Chłodnik przepis
No cóż, lato za pasem, więc musiałam pokazać chłodnik. U nas chłodnik jada się w upalne dni wcale nie z lodówki jak może się wydawać, a podaję go w temperaturze pokojowej. Mając dzieci w domu nie chcę aby jadły lodowatą zupę z lodówki, stojąca w kuchni na kuchence o neutralnej temperaturze w zupełności wystarczy. Do chłodnika koniecznie serwuję ugotowane, gorące młode ziemniaki i można już nie odstawiać talerza a dokładać sobie, dokładać i jeszcze raz dokładać. Tradycyjnie chłodnik przygotować można na maślance, kefirze, śmietanie, zsiadłym mleku lub jogurcie. Ja przygotowałam go na naturalnym w smaku jogurcie sojowym. Wyszedł pyszny. Dzieciaki nie mogły się doczekać, fajny moment, gdy tak przychodzą do kuchni niby niechcący i zaglądają w garnki. U nas dzisiaj kapucha na gęsto dla dorosłych i dla dzieci chłodnik, na który czekają już kilka dni :) Obiad z serii dla każdego coś dobrego! JAKI CHŁODNIK LUBISZ?
Chłodnik przepis
Składniki dania na Chłodnik
- 2 buraczki wielkości mandarynki z liśćmi
- 2 nieduże cukinie zielone
- 1 lub 2 ogórki węże
- około 6 ogórków małosolnych
- ½ pęczka koperku
- 2 ząbki czosnku
- 400 ml jogurtu sojowego
- 250 ml mleka zwierzęcego lub roślinnego u mnie mleko ryżowe
- szczypta lub dwie soli
- czarny pieprz do smaku
- młode ziemniaki do podania
Przygotowanie dania Chłodnik
- Buraczki myję bardzo dokładnie, ścieram na tarce o grubych oczkach, wkładam do garnka i zagotowuję z taka ilością wody, by je przykryła. Gotuje 5 minut, po czym dodaję poszatkowane łodyżki i delikatne liście. Gotuję kolejne 5-7 minut.
- Ogórki małosolne, młode cukinie i ogórki węże ścieram na tarce o grubych oczkach.
- Koperek szatkuję drobno.
- Studzę buraczki w garnku, dodaję warzywa, koperek, jogurt, mleko, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku. Lekko solę, dodaję pieprz i mieszam.
- Na talerze nakładam gorące buraki, dodaję chłodnik i podaję.
Zobacz inne moje przepisy na CHŁODNIK
Przepis na chłodnik taki domowy lekki chłodnik z ogórkiem, koperkiem i rzodkiewką. Ja lubię, gdy jest pikantny, dzieciaki wolą słodszy.
Chłodnik ogórkowy to chłodnik, który szczególnie zapadł mi w pamięci w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie chłodnik ogórkowy, koniecznie zajrzyjcie do tego przepisu.
Chłodnik z grzankami to typowy letni chłodnik. Bez ziemniaków za to z grzankami. Pyszny, lubię jego gęstość, konsystencje i smak!
Chłodnik litewski klasyka rocka aż chciałoby się napisać. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki. Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni.
Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja chłodnika lubczykowego zachęca do częstego jedzenia!
Chłodnik botwinkowy klasyczny i wspaniały chłodnik z buraków. Z młodej botwiny lub buraków, podany z koperkiem, delikatny i kremowy. Część osób lubi go jeśc z jajkiem ugotowanym na tardo, tak tradycyjnie.
Gazpacho cóż można napisać, gazpacho jest jednym z tych chłodników, które jak zjesz pierwszy raz, to będziesz chcieć jeść częściej i częściej. Każdy ma swój przepis na gazpacho, ten jest moim ulubionym!
Chłodnik lekki, zimny, delikatny. Można przygotować go dosłownie w kilka chwil. Na upału – idealny!
Tym razem zapraszam na chłodnik z botwinki, ogórków i cukinii. Lekki pachnący czosnkiem i orzeźwiający. Ot taki prosty chłodnik domowy, podany z gorącymi młodymi ziemniakami, który lubią wszytskie dzieci!
Łucja Krasnowska napisał
80-90 procent soi jest dla zwierzat i ona jest gmo. A dla ludzi jest te kilka procent i ona w wiekszosci nie jest gmo.Zreszta,wiekszosc osob nie zdaje sobie sprawy,ze zwierzeta zjadaja pasze z gmo i antybiotykami,wiec ;) Soja nie taka straszna,a z przepisu skorzystam.
Emila Kałuża napisał
Olga czy Twoje dziecko nie ma przypadkiem niedoczynności tarczycy i nie przyjmuje Euthyroxu(coś kojarzę z facebookowej grupy wsparcia?)? Przeglądam Twoje przepisy i sporo tej soi w nich, a ona może zmniejszać wchłanianie tego leku. Jak to jest? Sama staram się unikać soi w jedzeniu, a zjadłabym czasem np. kotleta sojowego ?
Olga Smile napisał
Emila Kałuża jestem w grupie Hashimoto bo wiele moich koleżanek ma ten problem, naszą rodzinę ominęła Hashi i u nas soja jest częstym elementem diety, nie przyjmujemy żadnych leków ani hormonów na tarczycę :)
Olga Smile napisał
Marta – potwierdza sie reguła, że lubi się smaki z dzieciństwa :)
Marta Niemczyk napisał
Chyba tutaj tak. Chociaż wiele smaków nowych polubiłam bo w domu bylo niewiele potraw na porządku dziennym.
Elżbieta Rawińska napisał
Uwielbiam mniam mniam :)
Anonim napisał
Miałam wczoraj!
Anonim napisał
A ja dziś ogórkowy
Anonim napisał
Judyta Mądro twój ładniejszy ?
Anonim napisał
Przeczytalam chodnik :(