Ciasto cytrynowe
Takie ciasto cytrynowe jest wersją aromatycznego ciasta piaskowego. Pachnie wspaniale, jest kruche, puszyste aż prosi się o zjedzenie. Pasuje wyśmienicie do porannej kawy, albo wieczornego kakao albo, jako dodatek do czekolady. Jak szaleć to szaleć. Gdy byłam dzieckiem moja mam przygotowywała ciasto piaskowe, keksa, murzynka lub pleśniaka i dawała mi je posmarowane masłem na śniadanie. Mimo, że nic nie chciałam jeść, z ciastem była jakaś szansa, że w końcu coś skubnę. No teraz, to nie mam takich problemów, sama przed sobą staram się chować jakieś słodycze, chociaż doskonale wiem, że ten sposób zbytnio nie działa, ale czasem również nie działa mój rozsądek. Zastanawiam się, co powinna jeszcze napisać o cieście i jakoś niewiele przychodzi mi do głowy. Ciasto cytrynowe jest pyszne, po prostu pyszne, kruche, słodkie, aromatyczne, lekkie, cudowne. Dokładnie takie, jakie powinno być ciasto kruche owocowe. Nie jakieś oszukane a takie prawdziwe ze skórką, sokiem i miąższem cytryn. Chciałam jeszcze wspomnieć, że ciasto to można przygotować z mąki bezglutenowej lub z podanych proporcji z mąki pszennej i ziemniaczanej. Jeśli ma być to ciasto bezglutenowe, wtedy trzeba dodać mieszankę bezglutenową zamiast mąki ziemniaczanej + pszennej. Sama mąka bezglutenowa jest tak krucha i sypka, że spokojnie zastąpi mąkę ziemniaczaną i pszenną z przepisu. Jeśli ciasto byłoby zbyt płynne przed dodaniem piany, zagęśćcie go dodatkową porcją mąki. Wszystko zależy od tego, jak duże dodacie i jak soczyste cytryny do ciasta.
Ciasto cytrynowe
Ciasto cytrynowe – składniki:
• 2 cytryny
• 200 g cukru
• 150 g mąki pszennej
• 250 g mąki ziemniaczanej (jeśli przygotowujecie wersje bezglutenową zamiast 150 g maki pszennej i 250 g ziemniaczanej dodajcie 400 g mieszanki bezglutenowej)
• 4 jajka (ostatecznie można pominąć, wtedy ciasto będzie cięższe, ale równie smaczne)
• 50 g masła lub margaryny bezmlecznej
• 1 łyżeczka sody
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Ciasto cytrynowe – przygotowanie:
1. Cytryny myje dokładnie i osuszam. Najlepiej, żeby były to cytryny organiczne, niewoskowane. Do melaksera wkładam cytryny i blenduję na jednolitą papkę.
2. Mąkę pszenną mieszam dokładnie z mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i sodą.
3. Miękkie masło miksuję z cukrem na puszystą pianę. Dodaję żółtka mieszając dokładnie masę pomiędzy i nie przestaję ubijać. Do masy dodaję stopniowo masę z cytryn oraz mąkę. Mieszam jeszcze przez chwilę tak, aby składniki się połączyły.
4. Białka ubijam na sztywno ze szczyptą soli. Pianę mieszam z ciastem delikatnie, tak, aby nie opadły pęcherzyki powietrza. Ciasto przekładam do natłuszczonej i wysypanej mąką blaszki keksówki o długości 25 cm.
5. Piekę około 60 minut w 180 stopniach C. Przed wyjęciem trzeba sprawdzić patyczkiem czy jest suche. Ciasto po przestudzeniu wyjmuję na kratkę do studzenia. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem.
Olga Smile na Facebook napisał
poprawiłam – nie mam pojęcia skąd wzięła się woda, pewnie dziecko coś mi nad uchem nadawało jak pisałam hahahaha Ilość mleka + masła + cytryny jest wystarczająca do ilości mąki. Jeszcze jajka i jest gites ;)
Anna Szymańska na Facebook napisał
Dziękuję.
Dorota napisał
Ola, gdzie masz mleko w przepisie – wspominasz je w jednej z odpowiedzi do komentarzy. Ja sprobowalam zrobic to ciasto (bez tego tajemniczego mleka :-)) I wyszly mi suche kluski zanim jeszcze dodalam piane z bialek….a dalam dwie srednie i w miare soczyste cytryny….musialam wszystko wywalic bo sie glina zrobila… :-(((
Olga Smile napisał
Dorota – mleko lub wodę czasami dodaję jak mam suche cytryny wtedy płynu dowolnego dodaje do konsystencji. Szkoda, że nie dodałaś trochę wody lub owego tajemniczego mlek :(
Anka napisał
Ciasto jest tak gorzkie od skórki cytrynowej, że nie nadaje się do jedzenia. Całe wyrzuciłam do kosza.
Olga Smile napisał
Anka – nie można ścierać białej części! Ona nadje gorzkość :(
Ola napisał
Ja to ciasto lekko modyfikuję. Mąka -400g mąki z cieciorki, sok z 2 cytryn i starta skórka, raz zmiksowalam iwcalosci i bylo za gorzkie, szklanka mleka ryzowego, olej, siemię lniane. Jest wegańskie i bezglutenowe. Malo tego robie z niego weganskie muffinki i ozdabiam kremem z kaszy jaglanej. Jak dla mnie przepis jest genialny. Dzięki Olga!
Olga Smile napisał
Ola – dziękuję :D
Anka napisał
Ciasto zrobione według przepisu i dodałam mleka sojowego,mnie smakowało.Jutro robię drugie,ale spróbuję dodać wodę gazowana i mleko sojowe-pół na pół. :-)
Agnieszka napisał
Cześć Olga, zrobiłam prawie wg przepisu – dodałam mąkę kukurydzianą zamiast pszennej. Ciasto jest sypkie – ale takie cieżkie jednocześnie – może się nie dopiekło… Smak fajny bo czuć te cytryny:) pozdrawima