedyś na piękny cytat. Że zwykle „prezent od losu opakowany jest w ból” (modified). I tu się zgadzam. Tęsknie za pszenica, jednak nigdy nie upiekłabym tak wspaniałego chleba, gdyby nie bezglutenowa dieta. Dziękuję Ci za przepis <3 Pozdrawiam :))
sasaneksas napisał
Dziękuję Pani Olgo! Dzięki Pani piekę dla mojej rodziny chleb bezglutenowy :) na zakwasie! Nauczyłam się tego dzięki Pani! Następny chleb będzie jaglany, dziś rośnie mi właśnie kukurydziany. Pozdrawiam serdecznie.
Krzysztof napisał
Upiekłem, chociaż z przygodami, bo niestety nie trafiłem z wielkością foremki i jest niski. Wyrósł na zakwasie przez 14 godzin tyle ile dał radę. Nie jest zły i wygląda ładnie, chociaż w smaku dość kwaskowy. Dodałem kefir zwykły, bo nie miałem wodnego (kryształki już zamówione :)
No i nie wiem, czy tak ma być, bo zakwas + kefir to już może zbyt wiele? A może zakwasu za dużo (dałem na tę ilość mąki z przepisu prawie 200ml)? Ale bałem się, że nie ruszy. I tak stał przy kaloryferze :)
Czyprak Antoni napisał
Olgo, całuję rączki! Jesteś niezastąpiona! Zrobiłem chlebek jaglany. Co prawda przepis może wprowadzić w błąd (cyt.: „mieszam sypkie składniki, odlewam pół szklanki kefiru i dodaję mąkę i drożdże” – więc na całą mąkę i drożdże dodałem te pół szklanki kefiru i było suche), na szczęście ta buła wybacza wszelkie odstępstwa. Skoro było suche, to dodałem cały kefir i dobawiłem mleka. Wyszło tak, jak piszesz, i w ciągu 10 minut drożdże i tak dały radę. Wyszła piękna, puchata, przepyszna buła.
Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie, to jest to lepsze niż bagietka, a nawet niż prawdziwa bułka wrocławska (na Podlasiu ostało się jeszcze to cudo i można kupić np. w Białymstoku taką bułkę jak za komuny, nie kruszącą się watę jak zazwyczaj sprzedają w sklepach).
Aha, ten przepis jest tak fenomenalny, że zmiana proporcji składników nie robi na nim wrażenia. Nie mam dostępu do tych gum ksanta-coś tam, ani mąki z tapioki (a nawet gdybym miał, to nie wiem, czy bym korzystał gdybym nie musiał), ale nie mogłem użyć mąki pszennej. Wziąłem więc 2 szklanki mąki jaglanej i 1 szklankę mąki ziemniaczanej. Do tego pół litra kefiru, nieco ponad pół szklanki mleka (mleka i przetworów mogę używać ;)) i 7 g suszonych drożdży (nieco więcej, niż łyżka, ale zostało na dnie w torebce, to sypłem). Już na surowo było to bardzo smaczne. W sensie że spróbowałem, a nie że zjadłem gulę surowego ciasta. Jak to mówią, kto podczas gotowania nie próbuje, ten nie gotuje.
Kończąc ten przydługi komentarz, zakończę w stylu da capo al fine: Olgo, całuję rączki! Jesteś niezastąpiona!
Issley napisał
Droga Olgo, czy używałaś może w swojej kuchni mąki z żołędzi? Jestem ciekawa czy da się ją zrobić samemu
Olga Smile napisał
Issey – ożywałam kasztanowej z żołędzi piłam zołędziówkę :) ale mąki jako takiej nie używałam.
Issley napisał
Właśnie ostatnio zobaczyłam ją w sklepie ze zdrową żywnością, troche kosztuje (12 zł za pół kilo) mimo wszystko bardzo ciekawa jestem jaki ma smak. Taki słowiański akcent w kuchni
Euralia napisał
Witam!
Czy ten chlebus po upieczeniu jest miekki,tz chociaz troche puchaty,bo u mnie(wersja bezglut)łanie wyrósł ale jest taki prawie jak kruche ciasto,poprostu kruche,trzyma formę ale jest kruche.
Czy gotowe ciasto powinno być rzadkie,a nawet bardzo rzadkie,bo mnie takie wyszło i dodałam troche maki ryzowej,pewnie ona odpowiada za ta kruchość chleba.
Euralia napisał
Czyprak Antoni,czy ten chlebus nie był za rzadki jesli uzyłeś na 2 szkl maki ok 650 ml płynu?
Euralia napisał
przepraszam,3 szklanki mąki miało być.