Dzisiaj mam dla was bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleb z kaszy gryczanej wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Oczywiście jak to w przypadku moich przepisów, każdy można zmieniać i modyfikować dowolnie, zależnie od potrzeb smaku, możliwości i alergii. Mój chleb z kaszy gryczanej pokazywałam już kilka razy w tracie publikacji innych przepisów ale doszłam do wniosku, że kolejny raz pokazać go mogę, ponieważ to zdecydowanie nic nie zaszkodzi. Wczoraj powstał u mnie chleb z kaszy gryczanej i chleb z kaszy gryczanej oraz ryżu. Jeden dla nas, drugi dla moich rodziców. Ponieważ pokazywałam już naleśniki z moczonej kaszy, placki, to czas na chleb. A wspomnę jeszcze, że wyszły mi oba fajne chleby, o chrupiącej skórce i dość ciężki wnętrzu. Gdybym miała go porównać do innego chleba, to powiedziałabym, że smakuje on jak żytni. Zastanawiam się, czy przepisy na chleby są potrzebne? Na jakie byś potrzebowała? Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej, dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba a nie ma maja na tyle mocnego blendera aby samemu robić mąkę gryczaną do wypieków.
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb z kaszy gryczanej przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Tak pszenny ale nie na zakwasie żytnim i bez drożdży.
pieke ten chleb juz od dawna, bez drozdzy:)
Ja bym chciała na bułeczki z gotowej mąki bezglutenowej .
A zwykła kasza gryczana prażona może być?
Mi ze zwyklej nie wyszedl
Dzięki Ola, tak myślałam ?
Proszę o chlebek bezglutenowy i bez drożdzy :-)
Kaska – są takie w moich przepisach, zerknij na chleby bezglutenowe z miniatur we wpisie :D
Zrobiłam, a i owszem :) nie chciał urosnąć, przy włączonej żarówce w piekarniku, więc go zostawiłam tam jak się nagrzewał piekarnik, co prawda popękał znacznie, ale się upiekł. Troszkę mokry w środku, skórka spieczona – ale na twardawą skórkę mam sposób :D Nawilżam mokrą ręką zaraz po wyciągnięciu z piekarnika, żeby stygnąc woda zmiękczyła to co za twarde. Ciekawa jestem tylko jak długo wytrzyma, z reguły zjedzenie takiego chlebka zajmuje mi tydzień, z tym, że z końcem tygodnia to już mam zimne suchary :D
Olga piszesz, że przechowujesz chleby bezglutenowe w lodówce w woreczkach, zapewne dlatego żeby nie wysychał ale czy tam nie zapleśnieje?