Ciasto czekoladowe z mąki gryczanej
Ciasto czekoladowe minimum dwa razy w miesiącu musi się pojawić na naszym stole. Musi, no nie ma przebacz! Staram się gotować, piec i przygotowywać nasze posiłki najzdrowiej jak się da, według mojej teraźniejszej wiedzy. Czytam, przez cały czas czytam, szukam, łączę fakty, zmagam się z doborem różnych składników i apetytem. Smak, pasja, ciekawość i zdrowie w jednym! Często dostaję maile z pytaniami jak namówić dzieci do zdrowszej diety, jak zmienić ich przyzwyczajenia, jak płynnie przejść z niezdrowych produktów na te lepsze. Czym je zastępować przy rozmaitych dietach i jak to wytłumaczyć. Odpowiedź jest banalnie prosta, „…trzeba samemu się uczyć, rozmawiać i tłumaczyć!…” Dzieci są ciekawe, pytają, drążą różne tematy. Czasami nie jest łatwo i sama muszę się przygotować teoretycznie i praktycznie do takiej rozmowy z własnym dzieckiem. No, bo jeśli ja nie wiem dokładnie, dlaczego jeden produkt jest zdrowszy niż ten drugi, to skąd ma wiedzieć dziecko? Czym się różni, jak działa, jaka jest konsekwencja, co można zrobić lepiej? Pytań nie ma końca! Ale pytania są bardzo dobre, rozwijają tych, co pytają i tych, co odpowiadają. Gdy moje dziecko ogląda program kulinarny w Kuchnia.TV i widzi jak Anna Olson robi krem do tortu dla swojego męża z bardzo duża nadwagą z 600-700 g masła, kilku szklanek cukru i 700 g roztopionej czekolady lub piecze ciasta tylko z białej mąki pszennej, masła, potem daje 9 jajek, kilka szklanek cukru i sera, to mówi – mamo, dlaczego ona nie szanuje swojego zdrowia i innych? Rozpiera mnie wtedy duma! Po prostu rozpiera! To edukacja – od tego trzeba zacząć! Od edukacji dorosłych a potem dzieci! Kiedyś był trudny dostęp do wiedzy zarezerwowany dla niektórych. Teraz łatwy, ale tylko niektórzy chcą z niego korzystać! Otwartość, tu potrzebna jest otwartość i wyjście z bezpiecznych, znanych schematów żywienia. Nasza codzienna dieta jest świeża, roślinna, kolorowa, smaczna. Bogata w nieprzetworzone produkty, ekologiczne i surowe. Staram się, aby była jak najbardziej ciekawa. Nie ograniczam się do podstawowych produktów, szukam inspiracji, smaków, pomysłów. Spać nie mogę, siedzę piszę, myślę i kombinuję. Gdy zaczęłam pisać wam o tym, właśnie przyszedł mi do głowy pomysł na „Nutellę z kaszy jaglanej”. Taka natrętna przez chwilę i ulotna myśl w międzyczasie. Pospiesznie spisałam składniki, proporcje, smaki, jutro wypróbuję w praktyce :) Wracam więc myślami ponownie do opisywania ciasta czekoladowego z kaszy gryczanej. Moje ciasto jest delikatne, czekoladowe, niezbyt słodkie. Upieczone bez dodatku cukru, tłuszczu, jajek i białej maki! Same zdrowe, naturalne, roślinne składniki! Tylko zajadać i to nawet bez najmniejszych wyrzutów sumienia!
Ciasto czekoladowe z mąki gryczanej
Ciasto czekoladowe z mąki gryczanej – składniki:
• 1,5 szklanki kaszy gryczanej palonej
• 1,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
• 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
• 1 szklanka zmielonych orzechów laskowych (mogą być też inne)
• ½ szklanki kakao
• 2 szklanki mleka roślinnego lub zwierzęcego + około 900 ml mleka roślinnego lub zwierzęcego
• 330 g powideł śliwkowych (u mnie powidła bezcukrowe)
• 2 szklanki daktyli około 50 sztuk
• 2 łyżeczki po 5 ml sody lub proszku do pieczenia
• szczypta soli
• orzechy do dekoracji
Ciasto czekoladowe z mąki gryczanej – przygotowanie:
1. Obie kasze gryczane mielę na mąkę w młynku. Wsypuję do miski.
2. Mielę szklankę orzechów na proszek – mąkę orzechową.
3. Daktyle kroję, zalewam 2 szklankami mleka i odstawiam na 30 minut. Następnie rozdrabniam blenderem na pastę. Jeśli jest zbyt gęsta można dodać więcej mleka z puli tych 900 ml. Powinna powstać płynna pasta.
4. W misce łączę mąki gryczane z mąki gryczane ze skrobią ziemniaczaną, kakao, orzechami, sodą oraz solą. Mieszam. Dodaję powidła śliwkowe, pastę z daktyli i dolewam mleka do odpowiedniej konsystencji. U mnie wyszło to około 900 ml mleka migdałowego. Oczywiście można użyć dowolnego mleka.
5. Foremkę o wymiarach 30×30 cm wykładam papierem do pieczenia. Rozprowadzam masę, ozdabiam orzechami. Wstawiam do piernika rozgrzanego do 180 stopni. Piekę około 45 minut do suchego patyczka.
Ayati Dasi na FaceBook napisał
tak, moze byc Pani dumna ze swojego dziecka :)
Aga Grzybowska na FaceBook napisał
O, faaajny przepis! Zrobię :)
Julia Natalia na FaceBook napisał
Super ciasto! Mega madry Synek:)
Olga Smile na FaceBook napisał
Bardzo lubię programy Anny Olson, bo są takie ciepłe i rodzinne. Rzeczywiście ten odcinek, w którym piekła czekoladowy tort urodzinowy z masą kremu i wieloma tysiącami kalorii dla swojego męża z wielką nadwagą spowodował, że refleksja o zdrowiu i sposobie odżywiania przyszła automatycznie. Ale coś w tym jest, że oglądając programy kulinarne patrzy się na tych co gotują i jedzą i przychodzi taka myśl – czy jak będę tak gotować – to będę tak wyglądać? Czasami się chce innym razem nie! Taki los.
floo napisał
Pyszne ciasto! Świetny przepis!
Kasia napisał
Pani Olgo, a czy można prosić o podanie listy ulubionych, pożytecznych książek o zdrowym odżywianiu? Te które Pani poleca (np. Nowoczesne zasady odżywiania tu padły), poproszę o więcej :)
Saba napisał
Doprawdy, zaskakująca propozycja. Korzystam z pani przepisów od 8 miesięcy, nie tak raz na jakiś czas a codziennie! Jest pani na stałe obecna w mojej kuchni. Dziękuję, bo zmienia pani świat i dietę wielu ludzi pokazując, że da się zdrowo i smacznie jeść.
Anna napisał
Uwielbiam ciasta gryczane, często robię ciasto czy muffiny daktylowe, ale tym razem porażka – ciasto wyszło w ogóle nie słodkie, gumowate i w smaku czuć wyłącznie grykę :(( Nie wiem, w czym rzecz, daktyle zawsze daję suszone i na brak słodyczy nigdy nie narzekałam…
Basia napisał
Olgo, czy zamiast daktyli mogę dać melasę, ewentualnie brązowy cukier? ile trzeba by ich dac? nie mam daktyli w domu i nie dam rady ich kupic, a chcialabym upiec to ciasto po powrocie do domu:)
Olga Smile napisał
Basia – możesz. Na smak, trzeba sprawdzić.