Ciastka jaglane
Lubicie? Jeśli jeszcze nie wiecie to polecam spróbujcie ciastka owsiane! Ja od czasu do czasu daję się namówić na ciastka owsiane, na przygotowanie ich w całkiem sporej ilości! Mimo, że są one bardziej pracochłonne niż ciasto, jako takie, to jednak sprawiają dużo radości dzieciom. Nie spotkałam jeszcze małoletniego człowieka, którego buzia nie promieniałaby na myśl o kręceniu w dłoniach kulek, rozpłaszczaniu ich na blasze do pieczenia i posypywaniu cukrem. Osobiście też bardzo lubię ciasteczka, głównie jeść nie robić, ale w życiu na wszystko trzeba zapracować, więc na jedzenie smacznych ciastek również. Ciastka jaglane z orzechami pasują wyśmienicie do porannej kawy, aromatycznej herbaty czy lemoniady. To taka moja prywatna chwila błogiej radości, gdy chrupię ciastko bez najmniejszego wdawania się w temat jego kaloryczności, walorów zdrowotnych czy dietetycznych. Kobieta też człowiek ;) i ma prawo do chwili słodkiej przyjemności.
Z podanej porcji składników wychodzi około 50 ciastek wielkości spodeczka. Oczywiście możecie ulepić większe, bądź mniejsze ciastka, wszystko zależy od waszych preferencji. Ważną sprawą jest natomiast trzymanie ciastek jaglanych w szczelnie zamkniętym pudełku, łapią, bowiem wilgoć i stają się po kilkunastu godzinach bardzo kruche, nawet zdecydowanie za bardzo. Ja trzymam je w metalowej puszcze, na wysokiej półce w kuchni, tak dla ochrony przed apetytem dziecka i swoim, chociaż siebie najtrudniej przekonać o ich niedostępności. Cóż, łatwo nie jest ;)
Przepis na Ciastka jaglane
Składniki na: Ciastka jaglane
• 250 g mąki jaglanej lub pszennej (u mnie była jaglana)
• 150 g mąki kukurydzianej
• 200 g wiórków kokosowych
• 200 g orzechów, u mnie nerkowce ale możecie dać inne jak wolicie
• 4 łyżki mąki ziemniaczanej
• 200 g brązowego cukru może być też biały
• 250 g margaryny bezmlecznej lub miękkiego masła ewentualnie tłuszczu kokosowego
• 150 ml jogurtu naturalnego sojowego lub krowiego
• 1 łyżeczka sody lub proszku do pieczenia bezglutenowego lub zwykłego
• cukier do posypania
Przygotowanie: Ciastka jaglane
1. Wszystkie składniki szatkuję w melakserze. Jeśli nie macie malaksera, rozdrobnijcie orzechy i wszystkie składniki ugniećcie dłonią w misce.
2. Miękkie ciasto przekładam do torebki lub miski i wkładam na 20-30 minut do lodówki. Jak bardzo się Wam śpieszy można ten etap pominąć.
3. Blaszkę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia a papier smaruję margaryną. To bardzo ważny etap, bo ciastka się przylepiają.
4. Z masy formuję kulki, spłaszczam w dłoniach i układam na blasze. Trzeba zachować spory odstęp, minimum po 3 cm pomiędzy ciastkami. Ugniatam widelcem, wtedy powstaje wzorek. Posypuję szczypta cukru.
5. Piekę w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku do czasu aż staną się złote z lekko brązowym rantami. Teraz ważny moment. Blaszkę wystawiam z piekarnika. Zostawiam na minimum 10 minut, żeby ciastka troszkę stwardniały, bardzo delikatnie szpatułką podważam je i przenoszę na kratkę. Studzę i zjadam.
Marta Madejska-Frymer napisał
A dokładne proporcje można prosic:)
Olga Smile na FaceBook napisał
Marta Madejska-Frymer – proszę :) https://www.olgasmile.com/kluski-jaglane.html
Marta Madejska-Frymer na FaceBook napisał
Rewelacja bedziemy robic’synek nie toleruje bialka,glutenu,mleka i konserwantow,nie wiem jak bedzie tofu ale bez niego na poczatek tez chyba super a teraz szukam nalesniki ale dobrxe ze tu trafilam
Marta Madejska-Frymer na FaceBook napisał
Dziekuje bardzo
Olga Smile na FaceBook napisał
Marta Madejska-Frymer – zapraszam, takie naleśniki znajdziesz tez u mnie :) Przepisy tworze dla swojego dziecka i różne na prośby czytelników. Na 100% znajdziesz coś dla was :)
Anna Koral napisał
4 ugotowane ziemniaki, kaszy jaglanej pół szklanki-suchej, po ugotowaniu zblendowanej. Wszystko po ostudzeniu wymieszałam z mąką ziemniaczaną ok 3 łyżek i mąki zwykłej tak na oko, aż ciasto było zwarte i sprężyste. Takie ziemniaczano jaglane były, zrobione z resztek z szafki :)
Marta Madejska-Frymer na FaceBook napisał
Tez tworze ale roznie z tym bywa wiec chetnie skorzystam i bede sledzic Pani nowosci to bardzo pomocne przy takiej diecie a moj szkrab ma urodzinki i czas na tort….czy znalazloby sie cos…szczerze bylby to jego 1szy tort
Joanna Wiączek na FaceBook napisał
zamiast m.jaglanej dalam m. z orzechow :) nie mialam smietany wiec dalam geste mleko z orzechow :) ciasteczka suuuper :D
Katarzyna Kati Gorecka-Scholze na FaceBook napisał
Olgo, prosze odpowiedz o badaniach z krwi, kiedy robiliście i czy w ośrodku….prosze, prosze…
Olga Smile na FaceBook napisał
Katarzyna Kati Gorecka-Scholze – robiliśmy badania w Poznaniu w https://www.instytut-mikroekologii.pl/imupro300/ Sens badań jest wtedy, gdy człowiek je wszystko. Jeśli ma alergię na soczewicę, jadł ją w okresie do 3 miesięcy, wtedy w panelu wyjdzie. Jeśli nie jadł nigdy, wtedy nie wyjdzie, bo przeciwciała nie mogły się wytworzyć.