Ciasto cytrynowe
Staram się piec ciasto minimum dwa razy w tygodniu. Nie zawsze mi się udaje, ale gdy tylko mam wolną chwilę od codziennego przygotowywania dań obiadowych i menu dla naszej rodziny, wtedy dziecko zawsze prosi mnie jeszcze o ciasto. To jest ten moment, gdy biję się z myślami – czy iść czytać, wziąć odprężającą kąpiel czy piec. Wszystkie trzy opcje są bardzo interesujące, więc nie poddając się przygotowuję szybkie i smaczne ciasto a potem mam czas dla siebie. Tym razem wybrałam ciasto o cytrynowym i bardzo aromatycznym spodzie, do tego rodzynki w czekoladzie, masa karmelowa, bita śmietana lub gęsty ser. Wygląda bardzo ciekawie, słodkie, smak masy karmelowej pięknie łączy się i stanowi przeciwwagę dla mocno cytrynowego spodu. Ciasto można przygotować w wersji bezglutenowej oraz bezmlecznej.
Ciasto cytrynowe
Ciasto cytrynowe – składniki:
- Ciasto:
• 2 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
• 1/3 szklanki cukru
• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia (w wersji bezglutenowej, bezglutenowy proszek ewentualnie soda)
• 1 szklanka mleka zwierzęcego lub roślinnego
• 2 jajka (ewentualnie zamienniki jajek w odpowiadającej 2 jajkom ilości)
• 60 ml oleju
• 2 małe cytryny (sok wyciśnięty z 2 cytryn i otarta skórka)
• 1 łyżka cynamonu - Masa:
• 1 opakowanie krówek mlecznych lub sojowych
• 2 łyżki mleka krowiego lub roślinnego - Do ozdoby:
• śmietana w sprayu krowia lub ryżowa ewentualnie sojowa. Można również użyć zamiast śmietany kremowego sera białego i bez dosładzania ułożyć go na masie szprycą z workiem cukierniczym tak, aby powstały gwiazdki
• rodzynki w czekoladzie lub ziarna kawy
Ciasto cytrynowe – przepis:
1. Wszystkie składniki ciasta wkładam do miski i mieszam. Masę przelewam do wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach 20 cm na 30 cm. Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piekę około 20 minut. Studzę bez wyjmowania z blaszki.
2. Krówki obieram z papierków, wkładam na patelnie, dolewam mleka i rozpuszczam. Masa musi być gęsta i bez grudek. Gorąca masę przekładam na wystudzone ciasto i równo rozprowadzam. Wstawiam do piekarnika aby stężała.
3. Zimne ciasto kroje w kwadraty, układam na półmisku, ozdabiam śmietaną, kawą lub rodzynkami w czekoladzie i posypuję cynamonem.
Olga Smile napisał
red mary – nie mam pojęcia dlaczego? Dałaś spulchniacze? Z tego przepisu nie może być zakalec!
martyna napisał
Spróbowałam 2 razy zrobić to ciasto. pierwszy raz tak jak piszesz wrzucić składniki do miski i wymieszać. po upieczeniu wyszła kompletna guma a nie ciasto :( drugi raz postąpiłam tak jak zawsze babcia mi mówiła żeby wszystkie składniki były w tej samej temperaturze, cukier z tłuszczem najpierw utarty, mąka dokładnie przesiana itd. wyszło trochę lepiej, ciasto nieco urosło ale dalej jest dosyć ciężkie i nie takie puszyste jak na zdjęciu. co robię źle?
Olga Smile napisał
martyna – a jakiej mąki używasz?
martyna napisał
pszennej tortowej 450
Karolina napisał
Pani Olgo mam dosyć nietypowe pytanie. Bardzo chciałabym mieć wszystkie Pani przepisy wydrukowane, gdyż każdy z nich jest wspaniały, wyjątkowy, niespotykany i pyyyszny (nie wypróbowałam jeszcze wszystkich, ale jestem na dobrej drodze ;) a te które przygotowywałam były rewelacyjne) i nie chciałabym przegapić żadnego. Chciałabym więc zapytać, czy jeśli wchodziłabym po kolei w każdą z kategorii na Pani stronie,miałabym możliwość wydrukowania wszystkich przepisów czy niektóre są już w archiwum strony i nie będzie takiej opcji?
Pozdrawiam ciepło,
Karolina :)
Olga Smile napisał
Karolina – każdy przepis jest u mnie dostępny na stałe, nie ma strachu, są i będą :)
Karolina napisał
Super! Bardzo się cieszę i życzę sukcesów! :)
Karolina napisał
Super!!! Bardzo się cieszę i życzę dalszych sukcesów!!! :)
Izabela napisał
Pani Olu mam takie pytanie nie wiem czym mogłabym zastąpić dwa jajka .Bardzo proszę o odpowiedz .Jestem poczatkującym ,,weganem ,, i z pewnymi zamiennikami mam problem
Olga Smile napisał
Izabela – poszukaj u mnie przepisów bez jajek, jest ich sporo, bo u nas jajka tez nie często bywają. W tym cieście nie zamieniałam.