CHLEB Z GARNKA
Dzisiaj mam dla was chleb z garnka. Przyznam, że chleb z garnka to dla wielu osób coś nowego. W czym chleb z garnka jest lepszy od innych. A już piszę, po pierwsze się go nie wyrabia, w tylko miesza łyżką, po drugie ma chrupiąca skórkę i miękkie wnętrze, po trzecie to wspaniały i prosty do przygotowania chleb w warunkach domowych. Chleb z garnka przygotowałam dla mojego taty, który ma problemy ze zrezygnowaniem z pieczywa pszennego. No taka prawda. Mama je bezglutenowe a tata pszenne. No nie ma co ukrywać, chleb z garnka smakuje wielokrotnie lepiej niż kupne chleby bezglutenowe, które a wrażenie nie są próbowane przez producentów. Czasami ich smak woła o pomstę do nieba. No ale nie o tym chciałam pisać. Chleb z garnka musi być pieczony w garnku żeliwnym lub szklanym, to jedyny warunek. Ponieważ żeliwo nagrzewa się świetne i ciasto po wrzuceniu nie paruje a cudownie rośnie. Zresztą sami widzicie na zdjęciu. Apetyczny, że aż strach! A TY, pieczesz sama chleb, czy kupujesz? No i co powiesz na taki chleb z garnka o chrupiącej skórce?
CHLEB Z GARNKA
CHLEB Z GARNKA – składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 550 lub 500
- 410 ml wody, najlepiej mineralnej, źródlanej, jonizowanej, filtrowanej, bez chloru
- 20 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
CHLEB Z GARNKA – przepis:
- Przygotowanie najlepiej rozpocząć wieczorem następnego dnia, ponieważ pierwsze wyrastanie trwa około 12 godzin. Ciasto musi przepracować, wyjścia nie ma.
- Do miski wysapuję mąkę i sól. W miseczce rozpuszczam drożdże z cukrem i letnią wodą.
- Do miski z mąką wlewam drożdże i mieszam łyżką. Mieszam ale nie wyrabiam ciasta, po prostu mąka musi się połączyć z płynem. Ciasto będzie klejące. Ja jeszcze dodałam 2 łyżki mąki, trzeba pamiętać, że każda mąka ma inna wchłanialność wody!
- Przykrywam torebką foliowa, ale nie szczelnie i zostawiam na noc.
- Rano wstawiam garnek z przykrywka do piekarnika i włączam go na 220-230 stopni.
- W tym czasie deskę do krojenia (stolnicy brak) wysypuję mąką wyskrobuję miękkie ciasto na deskę i składam kilka razy do środka jak kopertę albo bułeczki, właściwie dowolnie. Kładę na ściereczce kuchennej zlepieniem do dołu lub zostawiam na desce wysypanej mąką, chleb będzie rozjeżdżał się delikatnie w placek.
- Gdy garnek się rozgrzeje, wyjmuje go lub tylko wysuwam, zdejmuje pokrywkę i wrzucam chleb zlepieniem do góry. Akurat u mnie jak na złość zrobił obrót i został zlepieniem do dołu hahaha Ale i tak fajnie wygląda. Przykrywam garnek i wstawiam do nagrzanego piekarnika na 30 minut.
- P0 30 minutach odkrywam i piekę kolejne 30-40 minut. Garnek delikatnie wyjmuję, chleb przekładam na kratkę do studzenia.
- Po wystygnięciu chleb z garnka jest gotowy do jedzenia!
Olga Smile napisał
Ania tu wstarczy mały o średnicy 23 cm.
Renata Rodak napisał
Mój pszenno-żytni na zakwasie właśnie wyrasta wrócę po pracy to będzie gotowy do pieczenia
Beata Ch napisał
Piekę. Żytni. Razowy. Na zakwasie.
Monika Cyperling napisał
Czy w szklanym naczyniu to może być w żaroodpornym?
Agata Sinczykowska napisał
W Poznaniu mozna kupić wspaniały chleb Godny.
Sama też coś próbuję upiec niestety z zakwasem się nie lubimy.
Katarzyna Słyk napisał
Sama
Olga Smile napisał
Monika – jasne, że tak i w garnku rzymskim też!
Magda Siedlarczyk napisał
Kupuję
Agnieszka Bondyra-Proć napisał
robię podobny… chociaż tak długo go nie wyrastam;) w sumie to ze 2x po 40minut… czasem dłużej przed formowaniem bochenka…
no i robię z mąki żytnie+orkisz… lub na 3 dzielę żytnia, orkisz, gryczana….
a jak akurat masło ubijam ze śmietany, to zamiast owdy jesn na maślance…
Paulina Elif Jaworska napisał
Zazwyczaj pieke, ale czasem jak mam lenia to kupuje :P