Co kilka dni dostaję pytanie o ciasto na naleśniki. Widzę, że trudno jest niektórym zrobić dobre ciasto na naleśniki, takie, które łatwo odkleja się z patelni i nie tworzy jakiś specjalnych problemów. Każde ciasto na naleśniki można zrobić w wersji pszennej oraz bez glutenowej. Z jajkiem, bez jajka, z mlekiem i bez mleka. Niektórzy dodają jeszcze olej, smalec, masło czasami proszek do pieczenia lub sodę. Możliwości jest wiele. Rodzaj i gatunek mąki, a także innych dodatków wpływa na to, czy ciasto na naleśniki jest dobre, czy też nie. Moje ciasto na naleśniki od lat jest takie samo. Przepis na ciasto na naleśniki takie klasyczne, domowe mam od swojej mamy, ona od babci a ta od prababci, którą pamiętam po dziś dzień. A ty, jak robisz naleśniki? Zobacz też inne moje przepisy na naleśniki. Zapraszam zatem na ciasto na naleśniki według starej receptury, starej ale zawsze aktualnej i sprawdza się wyśmienicie!
CIASTO NA NALEŚNIKI
CIASTO NA NALEŚNIKI – składniki:
- 2 szklanki wody (najlepiej mineralnej, gazowanej ale kranowa też może być)
- 2 szklanki mleka krowiego lub sojowego (właściwie każde mleko się nadaje, najmniej ryżowe ponieważ bardzo się lepi do patelni)
- 4 – 4,5 szklanki mąki pszennej (ewentualnie mieszanki bezglutenowej) – ilość mąki zależy od tego, jaka jest to mąka. Im wyższy symbol, tym bardziej wchłania wodę. Konsystencję ciasta poznacie dopiero po 15 minutach od jego przygotowania. Wtedy można dosypać mąki lub dolać trochę wody.
- 1 lub 2 jajka (ja nie dodaję, u nas ciasto na naleśniki zawsze było bez jajek)
- duża szczypta soli
- około 60 ml oleju
CIASTO NA NALEŚNIKI – przepis:
- W misce mieszam dokładnie wodę, mleko, mąkę ze szczyptą soli. Ciasto musi być lejące i gładkie. Odstawiam je na 15-30 minut, aby ulotniły się bąbelki powietrza i gluten związał.
- Po odpoczynku ciasto lekko zgęstnieje. Do ciasta naleśnikowego dodaję olej i mieszam ponownie bardzo dokładnie do czasu, aż połączy się z ciastem. W razie potrzeby dolewam wodę, ciasto potrafi gęstnieć w trakcie stania.
- Mocno rozgrzewam patelnię. Pierwszego naleśnika smażę na odrobinie oleju tak, aby łatwo odszedł od patelni. Naleśniki przewracam drewnianą szpatułką. Wykładam na talerz i podaję jeszcze ciepłe!
- Do smażenia naleśników najlepiej nadają się patelnie z nieprzywierającą powłoką!
NALEŚNIKI przepisy:
Naleśniki amerykańskie Pancakes
Mąka orkiszowa razowa, jajka, mleko zwykłe krowie, trochę oleju do ciasta i sól. Smażę już bez tłuszczu na patelni.
Czasem robię z mąki cieciorkowej, i wtedy tylko trochę mleka i resztę wody, trzeba odstawić by napęczniało ciasto.
Naprawdę, bez jajek?!
To ja muszę ten patetent wypróbować! :)
Ja zawsze robiłam; szklanka mąki, szklanka wody, szczypta soli i te 2 jajka , nad którymi zawsze ubolewałam …. (po 30 min dolewam wody)
Teraz spróbuję bez jajek, już jestem szczęśliwa, ile to się człowiek uczy …. :)
Grażyna L – u mnie bez jajek bo w domu alergia na jajo, więc wszyscy bez obyć się muszą. No ale to dla mnie standard raczej mam w drugą stronę, dziwi mnie jajko w naleśnikach hahahha
Moje naleśniki, to także takie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
1 jajko, niepełna szklanka wody (kiedyś była to woda z naszej studni, teraz jest to woda gazowana), dwie szklanki mąki, szklanka mleka, odrobina roztopionego masła.
Na mleku kokosowym mmmm przepyszne. Olga przepisy cudne :-)
A jeżeli chce zrobić mniejsza ilość ( dla roczniaka) to po prostu np zmniejszyć o połowę składniki ?’wyjdzie ciasto wtedy ?
Magdalena – tak, to dobry sposób :)
Takie proste przepisy są najlepsze i co najważniejsze, nawet młode dziewczęta nie mają z tym problemu. Moja córka od 12 roku życia, zaczęła właśnie od tego przepisu i teraz ma apetyt na coś większego.
Ja robię ciasto z mąki puszystej lubella, dodaję wodę mocno gazowaną, mleko, jajko i szczyptę soli. Zawsze wychodzą puszyste naleśniki :)