Chleb piekę często, ale jak już pisałam rzadziej go pokazuję na łamach stronaa. Pieczywo piekę takimi falami, kilka dni pod rząd a potem mam przerwę. Zawsze piekę dla gości lub z gośćmi, bo oba warianty są bardzo przyjemne. Najczęściej z mojego piekarnika wychodzi pieczywo pszenne drożdżowe, sporadycznie prowadzone na domowym zakwasie, co nie znaczy, że pieczywo z zakwaszonym ciastem nie gości na moim stole, co to, to nie :) Tym razem stanęłam na wysokości zadania i śpieszę pokazać mój powszedni chleb z mąki pszennej chlebowej i żytniej pełnoziarnistej. Przygotowuję go z udziałem zakwasu żytniego, odrobiny pszennego i drożdży. Oba zakwasy są suche, kupowane regularnie w sklepie internetowym BogutynMlyn.pl Lubię pieczywo na zakwasie ale nie lubię bawić się z zakwasem. Niby przygotowanie go i pielęgnowanie trudne nie jest, ale to jeszcze jedna rzecz o której trzeba pamiętać … więc w końcu zapominam i morduję zakwas. Suchy jest dla mnie idealnym wyjściem, smaczny, wygodny, łatwy w użytkowaniu. Wystarczy dodać go do mąki w ilości od 1% do 3% masy ciasta i już. Miesza się wszystko, wyrabia i pozostawia pieczywo do wyrośnięcia. Proste – prawda? I tak to właśnie od kilkunastu miesięcy przyjaźnię się z suchym zakwasem i używam go, gdy tylko przyjedzie mi ochota, lub goście domagają się chrupiącego i pachnącego chleba w niedługim czasie. Najbardziej lubię mój powszedni chleb z mąki pszennej chlebowej i żytniej pełnoziarnistej podawać z oliwami i olejami, tak zwyczajnie do maczania. Pasuje świetnie smakiem, konsystencją i wyglądem. Cztery osoby zjadają cały bochenek, niech to świadczy o jego smaku i powodzeniu podczas spotkań domowych :) |
||
|
||
|
Wszystkie składniki mieszam dokładnie, wyrabiam gładkie, dość zwarte ciasto i przekładam do miski wysmarowanej oliwą. U mnie w domu mieszaniem i wyrabianiem zajmuje się robot kuchenny, moje zadanie to odmierzenie składników. Gdy ciasto w misce podwoi swoją objętość, w czasie mniej więcej 60 minut, delikatnie wyrabiamy go powtórnie, kształtujemy bochenek i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia na 30-40 minut. Chlebek pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez około 60 minut. Chleb studzę na kratce i zajadam z oliwą. |
Reader Interactions
Ten przepis kulinarny ma 13 komentarzy. Dziękuję Ci za komentarze do przepisów!
Ewelosa napisał
Olgo i ja chyba pójdę w twoje ślady i kupię suchy zakwas – jakoś się obawiam zrobić samej. I ja dzisiaj piekę chleb na wodzie z ogórków kiszonych – zobaczę jak wyjdzie.
serdecznie pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ewelosa – kup, kup jest bardzo wygodny. Pamiętaj tylko, że zawsze do chleba trzeba dodać drożdży przy zakwasie suchym. W piątek pokażę świetny razowych ciemny chleb żytni, który piekę na zakwasie suchym i jest zdecydowanie rewelacyjny!
O proszę na wodzie z ogórków – pokażesz chlebuś prawda?
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Ewelosa napisał
Pokażę – narazie wyrasta i pachnie super oczywiście jak ktos lubi ogórki i wodę z nich a ja się zaliczam do takowych ludzi.
Olga Smile napisał
Ewelosa – o to super, ja też jestem ogórkowa :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
kawusia35 napisał
oooo piękny.Właśnie narobiłaś mi ochoty na pieczywko z własnego piekarnika.
Karolina napisał
Witam, nabrałam ochoty na upieczenie tego chlebka. Mam swój zakwas w lodówce, ale tylko żytni. No i mąki typ 850 nie mogę dorwać nigdzie w sklepach, ale mam typ 650, czy myśli Pani, że dodając tylko zakwas żytni i mąkę pszenną typ 650 (oraz piekąc z połowy składników) chlebek dużo straci lub wręcz może się nie udać? Pozdrawiam serdecznie!
Olga Smile napisał
Karolina – uda się na pewno, ja dodaję zakwas suchy aby zwiększyć kwasowość mąki, jak masz domowy to też super :). Jeżeli nie dasz mąki 850 (ja kupuję zapewne tak jak część osób publikujących na blogach w sklepie http://www.bogutynmlyn.pl) to różnica jest taka, że z mąki 850 otrzymasz smak chlebowy, a z mąki o niższej numeracji bułkę :) :) :)
Pozdrawiam serdecznie i smacznego
Olga Smile
Iwona HARMON, Poznań napisał
CIEKAWIE OPRACOWANE. ŚWIETNE ZDJĘCIA: EKSTRA! *****
ZOBACZ TAKŻE INNY PRZEPIS.
_______________________________________________________________________________
CHLEB NA CUKRZYCĘ-IRL. ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥
4.TEMAT.
CHLEB. PRZEPIS WZORCOWY WYPIEKU CHLEBA NA CUKRZYCĘ-IRL (MINI CHLEBKI). *****
SKŁADNIKI:
Kasza jaglana __400g, Kasza gryczana __400g. Gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0 l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody.
PRZYPRAWY TO:
Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.
UGOTOWANE OBIE KASZE (MASA RAZEM 800 GRAM), WCHŁANIAJĄ WTEDY:
Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (dwa rodzaje kasz) dodajemy suchą masę: 150 gram otrąb pszennych i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej).
DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. OBIE KASZE WRAZ Z OTRĘBAMI:
Z takiej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. Pieczemy w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.
ISTOTNE:
Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, wykluczone. Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2.
_______________________________________________________________________________
klaudynas napisał
A można taki chleb upiec w foremce? jakoś boję się formowania chleba. A jeśli w foremce to jakiej mniej więcej wielkości?
Megan napisał
Zjadłabym taki chleb ze smakiem