Chleb Smile to chleb bezglutenowy
Dzisiaj coś specjalnego! Chleb Smile bezglutenowy, to najlepszy z chlebów, jakie robię, jaki jadłam, jaki można bez większych problemów samemu upiec w domu. To propozycja dla osób wymagających i lubiących zdrowe jedzenie. Jest to chleb pełnoziarnisty, z wieloma nasionami, upieczony na prawdziwym zakwasie, do tego jeszcze bezglutenowy i z ekologicznych składników. Szef wszystkich szefów w kategorii chlebów! Konsystencja chleba Smile do złudzenia przypomina chleb żytni na zakwasie. Nie kuszy się, nie wysycha, nie ciągnie, nie twardnieje zbyt szybko, dobrze się przechowuje, do tego smakuje wprost wyśmienicie! No, bajka nie chleb moi drodzy! Ponieważ jest to mój ulubiony i najlepszy z chlebów jaki robię, dostał nazwę Chleb Smile bezglutenowy :) Jest zdrowy, pyszny, aż buzia się do niego cieszy a ślinianki oznajmiają, że nie ma na co czekać, więc czas brać się za jedzenie. Chleb Smile bezglutenowy ostatnio piekę codziennie, skomponowałam składniki tak, że mogą go spożywać wszyscy członkowie mojej rodzin bez najmniejszych wyjątków. Nie ma w nim żadnych ustępstw smakowych ani strukturalnych w stosunku do chlebów żytnich czy pszenno-żytnich na zakwasie! Polecam go z całego serca, i chociaż nie jest to tani chleb, pozostaje napisać, niech Chleb Smile bezglutenowy będzie z Wami! :) :) :) Z podanych proporcji przygotowuję dwa bochenki chleba: pierwszy w blasze o wymiarach: 30 x 11 x 7 cm i drugi mniejszy 20 x 11 x 7 cm.
Chleb Smile to chleb bezglutenowy z ziarnami
Chleb Smile bezglutenowy – składniki:
- 300 ml zakwasu bezglutenowego z mąki gryczanej
- 500 g kaszy gryczanej niepalonej
- 1 szklanka mąki z amarantusa (prażonej)
- 250 g skrobi ziemniaczanej
- 80 ml chia lub siemienia lnianego (jeśli siemie, to rozdrobnione)
- 80 ml sezamu
- 80 ml babki płesznik
- 80 ml ziaren konopi
- 125 ml pestek słonecznika
- 125 ml pestek dyni
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki nasion czarnuszki
- 1 łyżeczka gumy ksantanowej (nie koniecznie)
- 2 łyżki cukru
- 300 g ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 litr wody filtrowanej lub mineralnej
- 3 łyżki oleju oraz mąka do posypania formy
Chleb Smile bezglutenowy – przygotowanie:
Zakwas bezglutenowy z mąki gryczanej:
Podawałam już przepis na zakwas bezglutenowy. Tym razem napiszę przepis na szybki zakwas bezglutenowy na chleb, z którego upiekłam pierwszy raz ten właśnie Chleb Smile. do słoika wsypuję cztery łyżki płaskie lub trzy czubate mąki gryczanej, do tego dodaję trochę wody i trzy łyżki soku z ogórków kiszonych lub kapusty kiszonej. Co ważne, sok musi być z produktów w miarę świeżych, pracujących, niepasteryzowanych, z żywym kwasem. Takie ogórki, jak kiedyś robiły babcie lub sami robicie jeszcze w domu. Jeśli nie macie swoich, polecam wycieczkę do sklepu z ekologiczną żywnością i poszukania kapusty kiszonej lub ogórków stojących w lodówkach. Zazwyczaj mają lekko wypukłą pokrywkę, co oznacza, że pracują. Jeśli takiej nie znajdziecie, pozostaje dodać żywy kwas z butelki, na przykład marki Zakwaski. Po zmieszaniu wszystkich składników, masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykrywam słoik ręcznikiem papierowym i przyciskam gumką, aby nie wchodziły do niego muszki owocówki. Na drugi dzień dokarmiam 2 płaskimi łyżkami mąki gryczanej i wodą, trzeciego dnia tak samo. Oczywiście trzymam w cieple, najlepiej w kuchni lub na kaloryferze, o ile nie jest za bardzo gorący. Zakwas powinien pachnieć kwaśno. Tak jest prawidłowo. Zależnie od temperatury, czasami trzeba dokarmić go do 4-5 dni, aż zacznie się podnosić, a w opakowaniu widać będzie bąbelki powietrza wewnątrz masy. Powinno wyjść go około 250-300 ml.
Chleb Smile bezglutenowy:
- Ziemniaki myję, gotuję w mundurkach do miękkości i studzę, aż będą na tyle chłodne, że da się je obrać. Przekładam do miski, dolewam 500-700 ml wody i rozdrabniam blenderem. Dodaję cukier oraz zakwas i mieszam jeszcze chwilę, do połączenia się składników.
- Kaszę gryczaną śrutuję. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to czynność codzienna, więc napiszę jak zrobić to w warunkach domowych. Partiami kaszę wsypuję do młynka do kawy i rozdrabniam 2-4 sekundy. Można użyć również blendera, młynka do zbóż itd. Ziarna mają być podzielone nie bardziej niż na dwie, maksymalnie trzy części. Nie zależy mi na mące! Mają mieć strukturę ziarnistą.
- W misce mieszam wszystkie suche składniki: grykę, mąkę amarantusową, skrobię ziemniaczaną, sezam, chia lub siemię, babkę płasznik, słonecznik, dynię, sól, gumę ksantanową (raz daję, raz nie), konopię i czarnuszkę.
- Do suchych składników dodaję mokre, resztę wody i mieszam mikserem z hakiem lub łyżką przez kilka minut, aby masa chlebowa się napowietrzyła. Miskę przykrywam folią, robię kilkanaście dziurek wykałaczką i ustawiam na kaloryferze, w misce z ciepłą wodą, w piekarniku z włączonym światłem lub w elektrycznej jogurtownicy do wyrastania na kilka godzin. Zależnie od temperatury od 6 do 12 godzin. Ciasto powinno prawie podwoić wysokość. Po tym etapie odkładam porcję ciasta do słoika i wstawiam do lodówki. Będzie to zakwas do następnego chleba.
- Formy do pieczenia smaruję olejem, wysypuję mąką. Delikatnie przekładam masę chlebową, bez ugniatania. Pozostawiam do powtórnego wyrośnięcia na 2 godziny. Chleb wstawiam do nagrzanego do 240 stopni piekarnika i piekę 15 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 180 stopni i piekę godzinę. Wyjmuję z piekarnika i pozostawiam w formie na 10 minut, następnie delikatnie wyjmuję. Od spodu chleb będzie miękki. Studzę na kratce do góry nogami, czyli wierzchnią, przypieczoną stroną do dołu. Po całkowitym wystudzeniu chleb będzie miał normalną twardość i konsystencję chleba żytniego lub pszenno-żytniego.
- Po wystudzeniu chleb zawijam w papier do pieczenia, następnie w folię aluminiową tak, żeby mi się papier nie rozwijał.
- Chleb Smile najsmaczniejszy jest na drugi dzień, pozostaje świeży przez 7 dni. Papier, którym jest owinięty trzeba zmieniać i pilnować, aby się nie zapocił i nie spleśniał.
Planuję, co pokazać w nadchodzącym tygodniu: Pasztet z pestek dyni czy słonecznika? A może gulasz warzywny albo jakich kolejny cudo chleb bezglutenowy?
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
Olga Smile napisał
Haniula – gryczana, ryżowa :D
Asia napisał
Pani Olgo… zakwas pięknie kwaśno pachniał, a kiedy dodałam do pozostałych składników (część odłożyłam do lodówki) i odstawiłam do wyrastania to pachniał denaturatem… ale zostawiłam go do wyrastania na dłużej niż 12 godzin. Czy to może być przyczyna? Potem pozostawiony w formie na 2 godziny już nie urósł. Chleb owszem upiekł się, pachniał gryką, ale w smaku bardzo kwaśny, to poszedł na śmietnik.
Zajrzałam do zakwasu w lodówce, a i ten śmierdzi denaturatem. Poproszę o wskazówki, nie poddam się, muszę mieć ten chleb :)
Olga Smile napisał
Asia – zakwas w formie razem z chlebem ma rosnąc przez noc a nawet 16 godzin a u Ciebie tylko 2 godziny rósł? Zapach, hmmm nic zepsuć się nie mogło, czasami znacznie kwaśniej pachnie, gdy przerobi wszystko i „jest głodny”.
Magda napisał
Właśnie upiekłam. To mój pierwszy chleb na zakwasie, a do tego bez glutenu. Bałam się że nie wyjdzie. Prażyłam ziarna amarantusa, żeby mieć prażoną mąkę. Na dodatek robiąc chleb pomyliłam się, i zamiast 80 ml dałam 80 g siemienia i chia i sezamu a potem na oko wybierałam?. Ostatecznie chleb się udał. Zastanawia mnie tylko czy on ma być taki lekko wilgotny w środku czy miałam go jeszcze przetrzymać w piekarniku.
Dodam tylko że faktycznie nie kruszy się i dobrze się kroi.
Olga Smile napisał
Magda – on po dobie będzie mniej wilgotny ale nadal będzie :D
Marlena napisał
Ten chleb kusi mnie od ….. zawsze. Niestety piekarnik lichej jakości i nie odważyłam się nigdy na wypróbowanie. Zakupiłam automat i chciałabym go w nim upiec.
Czy ten chleb można piec w automacie ??
Proszę o ewentualną modyfikację/pomoc pod kątem wypieku w automacie.
Dziękuję serdecznie :)
Małgosia napisał
Dzień dobry. Poszukuję przepisu na chleb z mąki amarantusowej. Są przepisy ale z dodatkiem innych mąk. Czy w ogóle jest możliwe upiec chleb z samej mąki amarantusowej?
Małgorzata.
Kasik napisał
Dzień dobry, czy do przepisu na chleb na zakwasie OLGA SMILE (ten najlepszy z chlebów bezglutenowych !) można użyć zakwasu ryżowo gryczanego? I drugie pytanie. Czy z przygotowanego ciasta na ten chleb również można odłożyć część do słoika, aby stanowił zakwas pod następny chleb?
Olga Smile napisał
Kasik – dwa razy tak :)