CIASTO KRUCHE
Jeszcze nie było postaw to jest ciasto kruche, które pasuje do tarty, quiche, ciastek lub jako spód do zapiekanki.Ciasto kruche jest jednym z podstawowych ciast w kuchni polskiej i międzynarodowej. Mama babcia robiła z takiego ciasta pierożki na świąteczny stół. Takie do nadziewania pieczarkami lub kapusta. Zapieczone w piekarniku stanowi cudowny dodatek do czerwonego barszczu lub zupy grzybowej. Generalnie ciasto kruche jest taką podstawą słodkiej i wytrawnej tarty. Można na takim cieście zapiec dowolne dodatki owocowe lub warzywne, polać sosem budyniowym i zjeść ze smakiem. W moim domu rzadko mówimy tarta, jakaś częściej quiche. pierwszy raz Quiche zobaczyłam wiele lat temu w jednej z francuskich piekarni. Podawany był na zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nic dziwnego, ponieważ tarta i quiche są świetnymi daniami na obiad, lunch lub kolację. Podstawę tu stanowi ciasto kruche, zapieczone w formie wyższej lub niższej. Powstaje coś takiego jak placek z kruchego ciasta wypełniony nadzieniem. Może być dowolne, warzywne, grzybowe, mięsne, mieszane. Ważne, że zalany jest sosem przygotowanym na bazie jajek i śmietany. I ponownie zapieczony. Piszę o tym, ponieważ ciasto kruche jest podstawą tych dań. Myślę sobie, że że można stosować właściwie naprzemiennie placek, tarta i quiche. Prawdopodobnie nazewnictwo zależy od kraju i regionu, a także użytych składników. Tarta może być słodka lub wytrawna, quiche zawsze jest wytrawny i nieco wyższy od tarty, ale w obu tych wypiekach ciasto kruche jest absolutną podstawą!
CIASTO KRUCHE
CIASTO KRUCHE – składniki:
- 300 g mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (jeśli decydujecie się na opcje GF)
- 150 g masła, pokrojonego w kostkę (można użyć masła solonego lub niesolonego)
- 2 jajka
- szczypta drobnej soli (jeśli masło jest niesłone)
CIASTO KRUCHE – przepis:
- Przesiewam mąkę i sól do miski robota kuchennego, najlepiej do malaksera.
- Dodaję zimne masło i miksuję przez kilka sekund, aż mieszanina będzie przypominać mokry piasek.
- Dodaję 2 jajka i ponownie miksuję przez kilka sekund.
- Ciasto owijam folią spożywczą i schładzam w lodówce przez około 30 minut.
- Delikatnie smaruję masłem formę do tarty 24-28 cm. Najlepiej użyć formę z luźnym dnem, wtedy łatwiej będzie wyjąć tartę.
- Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni w opcji góra plus dół.
- Rozwałkowuję ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia.
- Wykładam formę ciastem i przycinam krawędzie.
- Wstawiam formę z ciastem do lodówki na około 15 minut, aby się schłodziło.
- Papierem przykrywam od góry ciasto i wysypuję perełkami, kulkami do tarty lub wypełniam fasolą do pieczenia lub ciężarkami do ciasta i piekę przez około 25 minut, aż ciasto będzie lekko suche i chrupkie.
- Usuwam ziarenka do pieczenia i pozwalam, aby forma ostygła na kratce.
- Ciasto kruche w tej formie może zostać wypełnione słodkim lub wytrawnym nadzieniem i zapieczone!
Olga Smile napisał
Justyna – noooo :)
Karo napisał
Super! Thx!!!!:-))
Marezna napisał
Super.napewno.zrobię
Magdalena napisał
bardzo fajne!!