CHLEB Z MAKIEM
Miałam straszną ochotę na chleb z makiem albo bułki na przykład. Ostatnio chleb z makiem jadłam, gdy kupiłam go w jednej z piekarni w centrum handlowym Arkadia. Był on opisany jako wielozbożowy ale czuć było mąkę żytnią, pszenną i mak, który zresztą był bardzo dobrze widoczny. Tym razem zrobiłam chleb pszenno-żytni z makiem i mlekiem. Dodatek mleka sprawia, że chleb jest delikatniejszy i bardziej słodki. Ładnie się też przyrumienia, co nie jest bez znaczenia. Piekę w ostatnich tygodniach sporo pieczywa. Przeważa chleb żytni na zakwasie ale pszenne też robiłam kilka razy. Co prawda wersja pszenna jest zawsze na drożdżach ale czyste żytnie tylko na zakwasie bo najlepsze pod słońcem! Zauważyłam, że mam znacznie większą motywację do pieczenia zimą i wiosną. Jakoś latem i jesienią chyba mniej mam weny na rozgrzewanie piekarnika. Brak klimatyzacji w domu, nie jest bez znaczenia ;) Pokazywałam wam już masę przepisów na CHLEBY I BUŁKI i generalnie na pieczywo pszenne, żytnie i aż 44 przepisy na chleby bezglutenowe. Ale chleb z makiem jeszcze nie zawitał na blogu. Ostatnio mam fazę na pieczenie więc dzisiaj jest kolejny chleb. Musze przysiąść do bułek ale jakoś chleb w kromkach mimo wszystko bardziej do mnie przemawia i do moich ślinianek. Ciekawa jestem, jaki chleb ty lubisz? Pszenny, żytni, mieszany, bezglutenowy a może keto? Ten ze zdjęcia krojony jeszcze na gorąco więc się pozwijał w kilku miejscach ale to nic! Zresztą, mama przyznała dzisiaj, że woli pszenno-żytni niż żytni, także upiekłam z przyjemnością dla mojej rodziny kolejnych bochenek bo chleb z makiem jest świetny, a jak smakuje z masłem – niebo w gębie!
CHLEB Z MAKIEM
CHLEB Z MAKIEM – składniki:
- 500 g mąki pszennej chlebowe jasnej (typ 650)
- 300 g maki żytniej typ 720
- 250 ml mleka tłustego
- 250 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki maku
- 2 łyżki masła
- 30 g droższy lub 3 łyżeczki drożdży instant
CHLEB Z MAKIEM– przepis:
- Do miski wsypuję obie maki, dodaję mak, sól, cukier, masło i drożdże. Dolewam wodę, mleko i wyrabiamy elastyczne ciasto.
- Zostawiam w misce, przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 1 godzinę.
- Po tym czasie wyrabiam ciasto raz jeszcze, kształtuję jeden lub dwa bochenki i układam na blaszce wyłożonej papierem.
- Przykrywam ściereczką bochenek ponownie i zostawiam na godzinę lub dwie do czasu aż co najmniej podwoi swoją objętość. Lub włożyć w foremkę 30x15x10 cm i także poczekać aż podwoi objętość.
- Po wyrośnięciu lekko posypuję chleb mąką i piekę przez 60 minut w 220 stopniach.
- Wyjmuję z piekarnika chleb pszenno-żytni z makiem i studzę na kratce, uwielbiam jeśc go po prostu z masłem.
Stanisław napisał
Dobry
Małgorzata napisał
Żytni na zakwasie
Jarek napisał
Od dłuższego czasu piekę chleb z twarogu z ziarnami… nie jestem na keto… tak mi smakuje, że nie jadam już innego… (chyba, że braknie i nie zdążę upiec, to wtedy jakaś grahamka wjeżdża awaryjnie… 😉)
Magda napisał
Pszenny świeżutki cieplutki
Bernadeta napisał
Odkąd sama piekę to stwierdzam, że niestety każdy 🙈 Miałam zjeść kromkę, ale wskoczyły dwie i to na ciepło z masłem…
Sylwia napisał
Nie mam wyjścia🙈tylko bez glutenu👍
Eliza napisał
Orkiszowy na zakwasie z prastarej odmiany Oberkulmer Rotkorn. Łagodny, zdrowy i smaczny 🧡 Ostatnio pieczony z jabłkiem 🥰🍞
Sara napisał
Zdecydowanie orkiszowe, z małym dodatkiem żyta, z ziarnami i koniecznie na zakwasie
Dawid napisał
Zdecydowanie orkiszowe, z małym dodatkiem żyta, z ziarnami i koniecznie na zakwasie
Aga napisał
Orkiszowy.