CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE
To mój ulubiony chleb żytni na zakwasie wypiekany w domowym piekarniku. Chleb żytni na zakwasie należy do najzdrowszych i najsmaczniejszych, tego ukryć się nie da. Jednak strasznie trudno podać na niego sprawdzony przepis. Ja sama trenuję z czasem wyrastania, z konsystencją, z temperaturą pieczenia. Czasami przerasta i opada, oddzielając skórkę od miąższu. Innym razem wyrasta trochę za mało i jest bardziej zbity. Chleb żytni z mąki o symbolu 720 ma zupełnie inną strukturę niż ten pszenno-żytni. Ja nie dodaję drożdży. Pozwalam mu rosnąć powoli przez noc lub cały dzień. Piekę średnio po 8-12 godzinach zależnie od temperatury ale mam sporą część ukwaszonego ciasta, a nie samego zakwasu. To od ilości zakwasu, jego kwasowości, składu zależy czas rośnięcia. Oczywiście plus temperatura otoczenia oraz wilgotność. Ja za jednym razem piekę chleb prawie z 2 kg mąki. Są to dwie duże foremki Kaiser o długości 30 centymetrów. Zdecydowanie są najlepsze. Chleb żytni na zakwasie z nich pięknie wypada i jest super przyrumieniony. To chyba najlepsza blaszka jaką miałam do chleba! Pokazywałam wam już masę przepisów na CHLEBY I BUŁKI i generalnie na pieczywo pszenne, żytnie i aż 44 przepisy na chleby bezglutenowe. Ostatnio mam fazę na żytnie wypieki. O ile naleśniki wychodzą dość kiepsko to chleby, chleby żytnie czy też pszenno-żytnie to już inna smaczna bajka! Średnio teraz 2-3 razy w tygodniu wypiekam mój ulubiony chleb żytni na zakwasie. Jak już wam kiedyś pisałam, przechodzę fazy chlebowe czy też wypiekowe. Ta jest na czasie. O dziwo, mój ulubiony chleb żytni na zakwasie nie podnosi mi poziomu cukru – to mój ulubiony! Nie wiem w sumie jak to się dzieje i dlaczego, grunt, że tak jest. To jeden z tych chlebów, który nie potwierdza reguły o windowaniu cukru przez pieczywo. Czasami mój ulubiony chleb żytni na zakwasie powstaje u mnie z samej mąki żytniej 750 innym razem dokładam jeszcze mąki 2000 lub takie ze starych odmian żyta, jak chociażby z Krzyca. Ciekawa jestem, jaki chleb ty lubisz? Pszenny, żytni, mieszany, bezglutenowy a może keto? A ja ze swojej strony zapraszam Was na chleb żytni na zakwasie bez drożdży taki jak kiedyś, wspaniały, domowy, o chrupiącej skórce i miękkim miąższu!
CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE
CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE – składniki:
- 600-700 g mąki żytniej typ 720 lub 750 (bez porcji mąki do ukwaszenia)
- 600 ml ukwaszonej mąki (taki gęsty zakwas o konsystencji chleba) lub opcja drożdżowa 2 łyżeczki drożdży instant lub 20-25 g świeżych drożdży
- 350-550 g wody (tu już trzeba wyczuć konsystencję. Jeśli drożdże to 450 g wody, jeśli zakwas to znacznie mniej)
- 2 łyżeczki soli
CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE – przepis:
- Nie wiem skąd macie zakwas. Część moich znajomych kupuje na Allegro, inni biorą od siebie nawzajem. Zakwas to nic innego niż ukwaszona mąka. Po prostu mąka, woda i trochę soli, która fermentuje i tworzy bąbelki powietrza. Jeśli macie porcję zakwasu czy to 2 łyżki czy 1 szklanka, wymieszajcie ją z kubkiem mąki żytniej 720 i wodą. Powinno powstać ciasto w konsystencji bardzo gęstej śmietany. Przykrywam serwetką i zostawiam do wyrośnięcia na kilkanaście godzin. Masa musi podwoić objętość. I właśnie takie ukwaszone ciasto używam do pieczenia.
- Do miski wsypuję mąkę żytnią, dodaję 2 łyżeczki drożdży całe ciasto ukwaszone i dolewam wodę do konsystencji dobrze wyrobionej czy też ciepłej plasteliny. Będzie się ostro lepiła i konsystencja gliny to da niej normalka.
- Formę do pieczenia 30×10 cm smaruję masłem, wsypuję mąką, wykładam ciasto na chleb żytni na zakwasie. Posypuję mąką. Porcję ciasta odkładam do słoika to do połowy wysokości, żebym miała następnym razem. Przykrywam foremkę czystą ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia. I teraz tak, ciasto musi się podnieść o 3 cm mniej więcej to idealny czas na pieczenie. Jeśli przerośnie, to opadnie w czasie pieczenia, nie ma przebacz.
- Wstawiam foremkę do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni i zmniejszam do 200 stopni. Piekę przez 60 minut.
- Chleb studzę na kratce do pieczenia. Porcję ciasta ukwaszonego zakręcam pokrywką i wstawiam do lodówki. Wykorzystuję średnio po 3 dniach.
- Teoretycznie pieczenie chleba jest łatwe ale ileś zakalcy mieć będziecie. Trzeba poznać ciasto, konsystencje, ilości wody bo każda ciągnie inaczej. Czas pieczenia i wyrastania też w sumie jest zmienny. Jeśli lubisz się tak bawić to chleb żytni na zakwasie jest jest dla ciebie a jeśli obrażasz się na wypiek, to lepiej od razu kupić :)
Małgorzata napisał
Żytni na zakwasie
Jarek napisał
Od dłuższego czasu piekę chleb z twarogu z ziarnami… nie jestem na keto… tak mi smakuje, że nie jadam już innego… (chyba, że braknie i nie zdążę upiec, to wtedy jakaś grahamka wjeżdża awaryjnie… 😉)
Magda napisał
Pszenny świeżutki cieplutki
Bernadeta napisał
Odkąd sama piekę to stwierdzam, że niestety każdy 🙈 Miałam zjeść kromkę, ale wskoczyły dwie i to na ciepło z masłem…
Eliza napisał
Orkiszowy na zakwasie z prastarej odmiany Oberkulmer Rotkorn. Łagodny, zdrowy i smaczny 🧡 Ostatnio pieczony z jabłkiem 🥰🍞
Smaczne napisał
Zdecydowanie orkiszowe, z małym dodatkiem żyta, z ziarnami i koniecznie na zakwasie
Dawid napisał
Żytni z żurawiną
Agnieszka napisał
Orkiszowy.
Kasia napisał
Mieszany
Marta napisał
Że szpinakiem albo ze śliwką