Ciasto pleśniak
Pleśniak bezglutenowy, pleśniak bez jajek i bez mleka. A mówiłam, że wszytko da się zrobić :) Osobiście uwielbia pleśniaka to moje ciasto dzieciństwa, wspomnienia domu, szkoły podstawowej, ciepła mamy, atmosfery naszego mieszkania i rodziny. Tęskniłam za tym smakiem, chciałam, aby moje dziecko tez mogło zjeść pleśniaka, bo to prawie rodzinna tradycja. Trochę mi zajęło zanim opanowałam, jak go zrobić bez tylu składników. Ze mną nie ma łatwo, próbuję, robię, złoszczę się, wyrzucam jak nie wychodzi i robię od nowa, póki nie wyjdzie, póki nie jest takie, jakie chciałam. Tym razem też tak było. Udało się, mam pleśniaka :) I tak oto wygląda pleśniak bezglutenowy, plemnika bez jajek, pleśniak wegański i pleśniak bez nabiału. Jestem dumna jak paw, żeby mi tylko piórka nie wyrosły :)
Ciasto pleśniak
Ciasto pleśniak – składniki:
- 4 szklanki mąki bezglutenowej: 2 czubate szklanki mąki gryczanej, 1 szklanka mąki ryżowej, 1 niepełna szklana skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej + 1 łyżeczka gumy ksantanowej (jeśli używacie). Gdy będzie za gęste kilka łyżek mleka roślinnego, krowiego lub wody. Jedzący gluten dają zwyczajnie 4 szklanki mąki pszennej
- 250 g margaryny bezmlecznej lub masła u mnie (ja używam margaryn bezmlecznych, eco, bez tłuszczy utwardzonych)
- 1,2 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 1 słoik dżemu – u mnie powidła śliwkowe bez cukru
- szczypta soli
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 3 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego (lub z glutenem)
- 300 ml gluta z fasoli -> bezy bezglutenowe
- kilka kropli olejku do ciasta
Ciasta pleśniak – przepis:
- Ciasto: Do malaksera wkładam 4 szklanki mąki, szczyptę soli, olejek, margarynę i proszek do pieczenia. Miksuje aż zrobi się kula. Kulę dzielę na 2 połówki. Jedna wstawiam do lodówki aby się schłodziła. Drugą dziele na pół. Jedna z części wstawiam do lodówki a drugą wyrabiam z kakao, aby była czekoladowa. Odstawiam na 30 minut do schłodzenia.
- Piana -> proszę przeczytać opis skąd mieć wodę z fasoli i o co z nią chodzi w przepisie -> bezy bezglutenowe
1. Gęstą i zimną (prosto z lodówki) wodę z gotowania fasoli wlewam do schłodzonej w lodówce miski i dodaję sok z cytryny. Ubijam na bardzo wysokich obrotach do czasu, aż zrobi się piana jak z ubitego jajka. Zdjęcie poniżej – oczywiście ubita woda z fasoli bez cukru.
2. Dosypuję cukier puder, po 1 łyżce co 2 minuty i ubijam dalej, aż zrobi się piana jak z klasycznych bez. Na koniec 2 łyżki skroni i ubijam 6-7 sekund, tylko do wymieszania. Zdjęcie poniżej po ubiciu z całą porcją cukru. Pachnieć będzie średnio – fasolowo ale zapach zniknie w trakcie suszenia.
Ciasto pleśniak krok po kroku:
1. Blachę o wymiarach: wykładam papierem do pieczenia. Na dnie rozlepiam połowę z ciasta, które było w lodówce. Piekę przez 20 minut w 180 stopniach. Wyjmuję z piekarnika i studzę, musi być zimne.
2. Na cieście rozsmarowuję dżem.
3. Na dżem ścieram na tarce o grubych oczkach ciemne ciasto plus ½ z ćwiartki jasnego ciasta.
4. Na ciasto wykładam pianę z fasoli.
5. Ścieram na górę pozostałe ciasto. W trakcie pieczenia w miejscu ciasta „białko” opadnie.
6. Wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 250 stopni i od razu zmniejszam temperaturę do 170. Piekę przez godzinę. Studzę i podaję :)
WAŻNE:
1. Jeśli za bardzo się przypieka, zdejmuję blaszkę w piekarniku z kratki i stawiam bezpośrednio na dnie piekarnika, żeby się ciasto dopiekło. Pod górną grzałką ustawiam blachę pełną, żeby nie przypiekało tak mocno bezy.
2. NIE DODAWAJCIE oleju do bezy, bo beza opadnie.
Jeśli jecie gluten, jajka i nabiał koniecznie sięgnijcie po mój rodzinny przepis na ciasto Pleśniak. Link poniżej.
Ania napisał
Pani Olu. W przepisie słownik zamienił słowo pleśniak na plemnik. Plemnik bez jajek;))
Olga Smile napisał
Ania – wiem widziałam :) muszę poprawić :)
maja napisał
Czy zamiast masła lub margaryny można użyć oleju? Ile należy go wlać?
Olga Smile napisał
maja – nie da się, popłynie.
Katarzyna napisał
Uwielbiam to ciasto i Ciebie Olgo za przepisy i inspiracje i tą radość kiedy wyjdzie coś nowego…a miało być tak ciężko i nieciekawie na diecie.
U mnie w domu rodzinnym, to jak u niektórych był skubaniec, dodawało się jeszcze orzechy a czasem zamiast dżemu były owoce, pycha :-)
My na szczęście możemy jajka (choć przy zmianie nawyków i diety jakoś nie mam na nie ochoty), więc problemem była tu tylko mąka. Dlatego chciałabym z tego przepisu mieszankę mąk bezglutenowych ale z jajkami.W tradycyjnym przepisie z jajkami nie podpiekasz spodu ciasta jak w tym przepisie.Piekąc wersję bezglutenową z margaryną bezmleczną ale z jajkami jak zrobić podpiec spód ciasta czy wszystko razem piec? Pozdrawiam :-)
AgaJ napisał
Jakiej wielkości blaszki należy użyć? W przepisie zabrakło wymiarów:)
Olga Smile napisał
AgaJ – no rzeczywiście nie dopisałam :) Pośpiech :D U mnie blaszka 40 cmx23 cm :)
Nina Z. napisał
Witam! Przepisa fajny..jednak coś mi nie poszło.. fakt użyłam kiepskiej margaryny Planta bo tylko to znalazłam w pobliskich sklepach bez mleka, a jako że miała 200g dołożyłam poprostu oleju kokosowego.. ciasto niebardzo sie kleiło było wciąż sypkie..w końcu „na siłę” udało się kule zrobić, schłodzić i zetrzeć jednak po upieczeniu wciąż sypkie jak przed pieczeniem praktycznie..rozpada się. .no i piana..piękna po ubiciu .. zrobiła się tego cała miska..mam wrażenie że było jej za dużo. .bo zwykłym pleśniaku nigdy aż tyle jej nie miałam.. po godz ciasto piękne, wys aż wyrosło z blachy, wielka radość by opaść w miarę studzenia i po wyjęciu w zasadzie piana się upłynniła..może za dużo jej było?? Bo cienki fragment na górze fajny, jak ze zwykłego pleśniaka, ale reszta płynie..jeszcze dopiekam na termoogiegu jak jak do bezy…zobaczymy..szkoda tylko tych mąk i porzeczek z agrestem ;-) jakieś podpowiedzi co mogę zrobić lepiej następnym razem??
Niki napisał
Jakiej margaryny bezmlecznej używasz i gdzie ją kupujesz? :)
Olga Smile napisał
NIki – Pytacie mnie już już na prv jakie są eko margaryny bezmleczne, juz piszę :) Jest:
– MARGARYNA BIO 250 g – ALSAN skład: tłuszcz palmowy*, tłuszcz kokosowy*,olej rzepakowy*, woda, koncentrat soku z marchwi*,emulgator: lecytyna słonecznikowa, koncentrat soku z cytryny*, olej cytrynowy tłoczony na zimno*(*składniki eko)
– MARGARYNA DO PIECZENIA I SMAŻENIA BIO 500 g – VITAQUELL skład: tłuszcze roślinne*(olej palmowy*, olej kokosowy*, olej słonecznikowy*, woda, sok z marchwi*,emulgator: lecytyna słonecznikowa*, sok z cytryn*, naturalne aromaty* (*certyfikowany składnik ekologiczny)
– MARGARYNA KOKOSOWA COCOVIT BIO 250 g – VITAQUELL skład: woda, olej rzepakowy*, olej kokosowy* 18%, masło shea*, sok z marchwi*, sok cytrynowy*, emulgator: lecytyna słonecznikowa, sól morska (0,11%) (*certyfikowany składnik ekologiczny)
i kilka innych :D