Dzisiaj mam dla was bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej. Ponieważ prosicie mnie o proste przepis to chleb z kaszy gryczanej wspaniale wpisuje się w trend prostych, bezproblemowych i zdrowych przepisów. Oczywiście jak to w przypadku moich przepisów, każdy można zmieniać i modyfikować dowolnie, zależnie od potrzeb smaku, możliwości i alergii. Mój chleb z kaszy gryczanej pokazywałam już kilka razy w tracie publikacji innych przepisów ale doszłam do wniosku, że kolejny raz pokazać go mogę, ponieważ to zdecydowanie nic nie zaszkodzi. Wczoraj powstał u mnie chleb z kaszy gryczanej i chleb z kaszy gryczanej oraz ryżu. Jeden dla nas, drugi dla moich rodziców. Ponieważ pokazywałam już naleśniki z moczonej kaszy, placki, to czas na chleb. A wspomnę jeszcze, że wyszły mi oba fajne chleby, o chrupiącej skórce i dość ciężki wnętrzu. Gdybym miała go porównać do innego chleba, to powiedziałabym, że smakuje on jak żytni. Zastanawiam się, czy przepisy na chleby są potrzebne? Na jakie byś potrzebowała? Tymczasem zapraszam na bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej, dobry właściwie dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z pieczeniem chleba a nie ma maja na tyle mocnego blendera aby samemu robić mąkę gryczaną do wypieków.
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ – składniki:
- 600 g kaszy gryczanej niepalonej
- około 200 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
- 2 łyżeczki soli
- około 20 g drożdży
CHLEB Z KASZY GRYCZANEJ – przepis:
- Kasze gryczaną nieopaloną wsypuję do miski, nalewam wodę tak, żeby sięgała na 5 cm powyżej kaszy i zostawiam ją do moczenia na minimum 12 godzin.
- Kaszę dokładnie odlewam na sicie i płuczę pod bieżącą wodą. Po ocieknięciu, przekładam do malaksera lub miski, dodaję mleko, drożdże, sól i miksuję. Masa nie musi być jakoś wybitnie jednorodna.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem i wysypuję mąką lub bułka tartą (uwaga – osoby na diecie bezglutenowej używają bułki gluten free). Przekładam masę chlebową i zostawiam zależnie od temperatury na 30-45 minut. Musi się wyraźnie podnieść.
- Chleb z kaszy gryczanej wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Po 15 minutach zmniejszam temperaturze do 180 stopni i piekę przez godzinę. Chleb studzę na kratce.
- Chleb z kaszy gryczanej przechowuję w szczelnej foliowej torebce, najlepiej w lodówce.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy najprostszy
Bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Pumpernikiel bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Chleb biały bezglutenowy
Obiecałam wam wiejski chleb biały bezglutenowy kilka dni temu. Mój nowy biały chleb bezglutenowy jest całkiem jak wiejski pszenny, o chlupiącej skórce, miękkim wnętrzu – normalny, kształtny bochenek!
Pani Olgo proszę o pomoc. Kilkakrotnie piekłam chleb z kaszy gryczanej i inne chleby bezglutenowe z Pani bloga. Niestety zawsze opadały, mimo,że bardzo się starałam, postępowałam zgodnie z przepisem. Czy mogłaby Pani podać wymiary foremki, w której piecze Pani ten chleb? Metalowa? Silikonowa?Gdzie chleb wyrasta? Na blacie w kuchni, czy w piekarniku z włączonym światłem? Do jakiej wysokości, do którego momentu powinien rosnąć?Skąd mam wiedzieć,że już pora włożyć go do piekarnika? Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
Jola M. – są dwie mozliwości: za mocno wyrastają przed pieczeniem lub ciasto jest zbyt rzadkie. Ja bym nieco mocniej zagęściła ciasto, każda mąka wchłania inaczej, nawet kasza od dwóch firm jest inna … czasami witki opadają.
Pani Olgo czy chleb bezglutenowy można mrozić.
Ryszard – nie wiem, nie mroziłam.
Mam świetny przepis na chleb z kaszy gryczanej: 400 g kaszy gryczanej niepalonej zalać 3 szklankami przegotowanej i wystudzonej wody i odstawić na 48 godzin w temperaturze pokojowej, od czasu do czasu zamieszać. Po tym czasie kaszę łącznie z wodą w której się moczyła zmiksować blenderem, dodać łyżeczkę soli i 50 g ziaren słonecznika. Masę przelać do foremki keksowki, którą wcześniej należy wyłożyć papierem do pieczenia i wysmarować tłuszczem. Foremke wstawić do zimnego piekarnika na 8 godzin. Po tym czasie włączyć piekarnik na 180 stopni i piec chleb przez 1,5 godziny. Wystudzic na kartce. Polecam ten przepis, bo chleb wychodzi znakomity! ?
Chleb oczywiście wystudzić na kratce nie kartce. Złośliwość słownika ?
Czy jest możliwość zrobię ją z tego przepisu bułek?
Kasza już się moczy, rano zamierzalam się zabrać za chlebek ale zrozumiałam, że nie będzie tak prosto… Moja przygoda z drożdżami jest tragiczna, mimo że pieke coś chwila, to stanowczo trzymam się od nich daleko. W związku z tym mam pytanie-czy wystarczy wrzucić 20g ŚWIEŻYCH drożdży do misy z kaszą, bez wcześniejszego rozczynu, a potem tak po prostu czekać 30min? Wiem, że pytanie może być głupie (w sumie nie 'może być’ a 'jest ’ (; ), ale chciałabym wiedzieć, czy to możliwe, że to takie proste, czy najzwyczajniej w świecie, to ja źle rozumuje.
Pozdrawiam!
Agata – tak, dodaj do mieszania, nie trzeba robić zaczynu :) Rozpuść po prostu i wlej z wodą :)
Dziękuję za odpowiedź. Zrobiłam go i wyszedł cudowny, jednak troche za mało słony, ale to mały problem i kwestia gustu.
Drożdże jednak nie były takie straszne :)
Zainspirowana przepisem, właśnie robię inny, z kaszy jaglanej.
Do tego na pewno wrócę-zapewne od razu, gdy zjem jaglany. Tym razem zrobię go z większą ilością soli i dodam troszke kminku, lub jeśli będę miała odpowiedni humor- czarnuszkę.