O tak, tak! Chłodnik to moja odpowiedź na upały. Żar leje się z nieba, słońce praży niemiłosiernie a chłodnik daje to wewnętrzne ochłodzenie organizmu i przynosi ulgę. Osobiście bardzo lubię zimne zupy, chłodnik zawsze jest na górze domowego rankingu szybkich, prostych i smacznych letnich zup. Trzeba przyznać, że do przygotowania chłodnika potrzebny jest jakiś napój. Może być to kwaśne mleko sojowe lub zwierzęce, kefir, jogurt lub maślanka. Ja swój szybki chłodnik przygotowałam na mleku sojowym ukwaszonym, czyli na kefirze sojowym roślinnym. Taką wersje lubimy najbardziej! Upał w domu, a ja smażę naleśniki ze szpinakiem i robię duszone pomidory :) A na kolację będzie ten właśnie zimny i lekki chłodnik. Na co mielibyście ochotę?
Chłodnik:
Chłodnik – składniki:
- 1 litr kefiru roślinnego lub zwierzęcego
- 3 dorodne malinowe pomidory
- 3 ząbki czosnku1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli
- do podania na każdą osobę:
- ½ pomidora
- 3 listki bazylii
- 1 kromka chleba (jak zrobić grzanki)
- 1 łyżka oliwy
Chłodnik – przygotowanie:
- Pomidory obieram ze skórki.
- Kefir wlewam do blendera, dodaję pomidory, czosnek, sól i cukier. Blenduję na jednolita masę.
- Pomidory, te do włożenia do misek kroję w kostkę, listki bazylii w paseczki. Smażę grzanki.
- Chłodnik wlewam do misek z pomidorami, bazylią, grzankami i oliwą. Natychmiast podaję.
Zobacz inne moje przepisy na CHŁODNIK
Chłodnik ogórkowy to chłodnik, który szczególnie zapadł mi w pamięci w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie chłodnik ogórkowy, koniecznie zajrzyjcie do tego przepisu.
Chłodnik z grzankami to typowy letni chłodnik. Bez ziemniaków za to z grzankami. Pyszny, lubię jego gęstość, konsystencje i smak!
Chłodnik litewski klasyka rocka aż chciałoby się napisać. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki. Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni.
Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja chłodnika lubczykowego zachęca do częstego jedzenia!
Chłodnik botwinkowy klasyczny i wspaniały chłodnik z buraków. Z młodej botwiny lub buraków, podany z koperkiem, delikatny i kremowy. Część osób lubi go jeśc z jajkiem ugotowanym na tardo, tak tradycyjnie.
Tym razem zapraszam na chłodnik z botwinki, ogórków i cukinii. Lekki pachnący czosnkiem i orzeźwiający. Ot taki prosty chłodnik domowy, podany z gorącymi młodymi ziemniakami, który lubią wszytskie dzieci!
Smacznego!
mam pytanie ,bardzo lubię sos tahinowy ale mam hashi. i nie moge jeść nabiału .W przepisie jest kefir .Czy mogę go zrobić z wodą i jak dlugo moge go wtedy przechowywać w lodówce?
Wszystko ;)
mniam, normalnie Olgo to zjadłabym te twoje pyszności z największą przyjemnością ale dziś jest już 6 dzień głodówki i uwierzyć nie mogę ze ani jeść mi się nie chce ani nawet wrażenia na mnie nie robi czytanie przepisów. Jest Mega!!! Jest Moc!!! Dużo energii mimo że organizm potrzebuje tylko 5 godzin snu. Kosmos. Ale jak już wyjdę z głodówki to… całe szczęście że u ciebie na stronie wszystko takie pyszne i zdrowe!!! Dzięki serdeczne za to co robisz!!!!!
U mnie litewski ale z pomidorkami też lubię i robię . Pozdrawiam serdecznie :-)
Joanna Strojecka – dziękuję :) Głodówki są świetne, bardzo lubię! Oczyszczają tak fizycznie i psychicznie :D
U mnie też litewski w lodówce chłodzi się na kolację :)
Jogurt, starte jabłko, banan do osłody, truskawki + mięta z balkonu i tym zalałam makaron razowy, posypałam wszystko migdałami. Chłodnik na słodko jak ktoś lubi, każdy owoc + jogurt + co ślina na język przyniesie :-)
jak tylko zjem ten co mam w lodówce- z botwinki, zabiorę się za przyrządzenie tego :)
Dokladnie?……chłodnik arbuzowy z płatkami migdałowymi…..
dzięki za podpowiedź