Ciasto placek
Ciasto placek jest moim ulubionym ciastem drożdżowym. Przygotowywane na kilka sposobów, z różnymi dodatkami dostosowuje się do sezonu na owoce i pogody za oknem. Za każdym razem zmienia się jego smak za sprawą owoców, kształt i wygląd. Raz jest to ciasto, innym razem placek, zależnie od formy i grubości. Zazwyczaj robię do niego kruszonkę i to całkiem sporo, która pasuje wspaniale i chrupiąc pod zębami wprawia w letni, błogi nastrój. Do placka wystarczy dodać dowolne owoce, mogą być świeże albo z puszki, każde są dobre. Najsmaczniejsze placki wychodzą z truskawkami, śliwkami i jagodami. Placek z truskawkami należy do jednych z moich ulubionych ciast drożdżowych. Już niedługo pojawi się rabarbar i będzie można szaleć do woli. Ciasto placek jest bardzo smaczne, delikatne, aromatyczne i puchate. Dokładnie takie, jakie powinno być. Kupiłam pierwsze truskawki w tym roku i nie mogłam się powstrzymać, ciasto drożdżowe czyli placek drożdżowy musiało powstać, nie było wyboru.
Ciasto placek
Ciasto placek – składniki:
- Ciasto
• 4 szklanki mąki pszennej
• 1 szklanka mleka
• 1 szklanka cukru
• 1 kostka masła
• 4 łyżki jogurtu lub śmietany
• 50 g drożdży
• 3 żółtka
• 400 g truskawek - Kruszonka:
• 1 szklanka mąki
• 1 szklanka cukru pudru
• 100 g masła
Ciasto placek – przygotowanie:
1. W misce rozcieram 1 szklankę mąki, 1 szklankę ciepłego mleka, drożdże i 2 łyżki cukru. Zostawiam na 15-20 minut żeby ruszyły.
2. W dużej misce mieszam zaczyn z 3 szklankami mąki, żółtkami, pozostałą częścią cukru, jogurtem i rozpuszczoną, ale przestudzoną kostką masła. Długo wyrabiam ręcznie lub mikserem, żeby ciasto stało się lśniące, elastyczne, ale dość miękkie. Takie powinno być. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 30-40 minut do czasu aż podwoi swoja wielkość.
3. Ciasto delikatnie przekładam i wysmarowanej masłem blaszki o wymiarach 24×36 cm. Na wierzchu układam truskawki i zostawiam do rośnięcia na jakieś 2o minut.
4. W misce mieszam wszystkie składniki na kruszonkę, posypuje ciasto i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na mniej więcej 50 minut. Patyczek musi być suchy po wbiciu w ciasto i kruszonka przyrumieniona.
5. Podaję po wystudzeniu.
Agnieszka Jak na Facebook napisał
mam pytanko, mam mrożone śliwki, tylko powiedz mi proszę układać zamrożone, czy wcześniej trzeba koniecznie rozmrozić ? nie mam doświadczenia z mrożonymi owocami do ciast…
Olga Smile na Facebook napisał
do drożdżowego nie można mrożonych :( ale do takich z proszkiem lub soda jak najbardziej :)
Agnieszka Jak na Facebook napisał
dziękuję kochana… to wobec tego zmierzę się z takim z proszkiem :)
Magda napisał
Witam,:) Upiekłam powyższe ciasto drożdżowe z rabarbarem. Niestety troszkę mi opadło, ale mimo wszystko było pyszne i zrobiło na znajomych duże „wrażenie”. Nie został mi nawet kawałeczek. Na pewno zrobię je jeszcze raz. Pozdrawiam
Magda
natalia napisał
Placek taki sobie nie wiem dlaczego kruszynki wyszły mi twarde
Arek napisał
Przepis nie doskonały. W składnikach jest szklanka cukru. W przygotowaniu mowa o 2 łyżkach cukru. Co z resztą???
Olga Smile napisał
Arek – 2 łyżki do zaczynu, reszta do pozostałej części ciasta, do której dodaje się zaczyn drożdżowy.
kasia napisał
Jesli mam drozdze suszone to ile ich uzyc?
Olga Smile napisał
kasia – 2-3 łyżeczki.
Hania napisał
Wspaniały przepis! Mimo przestrogi, użyłam mrożonych malin ( po lekkim rozmrożeniu) i wyszło wspaniale. Dziękuję!