Chłodnik litewski
Takie dania to ja lubię! Chłodnik litewski czyli inaczej chłodnik z botwinką. Musze przyznać, że właśnie chłodnik litewski należy do jednych z tych chłodników, które po prostu uwielbiam! Wiosna kojarzy mi się z botwinką, szparagami, młodą kapustą, zielonym koperkiem i ogórkami małosolnymi. Pierwsze nowalijki, po braku świeżych warzyw w zimie nastrajają pozytywnie, zwiększają mój apetyt i zachęcają do eksperymentowania w kuchni. Z drugiej strony staram się zawsze pozbyć zmagazynowanego tłuszczyku przez miesiące zimowe. Czy mi się to udaje, czy nie, to już inna sprawa, niemniej chęci do odchudzania mam, gorzej z wytrwałością i ograniczaniem sobie jedzenia. Zresztą, żyje się raz i nie można sobie wszystkiego odmawiać.
Uwielbiam zupy, rozgrzewające i sycące zimą, lekkie i ochładzające latem. Wczorajszy upalny dzień zmotywował mnie do przyrządzenia pierwszego chłodnika w tym roku. Nie mogło być inaczej, chłodni litewski z buraczkami, ogórkami małosolnymi i rzodkiewką rozpoczął w moim domu sezon na letnie zupy. Podany w temperaturze pokojowej, pachnący czosnkiem w towarzystwie ciemnego chleba ze śliwkami i rodzynkami zaspokoił naszą potrzebę na nowalijki.
Chłodnik litewski przygotowuję na kilka sposobów. Czasami jego bazą są pieczone buraczki z piekarnika, jeżeli zostaną z obiadu. Innym razem trę botwinę którą gotuję przez kilka minuta by zmiękła. Zazwyczaj dodaję ogórki małosolne i świeże, cebulkę dymkę, rzodkiewki i sowitą ilość koperku. Masę warzywną uzupełniam kefirem w wersji light lub śmietaną, gdy zależy mi na bardzo kremowej konsystencji dania.
Przepis na Chłodnik litewski
Składniki dania: Chłodnik litewski
* 1 pęczek botwiny
* 1 pęczek rzodkiewek
* 1 pęczek koperku
* 3 ogórki małosolne
* 1 ogórek wąż
* 1 litr kefiru, maślanki, jogurtu lub śmietany roślinnej lub zwierzęcej. Ja używam roślinnych.
* 2 ząbki czosnku
* sól
* czarny pieprz
* 1 łyżka cukru
* 1 cytryna
Przygotowanie dania: Chłodnik litewski
Botwinę myję, trę na tatce, przekładam do garnuszka i zalewam wodą w takiej ilości, aby przykryła buraczki. Dodaję również pocięte drobno łodygi bez zielonych liści. Buraki gotuję pod przykryciem przez około 5 minut. Masę schładzam w dużej misce.
Trę na tarce obrane ogórki, umyte rzodkiewki i mieszam z masą buraczkową. Dodaję pocięty drobno koperek, szczyptę soli, pieprzu, cukier, przeciśnięty przez prasę czosnek i sok z cytryny. Wszystkie warzywa mieszam dokładnie i uzupełniam kefirem. Ten moment lubię najbardziej, gdy pojawia się oszałamiająco różowy kolor, wpadający głębią koloru w fiolet. Po lekkim schłodzeniu chłodnik jest gotowy. W towarzystwie czarnego chleba smakuje nieziemsko, zwłaszcza wiosną.
Chłodnik litewski
Zobacz inne moje przepisy na CHŁODNIK
Przepis na chłodnik taki domowy lekki chłodnik z ogórkiem, koperkiem i rzodkiewką. Ja lubię, gdy jest pikantny, dzieciaki wolą słodszy.
Chłodnik ogórkowy to chłodnik, który szczególnie zapadł mi w pamięci w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie chłodnik ogórkowy, koniecznie zajrzyjcie do tego przepisu.
Chłodnik z grzankami to typowy letni chłodnik. Bez ziemniaków za to z grzankami. Pyszny, lubię jego gęstość, konsystencje i smak!
Chłodnik litewski klasyka rocka aż chciałoby się napisać. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki. Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni.
Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja chłodnika lubczykowego zachęca do częstego jedzenia!
Chłodnik botwinkowy klasyczny i wspaniały chłodnik z buraków. Z młodej botwiny lub buraków, podany z koperkiem, delikatny i kremowy. Część osób lubi go jeśc z jajkiem ugotowanym na tardo, tak tradycyjnie.
Gazpacho cóż można napisać, gazpacho jest jednym z tych chłodników, które jak zjesz pierwszy raz, to będziesz chcieć jeść częściej i częściej. Każdy ma swój przepis na gazpacho, ten jest moim ulubionym!
Chłodnik lekki, zimny, delikatny. Można przygotować go dosłownie w kilka chwil. Na upału – idealny!
Tym razem zapraszam na chłodnik z botwinki, ogórków i cukinii. Lekki pachnący czosnkiem i orzeźwiający. Ot taki prosty chłodnik domowy, podany z gorącymi młodymi ziemniakami, który lubią wszytskie dzieci!
Smacznego!
asieja napisał
lubię dania, które w nazwie maja „litewskie”.. to przez korzenie.
chłodnik lubię za smak, a jeszcze bardziej za cudny kolor.
Paula napisał
najbardziej smaczny właśnie z kleksem ze śmietany :)
Matylda napisał
Bardzo ladnie prezentuje sie Twoj chlodnik i na pewno jest dobry. Mam zastrzezenie do nazwy dania. Tradycyjna recpetura na chlodnik litewski nigdy nie zawiera czosnku ani rzodkiewek. Tak wiec jest to raczej chlodnik z botwinka, ale nie tradycyjny chlodnik litewski. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Paula – też taki chłodnik z kleksem najbardziej lubię :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
asieja – widzę, że tym samym nas chłodnik urzeka :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Olga Smile napisał
Matylda – dziękuję :) Nigdzie nie twierdzę, że jest to super tradycyjna receptura chłodnika litewskiego, to po prostu moja wersja klasycznego litewskiego dania, a ile „kucharek” tyle wariacji na temat danego przepisu. Dla mnie w tym chłodniku najważniejsze są ogórki, botwina i czosnek :)
Pozdrawiam serdecznie
Olga Smile
Aneta napisał
Witam
Ja też do chłodnika dodaję czosnek, rzodkiewkę, botwinke, koperek, ogórek świeży,cebulkę lub szczypiorek, myslę, że nie ma się czepiać, że to nie klasyczny, to tak jakby powiedzieć, że jeden tylko sernik moze byc wiedeński.
Pozdrawiam
kabamaiga napisał
To moja ukochana wczesno-letnia zupa.
Majana napisał
Och,ależ ma kolor piękny!:)
Ala napisał
Pyszny, zrobiłam dziś.Zrobie pojutrze, i popojutrze……i za kilka dni znów.Mniam!Do tego świeżutka grahamka z masełkiem.