Chłodnik litewski
Takie dania to ja lubię! Chłodnik litewski czyli inaczej chłodnik z botwinką. Musze przyznać, że właśnie chłodnik litewski należy do jednych z tych chłodników, które po prostu uwielbiam! Wiosna kojarzy mi się z botwinką, szparagami, młodą kapustą, zielonym koperkiem i ogórkami małosolnymi. Pierwsze nowalijki, po braku świeżych warzyw w zimie nastrajają pozytywnie, zwiększają mój apetyt i zachęcają do eksperymentowania w kuchni. Z drugiej strony staram się zawsze pozbyć zmagazynowanego tłuszczyku przez miesiące zimowe. Czy mi się to udaje, czy nie, to już inna sprawa, niemniej chęci do odchudzania mam, gorzej z wytrwałością i ograniczaniem sobie jedzenia. Zresztą, żyje się raz i nie można sobie wszystkiego odmawiać.
Uwielbiam zupy, rozgrzewające i sycące zimą, lekkie i ochładzające latem. Wczorajszy upalny dzień zmotywował mnie do przyrządzenia pierwszego chłodnika w tym roku. Nie mogło być inaczej, chłodni litewski z buraczkami, ogórkami małosolnymi i rzodkiewką rozpoczął w moim domu sezon na letnie zupy. Podany w temperaturze pokojowej, pachnący czosnkiem w towarzystwie ciemnego chleba ze śliwkami i rodzynkami zaspokoił naszą potrzebę na nowalijki.
Chłodnik litewski przygotowuję na kilka sposobów. Czasami jego bazą są pieczone buraczki z piekarnika, jeżeli zostaną z obiadu. Innym razem trę botwinę którą gotuję przez kilka minuta by zmiękła. Zazwyczaj dodaję ogórki małosolne i świeże, cebulkę dymkę, rzodkiewki i sowitą ilość koperku. Masę warzywną uzupełniam kefirem w wersji light lub śmietaną, gdy zależy mi na bardzo kremowej konsystencji dania.
Przepis na Chłodnik litewski
Składniki dania: Chłodnik litewski
* 1 pęczek botwiny
* 1 pęczek rzodkiewek
* 1 pęczek koperku
* 3 ogórki małosolne
* 1 ogórek wąż
* 1 litr kefiru, maślanki, jogurtu lub śmietany roślinnej lub zwierzęcej. Ja używam roślinnych.
* 2 ząbki czosnku
* sól
* czarny pieprz
* 1 łyżka cukru
* 1 cytryna
Przygotowanie dania: Chłodnik litewski
Botwinę myję, trę na tatce, przekładam do garnuszka i zalewam wodą w takiej ilości, aby przykryła buraczki. Dodaję również pocięte drobno łodygi bez zielonych liści. Buraki gotuję pod przykryciem przez około 5 minut. Masę schładzam w dużej misce.
Trę na tarce obrane ogórki, umyte rzodkiewki i mieszam z masą buraczkową. Dodaję pocięty drobno koperek, szczyptę soli, pieprzu, cukier, przeciśnięty przez prasę czosnek i sok z cytryny. Wszystkie warzywa mieszam dokładnie i uzupełniam kefirem. Ten moment lubię najbardziej, gdy pojawia się oszałamiająco różowy kolor, wpadający głębią koloru w fiolet. Po lekkim schłodzeniu chłodnik jest gotowy. W towarzystwie czarnego chleba smakuje nieziemsko, zwłaszcza wiosną.
Chłodnik litewski
Zobacz inne moje przepisy na CHŁODNIK
Przepis na chłodnik taki domowy lekki chłodnik z ogórkiem, koperkiem i rzodkiewką. Ja lubię, gdy jest pikantny, dzieciaki wolą słodszy.
Chłodnik ogórkowy to chłodnik, który szczególnie zapadł mi w pamięci w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie chłodnik ogórkowy, koniecznie zajrzyjcie do tego przepisu.
Chłodnik z grzankami to typowy letni chłodnik. Bez ziemniaków za to z grzankami. Pyszny, lubię jego gęstość, konsystencje i smak!
Chłodnik litewski klasyka rocka aż chciałoby się napisać. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki. Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni.
Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja chłodnika lubczykowego zachęca do częstego jedzenia!
Chłodnik botwinkowy klasyczny i wspaniały chłodnik z buraków. Z młodej botwiny lub buraków, podany z koperkiem, delikatny i kremowy. Część osób lubi go jeśc z jajkiem ugotowanym na tardo, tak tradycyjnie.
Gazpacho cóż można napisać, gazpacho jest jednym z tych chłodników, które jak zjesz pierwszy raz, to będziesz chcieć jeść częściej i częściej. Każdy ma swój przepis na gazpacho, ten jest moim ulubionym!
Chłodnik lekki, zimny, delikatny. Można przygotować go dosłownie w kilka chwil. Na upału – idealny!
Tym razem zapraszam na chłodnik z botwinki, ogórków i cukinii. Lekki pachnący czosnkiem i orzeźwiający. Ot taki prosty chłodnik domowy, podany z gorącymi młodymi ziemniakami, który lubią wszytskie dzieci!
Smacznego!
lonka08 napisał
Robię taki chłodnik :) Jest perfekcyjny na letnie upały. Znakomicie smakuje i cudownie wygląda!
lonka08 napisał
Aaa tylko ja jeszcze dodaje ugotowane i pokrojone jaja.
Dautarte napisał
Bardzo ciekawy przepis, ale niestety nie można ten chłodnik nazwać litewskim.
W chłodnikach przygotowywanych na Litwie nie ma czosnku, ogórków małosolnych (kiszonych takoż nie ma, to jakby co) – wyłącznie świeże, ani też cytryn czy cukru, rzodkiewki także nie są dodatkiem klasycznym i tradycyjnym. Nie robi się go też na maślance czy jogurcie – te produkty nie są dość nowomodne i dostępne w sklepach raczej wyłącznie w wersjach owocowych i chyba na palcach chyba można policzyć dostępne w sprzedaży jogurty i maślanki w wersji naturalnej, choć to się oczywiście powoli zmienia („moda” na naturalność jest tak samo silna, jak w Polsce).
Skład chłodnika na Litwie jest prosty: buraczki (gotowane w wodzie zakwaszonej tradycyjnie octem lub nietradycyjnie cytryną), świeże ogórki, mleko/kefir/kwaśne mleko, śmietana, zielenina (koperek i/lub dymka) oraz gotowane jajko (obowiązkowo).
Anyah napisał
Spodobał mi się przepis na ten chłodnik. Ja gdy nie mam botwiny robię chłodnik z ogórków, rzodkiewki, jaj ugotowanych na twardo (koniecznie do chłodnika) i dużej ilości świeżego kopru i szczypiorku. To taka leniwa wersja bez botwinki, na szybko ;)
Ale przymierzę się do przepisu z czosnkiem, muszę tego spróbować ;)
Pozdrawiam,
Anna
Florka napisał
Olgo to dzięki Tobie odkryłam wiele wspaniałych przepisów. DZIĘKUJĘ!
ola napisał
zrobiłam ten chłodnik litewski wg tego przepisu wyszedł bardzo dobry. Wszystkim smakowało co go jedli ;)
Olga Smile napisał
ola – bardzo się cieszę :)
Lietuvis napisał
Chłodnik z botwinki nie litewski saltibarsc :( nigdy żadnego czosnku (wszyscy polscy kucharze robią ten błąd) o rzodkiewkę też nie słyszałam… a i nie botwinka a buraki marynowane w słoiku, zetrzeć na tarce, sok z buraków z octem już gotowym i żadnej cytryny nie trzeba :)
Kamil napisał
Idealny przepis na moją ulubioną zupę ;) Rewelacyjne zdjęcia! Właśnie takie smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)
Magda napisał
Przepyszny chłodnik, mąz był zachwycony :) Fajne smaki, ja jako dodatek ugotowałam młode ziemniaczki :)