Ciastka jaglane
Lubicie? Jeśli jeszcze nie wiecie to polecam spróbujcie ciastka owsiane! Ja od czasu do czasu daję się namówić na ciastka owsiane, na przygotowanie ich w całkiem sporej ilości! Mimo, że są one bardziej pracochłonne niż ciasto, jako takie, to jednak sprawiają dużo radości dzieciom. Nie spotkałam jeszcze małoletniego człowieka, którego buzia nie promieniałaby na myśl o kręceniu w dłoniach kulek, rozpłaszczaniu ich na blasze do pieczenia i posypywaniu cukrem. Osobiście też bardzo lubię ciasteczka, głównie jeść nie robić, ale w życiu na wszystko trzeba zapracować, więc na jedzenie smacznych ciastek również. Ciastka jaglane z orzechami pasują wyśmienicie do porannej kawy, aromatycznej herbaty czy lemoniady. To taka moja prywatna chwila błogiej radości, gdy chrupię ciastko bez najmniejszego wdawania się w temat jego kaloryczności, walorów zdrowotnych czy dietetycznych. Kobieta też człowiek ;) i ma prawo do chwili słodkiej przyjemności.
Z podanej porcji składników wychodzi około 50 ciastek wielkości spodeczka. Oczywiście możecie ulepić większe, bądź mniejsze ciastka, wszystko zależy od waszych preferencji. Ważną sprawą jest natomiast trzymanie ciastek jaglanych w szczelnie zamkniętym pudełku, łapią, bowiem wilgoć i stają się po kilkunastu godzinach bardzo kruche, nawet zdecydowanie za bardzo. Ja trzymam je w metalowej puszcze, na wysokiej półce w kuchni, tak dla ochrony przed apetytem dziecka i swoim, chociaż siebie najtrudniej przekonać o ich niedostępności. Cóż, łatwo nie jest ;)
Przepis na Ciastka jaglane
Składniki na: Ciastka jaglane
• 250 g mąki jaglanej lub pszennej (u mnie była jaglana)
• 150 g mąki kukurydzianej
• 200 g wiórków kokosowych
• 200 g orzechów, u mnie nerkowce ale możecie dać inne jak wolicie
• 4 łyżki mąki ziemniaczanej
• 200 g brązowego cukru może być też biały
• 250 g margaryny bezmlecznej lub miękkiego masła ewentualnie tłuszczu kokosowego
• 150 ml jogurtu naturalnego sojowego lub krowiego
• 1 łyżeczka sody lub proszku do pieczenia bezglutenowego lub zwykłego
• cukier do posypania
Przygotowanie: Ciastka jaglane
1. Wszystkie składniki szatkuję w melakserze. Jeśli nie macie malaksera, rozdrobnijcie orzechy i wszystkie składniki ugniećcie dłonią w misce.
2. Miękkie ciasto przekładam do torebki lub miski i wkładam na 20-30 minut do lodówki. Jak bardzo się Wam śpieszy można ten etap pominąć.
3. Blaszkę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia a papier smaruję margaryną. To bardzo ważny etap, bo ciastka się przylepiają.
4. Z masy formuję kulki, spłaszczam w dłoniach i układam na blasze. Trzeba zachować spory odstęp, minimum po 3 cm pomiędzy ciastkami. Ugniatam widelcem, wtedy powstaje wzorek. Posypuję szczypta cukru.
5. Piekę w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku do czasu aż staną się złote z lekko brązowym rantami. Teraz ważny moment. Blaszkę wystawiam z piekarnika. Zostawiam na minimum 10 minut, żeby ciastka troszkę stwardniały, bardzo delikatnie szpatułką podważam je i przenoszę na kratkę. Studzę i zjadam.
Katarzyna Kati Gorecka-Scholze napisał
Wiec nie ma sensu robić tych testów dla dziecka ktore ma alergie na jajka itd. Myślałam, ze wykazałyby czy gotowane jajka sa ok, albo przepiórcze. No nic, dziękuje, ze odpisałas.
Olga Smile napisał
Katarzyna Kati Gorecka-Scholze – w tym teście masz rozróżnienie na jajka ptaków różnych gatunków, nie tylko kurze ale i gęsie kacze, przepiórcze itd
Olga Smile napisał
Gosia – można, połowę dawki.
Martyna napisał
kocham te ciastka – piekę je już jakiś czas, co jakiś czas…;)
są wspaniałe! czasami dodaję mąkę kokosową i zamieniam orzechy, albo nie dodaję wiórek kokosowych
po stokroć pycha!
Martyna napisał
Szukam właśnie przepisu na bezglutenowego mazurka i tak dumam, czy ten przepis nie byłby dobry na spód?
Jakbym odjęła orzeczy i wiórki ? Co Pani myśli?
Olga Smile napisał
Martyna – mazurek bezglutenowy :) https://www.olgasmile.com/mazurek-jaglany.html
Martyna napisał
o ja :) dziękuję bardzo, nie wiem jak ja szukałam, że nie widziałam :)
super! chyba zrobię z masą daktylową….już mi ślinka cieknie ;)
Olga Smile napisał
Martyna – jest jeszcze https://www.olgasmile.com/mazurek-czekoladowy.html
Martyna napisał
ten widziałam ale jaglana jest numer 1 :)
viola napisał
Olgo, w przepisie jest podane 250g margaryny lub mozna ja zastapic olejem kokosowym…..w tym przypadku ile ma buc oleju? tyle samo?